Lekomanka. Od uzależnienia do odkupienia : moja prawdziwa historia

Okładka książki Lekomanka. Od uzależnienia do odkupienia : moja prawdziwa historia Cathryn Kemp
Cathryn Kemp Wydawnictwo: Hachette Polska Cykl: Historie Prawdziwe (tom 26) Seria: Historie prawdziwe biografia, autobiografia, pamiętnik
Historie Prawdziwe (tom 26)
Historie prawdziwe
Painkiller addict: from wreckage to redemption - My True Story
Hachette Polska
2014-07-01
2014-07-01
Anna Karina Kosek
leki uzależnienie na faktach

Cathryn-odnosząca sukcesy dziennikarka z dnia na dzień staje w obliczu diagnozy jaką jest przewlekłe ostre zapalenia trzustki. Według lekarzy to najbardziej bolesna choroba świata, dlatego też kobieta trafia do szpitala niezliczoną ilość razy i dostaje olbrzymie dawki opioidów. W pewnym momencie nawet morfina nie jest wystarczająca i kobieta dostaje plastry i pastylki z fentanylem, jednym z najsilniejszych i zarazem najbardziej uzależniającym lekiem przeciwbólowym. Poza chorobą na Cathryn spada brzemię problemów emocjonalnych, co wiąże się z tym, że w pewnym momencie kobieta sięga po jedną pigułkę więcej i to staje się początkiem koszmaru.
Jestem przyszłym farmaceutą, więc książka była dla mnie szczególnie ciekawa. Autorka w zaskakujący sposób potrafi przedstawić swój punkt widzenia, emocje jakie nią targają. Styl jest niesamowity, szczery, bez zbędnego słodzenia. Czytając powieść czułam się jakbym sama przeżywała ten koszmar.
Scena z odliczania godzin do kolejnej dawki fentanylu na odwyku-bomba! Gorąco polecam!

Cathryn jest dziennikarką i podróżniczką prowadzącą bardzo aktywny tryb życia. Poznajemy ją w momencie kiedy zaczyna myśleć o ustabilizowaniu się. W tym momencie jej życie całkowicie się zmienia z powodu zachorowania na przewlekłe ostre zapalenie trzustki - podobno najbardziej bolesną chorobę, jaka istnieje. Jej życie zostaje skurczone do ciągłych pobytów w szpitalu z powodu nawracających się ataków bólu tak silnego, że nasza bohaterka jest w stanie jedynie leżeć i modlić się o szybsze działanie środków przeciwbólowych. Kiedy jest już bliska śmierci z powodu wycieńczenia organizmu (mordujący ją ból, wymioty i biegunka doprowadzają jej ciało do wagi 40 kg) przechodzi ryzykowną operację dzięki której udaje się zahamować ataki. Ból który jej towarzyszył miała uśmierzać specjalnie dobranymi dawkami leków - najsilniejszych dostępnych środków przeciwbólowych. Z pewnych względów Cathryn zaczyna przekraczać zalecaną dawkę.

Najpierw potwornie bolesna i prawie zabijająca bohaterkę choroba, a potem uzależnienie od leku 100 razy silniejszego od morfiny które było tak wielkie, że nieprawdopodobne iż tak wyniszczony ciągłymi torsjami, biegunkami, dreszczami i bólem organizm był w stanie to wytrzymać. Płakałam praktycznie przez całą część w której opisany był przebieg choroby. Z dnia na dzień życie tej kobiety po 30tce zostało zamienione w piekło na ziemi z którego nie było ratunku. Czytając o służbie zdrowia i podejściu do jej beznadziejnego przypadku włos się jeżył na głowie. W części opisującej popadnięcie w uzależnienie bohaterka szczerze i bez owijania w bawełnę przedstawia nam jak funkcjonuje osoba uzależniona, do jakich rzeczy jest zdolna i jak wiele upokorzeń sama sobie w stanie zafundować.

Warto zwrócić uwagę na to, jak ważny dla osoby chorej jest kontakt z najbliższymi, jak wielkie wsparcie może od nich uzyskać. Bez wsparcia i pomocy bliskich Cathryn nie przeżyłaby tych kilkuletnich zmagań, o czym sama pisze.

co-przeczytalam.blogspot.com

Książka jest naprawdę rewelacyjna! Historia Cathryn jest według mnie naprawdę przerażająca, a jednocześnie niesamowicie wciągająca. Autorka w bardzo obrazowy sposób przedstawia swoją historię, opisuje uzależnienie od leków, nie ukrywając kompletnie nic. Nie boi się używać mocnych słów, by jej relacja była jak najpełniejsza.

Historia uzależnienia Cathryn naprawdę porusza. Może dlatego, że czasem miałam wrażenie, że to system wpycha bohaterkę w uzależnienie, uważając, że dużo łatwiej jest wypisać kolejną receptę niż zmusić pacjenta do podjęcia kroków w celu zerwania z nałogiem. Z książki można także dowiedzieć się, jak ciężko jest dostać się na prawdziwy odwyk i przeczytać wstrząsającą historię człowieka, który musi znieść ból spowodowany odstawieniem.

Polecam wszystkim :)

Historia uzależnienia Cathryn naprawdę porusza....

Książka mną wstrzasnela do czego są zdolni ludzie podczas bólu. dziewczyna brala aż 60 tabletek i nie dziwne ze się uzaleznila, ale przede wszystkim gratuluje ze wytrzymala odwyk do końca .

Nie spodziewałam się aż tak dobrej książki. Fabuła wciągnęła od pierwszej strony. Nic tylko czytać, polecam gorąco.

Polecam

Polecam

• Historie prawdziwe
  • "Choroby/przeciwności losu"
  • Hachette - "Prawdziwe historie"
  • Do upolowania
  • Biblioteka 14
  • ❃ Literatura brytyjska
  • Prywatna biblioteczka

Dodaj cytat z książki Lekomanka. Od uzależnienia do odkupienia : moja prawdziwa historia