Góra Skorpiona

Cykl: Drużyna (tom 5)
Wydawnictwo: Jaguar
Scorpion Mountain
Sophie

Piaty tom cyklu „Drużyna”. Hal, jego towarzysze z Drużyny i Gilian uwolnili dwudziestu Aralueńczyków sprzedanych jako niewolnicy. Po powrocie do Araluen Gilian otrzymuje nową misję od króla Duncana: chronić życie jego córki. Księżniczka Cassandra ocalała już z jednego zamachu, a teraz w królestwie krążą pogłoski o rychłej kolejnej próbie skrytobójstwa za którą stoi sekta wymarłego kultu Skorpiona. Nie czekając na pierwsze uderzenie przeciwnika, Drużyna ponownie łączy siły by uchronić Giliana i księżniczkę. W piątej części Drużyny starzy przyjaciele zmierzą się z nowymi wrogami i wypróbują swoje umiejętności idąc ramię w ramię do bitwy!

źródło opisu: Wydawnictwo Jaguar, 2014

źródło okładki: wydawnictwo-jaguar.pl

Nozomi | 2018-02-01
Przeczytana: 01 lutego 2018

W tym tomie oprócz Gilana pojawia się też Selethen - jedna z moich najulubieńszych postaci ze "Zwiadowców". Wzruszający był wątek bliźniaków. Do tej pory nie bardzo ich lubiłam przez ich wieczne kłótnie, ale teraz to się zmieniło. Pozytywną przemianę przechodzi też Ingvar (choć jego lubiłam od samego początku), a to dzięki Halowi i jego kolejnemu genialnemu wynalazkowi. Jednak moim ulubionym bohaterem nadal pozostaje Thorn.

Alyss_Bez_Nazwiska | 2015-01-04

Jestem stuprocentowym flanaganowcem, uwielbiam całą ,,Drużynę'' (no i oczywiście ,,Zwiadowców'').
Ale ten tom... To. Jest. Dopiero. Moc. Sarkazm, wartka akcja, tragedia, Stig bez koszulki. Ideał. Wszystko, za co kochamy Johna Flanagana.
Odnośnie tej tragedii: zdarzy się coś nie do końca zaskakującego, ale chwytającego za serce i wyciskającego łzy. Ale bez obaw. Wujek John słynie z tego, że potrafi nastraszyć, ale w przeciwieństwie do innych autorów, którzy dobiliby szlochającego czytelnika, on przytuli go, pocieszy i wynagrodzi takim zakończeniem, że pokrzywdzony będzie się serdecznie śmiał.
A zakończenie jest po prostu bezbłędne, wywołujące szczery śmiech i głupkowaty uśmiech na twarzy przez następną godzinę.

Moim zdaniem najlepszy tom ,,Drużyny''.

Vilsa | 2017-02-02
Na półkach: Posiadamy, Przeczytane, 2017
Przeczytana: 02 lutego 2017

Najlepsza banda na świecie dalej w formie :) Członkowie Czapli przeżywają nowe przygody, zawierają przyjaźnie, nowe znajomości, szkolą się w walce, a także uczą się sprytu od jednego z najlepszych zwiadowców. W "Górze Skorpiona" znów zostaje podjęty temat niebezpieczeństwa sekt, które tak naprawdę nie służą dobru ani jej zwolennikom ani przeciwnikom. Niestety, jeśli do gorliwej ślepej wiary dodamy umiejętność walki - robi się niemiło.
Cieszy mnie, że nasi bohaterowie nadal nie nudzą. Wręcz przeciwnie, dzięki nim miałam okazję do wielu wzruszeń. To, co zrobił Hal dla Ingvara... Miałam na to nadzieję już od pierwszego tomu. Następnie historia związana z Ulfem i pokaz siły braterskiej miłości.
Z tych książek aż bije dobrem po oczach :)
Jedyna rzecz na minus, to postać Lydii. O ile na początku bardzo ją lubiłam i ceniłam sobie jej niezależność, odwagę, teraz strasznie mnie irytuje - jest czepialska (żarty Thorna... Serio? Jeszcze się nie przyzwyczaiła i dalej focha się za każdym...

Wujek_Grzyb | 2015-01-02
Przeczytana: 26 grudnia 2014

Recenzje i inne moje teksty znajdziecie również na moim blogu:

John Flanagan przez swoją obietnicę o zakończeniach serii, przyzwyczaił mnie do tego, że jeśli obiecuje jakąś książką zakończyć serię to musimy do niej doliczyć jeszcze minimum dwie. Tak było przy Zwiadowcach, gdzie tom dziesiąty miał być tym ostatnim, a po nim pojawiły się jeszcze dwa. I choć Zaginione Historie pisane były pod naciskiem fanów, którzy nie chcieli, a może raczej nie umieli rozstać się ze swoimi ulubionymi bohaterami. Tomu dwunastego (Królewski Zwiadowca) nikt chyba już się nie spodziewał, a jednak ukazał się i Flanagan pokazał, że dalej ma pomysły na serie i to w dodatku nie monotonny i nudny.

Tom dwunasty jest napisany tak, że autor zostawia sobie otwarte drzwi na kolejne kontynuacje. Podobnie sprawa wygląda gdy przyjrzymy się drugiej serii książek autora. Drużyna początkowo miała mieć trzy tomy, które opowiadały historię o tym jak...

