Z wielką odwagą. Jak odwaga bycia wrażliwym zmienia to, jak żyjemy i kochamy, jakimi jesteśmy rodzicami i jak przewodzimy

Tłumaczenie: Anna Owsiak
Wydawnictwo: Laurum
Daring Greatly. How the Courage to Be Vulnerable Transforms the Way We Live, Love, Parent ans Lead
psychologia, wrażliwość, wstyd
poradniki

Odważ się być wrażliwym! Na podstawie dwunastu lat pionierskich badań nad związkami międzyludzkimi oraz takimi uczuciami, jak wstyd czy empatia Brené Brown obala kulturowy mit, zgodnie z którym wrażliwość jest słabością, oraz dowodzi, że tak naprawdę jest ona naszą najdokładniejszą miarą odwagi. Doświadczana przez nas na co dzień niepewność, podejmowane ryzyko oraz groźba zranienia naszych...

Odważ się być wrażliwym!

Doświadczana przez nas na co dzień niepewność, podejmowane ryzyko oraz groźba zranienia naszych uczuć definiują, co to znaczy być wrażliwym lub wykazywać się wielką śmiałością.

Brown wyjaśnia, w jaki sposób wrażliwość stanowi sedno trudnych emocji, takich jak lęk, żal i rozczarowanie, a jednocześnie jest miejscem narodzin miłości, uczucia przynależności, radości, empatii, innowacji i kreatywności. Autorka tłumaczy, że gdy odcinamy się od naszej wrażliwości, dystansujemy się od doświadczeń, które nadają naszemu życiu sens i znaczenie.

Książka "Z wielką odwagą" nie jest poświęcona wygrywaniu bądź przegrywaniu. W świecie, w którym dominuje myślenie w kategoriach "nigdy dość", a lęk stał się drugą naturą człowieka, wrażliwość jest czymś niemal wywrotowym. Niewygodnym. Czasem nawet nieco niebezpiecznym. Niewątpliwie, jeśli do niej sięgniemy, ryzyko, że ktoś nas skrytykuje lub że zostaniemy zranieni, znacznie wzrośnie. Jednak gdy cofniemy się i prześledzimy nasze życie, odkryjemy, że nic nie jest równie niekomfortowe, niebezpieczne lub bolesne, jak stanie z boku, zaglądanie do środka i zastanawianie się, jakby to było, gdybyśmy mieli odwagę wkroczyć na ring – niezależnie od tego, czy jest to nowy związek, ważne spotkanie, proces twórczy, czy trudna rozmowa z członkami rodziny.

"Z wielką odwagą" to praktyczna i skuteczna nowa wizja, która pozwoli nam odkryć się przed innymi ludźmi.

źródło opisu: Wydawnictwo Laurum, 2013

źródło okładki: http://www.laurum.pl/b1490-z-odwaga.htm

veinylover | 2017-01-21
Przeczytana: 21 stycznia 2017

Oto dziwna nieco książka, nad którą tak całkiem nie powinno się przejść do porządku dziennego i ją zignorować.
Czytając początkowe rozdziały zgrzytałem zębami, bo nie podoba mi się terminologia, jaką badaczka przyjęła na użytek książki (a może to kwestia tłumaczenia?)
Autorka używa takich stwierdzeń-gniotów, jak „życie całym sercem”, przedefiniowała znaczenia pierwotne pewnych słów, jak „odwaga”, „wrażliwość”, „wstyd” i wiele innych, więc czytelnik - aby ją zrozumieć - zmuszony jest owe przedefiniowane słowa w swoim odbiorze książki zaksięgować. Na przykład wstyd jest u niej stanem umysłu, w którym wstydzący się uważa swą osobę za takie zero, że wykluczony czuje się z „prawa do przynależności” (kolejny gniot słowny) do grupy, na której mu zależy i odróżnia „poczucie winy”, jako stan, w którym osoba coś zrobiła źle i co ma poczucie, że musi naprawić. Bliższe znaczenia intencjonalnego byłoby stwierdzenie „poczucie upokorzenia”, a „poczucie winy” w znaczeniu autorki wcale nie jest...

