Śladami filantropów. Rzecz o rodzinie Szlenkierów i ich podwarszawskiej wilegiaturze w XIX i XX wieku

Wydawnictwo: TRIO
Mazowsze, Szlenkierowie, historia
historyczna

Ciekawa napisana i obszernie udokumentowana - z wykorzystaniem materiałów archiwalnych, pamiętników, wspomnień, fragmentów poezji, a także prasy z XIX i XX wieku - historia rodu warszawskich przemysłowców, których losy łączą się z historią Warszawy, Wiązowny i Radachówki. W książce są dwa równoległe i splatające się ze sobą wątki: jeden przedstawia rozkwit i upadek, wraz z wojną, okupacją i przemianami ustrojowymi, świetnego rodu, drugi wątek to zmienne i tragiczne losy Warszawy. Książka uhonorowana nagrodą w III edycji konkursu Mazowiecka Akademia Książki, organizowanego przez Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki.

źródło opisu: Wydawnictwo Trio, 2007

źródło okładki: zdjęcie autorskie