Sylwia | 2017-09-02
Przeczytana: 02 września 2017

Sama już nie wiem, czy to z przyzwyczajenia zachwycam się kolejną książką Flanagana, czy po prostu każda z nich ma tak cudowny urok. No, może z wyjątkiem "Bitwy na Wrzosowiskach". Ale nie o zwiadowcach mowa, lecz o Czaplach!

W tym tomie jednak spotykamy - jak sądzę - długo wyczekiwanych bohaterów z pięknego Araluen (bo przecież kiedyś musiało do tego dojść!). Szczerze mówiąc miałam ogromną nadzieję, że Hal pozna Willa, przecież to dwa tak do siebie podobne umysły! Ale i tak cieszyły moje oko i serce inne postacie z serii o zwiadowcach, które darzyłam sympatią: nieodmiennie Crowlay, Gilan oraz Król Duncan (jego ah-jakże-cudownej-rozpuszczonej-i-rozkapryszonej-córeczki Cassandry nie wliczam do osób, które lubiłam). Czaple przybywają do zamku na polecenie Króla Duncana, który powierza im misję eskortowania Gilana do pustynnych ziem Arydii, gdyż z tamtejszych okolic pochodzi pewna religijna sekta, która czyha na życie księżniczki Cassandry - i tu warto znać fabułę "Okup za...

Leokadia | 2015-09-20
Delikatne | 2015-02-16
Przeczytana: 14 lutego 2015

No i cóż, kolejna książka Flanagana. Możemy się spodziewać tego samego, co w każdej poprzedniej części "Drużyny" lub "Zwiadowców". Bohaterowie mają zadanie do wypełnienia, zbierają się aby rozplanować poczynania podczas ich nowej misji, przystępują do działania, ale oczywiście w ostatnim momencie pojawia się usterka w planie, jednak nie ma się co martwić, bo jak mogłoby się coś naszym bohaterom nie powieść? zawsze znajdzie się jakaś alternatywa, która uchroni Czaple przed porażką. "Góra Skorpiona" różni się tylko tym od poprzednich tomów, że tym razem mamy podwójną dawkę tej rutyny. Bohaterowie planują aż dwa "wypady", dwa razy pojawia się niespodziewane zagrożenie i podwójnie udaje im się wydostać cudownie z opresji. Tyle, jeśli chodzi o wady, nieco już nudnawa rutynowa "Flanaganowa" fabuła. A jednak nie, minusem jest jeszcze dziecinność bohaterów. Oczywiście jest to książka młodzieżowa i występuje tu mnóstwo nastolatkowego humoru. To mi bardzo odpowiada, jednak coś takiego...

CzarneEspresso | 2016-03-16
Na półkach: Przeczytane, 2016

Akcja Góry Skorpiona rozpoczyna się mniej więcej po zakończeniu tomu poprzedniego. Drużyna Czapli dopływa do Araluenu, gdzie oczekują na nich z honorami, w ramach podziękowań za pomoc w uwolnieniu Aralueńczyków w Socorro. Okazuje się, że król ma do nich kolejną prośbę. Na życie jego córki czyha niebezpieczeństwo. Zostaje wydany na nią wyrok śmierci, związany z kultem bogini Imriki. Drużyna, wraz ze zwiadowcą Gilanem rusza do dalekiej Arydii, w celu uwolnienia księżniczki od wyroku. Czy im się uda?

Lubię bardzo serię o Zwiadowcach tego autora, więc i Drużyna przypadła mi do gustu (choć może w nieco mniejszym stopniu). Co prawda, jeśli chodzi o geografię i kulturę Flanagan odgapił nieco z naszej cywilizacji, ale nie przeszkadza mi to, bo w zasadzie jego książki są skierowane do młodszego czytelnika. W każdym razie podobają mi się te powieści, lubię bohaterów (choć najlepszym bohaterem ever jest dla mnie Halt ze Zwiadowców :D), a książkę czyta się płynnie i z przyjemnością. Polecam...

Slupek | 2014-12-26
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014
Przeczytana: 19 grudnia 2014

Kolejna część kultowej serii "Drużyna" i kolejny raz muszę pochwalić Flanagana. Jego książki czyta się naprawdę lekko i przyjemnie, sama akcja nie ciągnie się jak u niektórych w nieskończoność, a tempo jest zadowalające. Dodatkowy plus w mojej opinii, to jego dość wyszukane poczucie humoru, które choć specyficzne i mało bezpośrednie, strasznie mi się podoba i naprawdę wzbogaca jego książki. Czasem potrafię czytając roześmiać się na głos po jakiejś jego anegdotce. Polecam fanom tego autora, bo jak wszystkie poprzednie, tak i ta jego książka, zasługuje zdecydowanie na pochwałę.

RobbVM | 2015-05-08

Naprawdę wspaniale czytało mi się tą część i sądzę, że John się postarał. Dużo akcji, walki, podstępów, nieoczekiwanych zwrotów akcji, wspaniałych dialogów, ciętych ripost... Czego jeszcze można pragnąć? Raz jeszcze smutno mi rozstawać się z tym niezwykłym światem, ale jeśli tak ma się zakończyć seria - zgadzam się!