Łukasz Chrzanowski | 2015-12-15

Jest to jeden z tych gniotów, które pragnę wyprzeć ze swojej świadomości. Autorka myli pojęcia odwagi z wrażliwością. W pierwszym rozdziale dowiadujemy się jak wiele w życiu autorka osiągnęła ( praca z ludźmi z pierwszych stron gazet, niezliczone występy, lata badań itp. lans pełną gębą ). Opuściłem jednak ten rozdział, gdyż chciałem dowiedzieć się czegoś więcej o odwadze, a nie o autorce. Dalsza część książki była nadal koszmarna. Autorka opowiada o niezliczonych badaniach, które przeprowadziła ale zamiast przytaczać wyniki badań to przytacza prawdy objawione oraz populistyczne frazesy. Poziom tych frazesów był na poziomie gimnazjum, a nie pracownika naukowego. Szkoda, że na górnolotnych myślach autorka nie zaprzestała. Bo gdy w momencie zaczęła cytować badania i przeinaczać ich wyniki, to zbaraniałem. Nie wytrzymałem psychicznie i odłożyłem książkę. Nie polecam nikomu tej książki.

Joanna Indianka | 2017-10-11
Przeczytana: październik 2017

Jak dla mnie za bardzo naukowa, przez większość góruje przesłanie
ja i inni amerykańscy naukowcy stwierdziliśmy to czy tamto, a w punktach można to ując tak i tak, natomiast mój kolega z ważnego uniwersytetu zaobserwował takie zjawisko a inny z ważniejszego instytutu powiedział tak i tak.

Książki słuchałam jako audiobooka w samochodzie i chyba tylko dlatego dotarłam niemal do samego końca.

Ciszę się, że takie sprawy jak wstyd i wrażliwość są badane. Tutaj brakuje mi po prostu praktycznych technik jak sobie radzić z dyskomfortem kiedy jesteśmy narażeni np. na wstyd.
Na pewno znajdziemy za to sporo teorii - książka idealna dla wyjątkowych "wnikaczy". Przetestuję od razu, oddając ją w ręce Teścia - będzie temat do rozmowy przy następnym spotkaniu :)

Niebieska | 2018-08-27
Przeczytana: 27 sierpnia 2018

książka trochę mnie rozczarowała. Rzetelne informacje i konkretne na temat wrażliwości można by streścić na kilku stronach. Cenne były informacje na temat tarczy ochronnych przed wrażliwością.

Jurgiel | 2014-11-13
Przeczytana: 10 listopada 2014

Książka pozycjonowała się w mojej głowie jako mogąca nieść zupełnie nowe spojrzenie na pojęcie wrażliwości. Po jej przeczytaniu pozostało we mnie jednak poczucie niedosytu i lekkiego zawodu. W książce znalazłem mało informacji, które rzuciły świeże światło na myśl przewodnią, jaką jest odwaga/emocje/wrażliwość/wstyd.
Ponadto może i uważam autorkę za dobrą badaczkę akademicką, jednak dobrą pisarką to ona już nie jest.

Z_błyskiem_w_oku | 2018-03-04

Badaczka wstydu i wrażliwości, autorka świetnego wystąpienia TED o odwadze, mówi o tym jak wprowadzać wrażliwość do pracy i rodzin. I o tym, że bez dyskomfortu nie ma żadnego uczenia się. Przykłady i historie z życia wzięte. Uwielbiam Brene i polecam książkę!

Agata Styczyńska | 2017-08-28
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017
Przeczytana: maj 2017

Po książkę sięgnęłam ze względu na polecenie znajomych. Byłam dosyć sceptycznie nastawiona, ponieważ nie lubię książek "coachów", typu: możesz wszystko, aczkolwiek byłam miło zaskoczona, gdyż ta okazała się inna.
Jako luźne czytadło polecam. :)

Agnieszka | 2018-08-03
Przeczytana: kwiecień 2018

Moja pierwsza myśl po przeczytaniu tej książki:odwaga istnieje tam gdzie jest lek i gdzie jest decyzja mimo wszystko. Polecam serdecznie, by doceniać w sobie piękno uczuć jakie posiadamy, by stawać się sobą każdego dnia.

milank | 2018-07-18
Przeczytana: 15 lipca 2018