Pokrewne dusze. Wybór listów

Tłumaczenie: Maja Lavergne
Wydawnictwo: Wydawnictwo MG
Congenial Spirits. Selected Letters
pamiętniki, dzienniki, listy
Ag2S

W dorobku pisarskim Virginii Woolf listy stanowią szczególną pozycję. Podobnie jak dziennik, pisała je przez całe życie, często po kilka dziennie. Do najbliższych, rodziny, przyjaciół, znajomych, ale również do wydawców czy instytucji. Zachowało się ich ponad cztery tysiące, zarówno w zbiorach publicznych w Anglii i w Stanach Zjednoczonych, jak u osób prywatnych. Pokrewne dusze stanowią ich...

Pokrewne dusze stanowią ich wybór: otwiera go dziecinny list do ojca, pisany drukowanymi literami przez sześcioletnią dziewczynkę. Zamyka ostatni, pożegnalny list do męża. Pomiędzy nimi możemy prześledzić całe życie Virginii Woolf, od dzieciństwa, przez lata panieńskie, pierwsze próby pisarskie, małżeństwo, załamanie, pierwszą wojnę, po sukcesy zawodowe i wydawnicze. Możemy przyjrzeć się jej z bliska, chyba nawet lepiej niż w Dzienniku, bo tu spotykamy ją w rozmowie z innymi i widzimy wiele stron jej osobowości, inaczej bowiem pisała do siostry, inaczej do przyjaciółki z młodości, a jeszcze inaczej do osób, które dopiero poznawała, czy których wręcz nie znała. Może bardziej niż inne teksty, listy pozwalają odpowiedzieć na pytanie – jaka była Virginia?

źródło opisu: Wydawnictwo MG, 2014

źródło okładki: Wydawnictwo MG

Ola | 2014-11-16

NA FALACH ŻYCIA

Virginia Woolf (1882-1941) publicystka, pisarka i feministka; w okresie międzywojennym znacząca postać w intelektualnych i literackich sferach Londynu, z czasem uznana za jedną z największych powieściopisarek i czołowych przedstawicielek literatury modernistycznej XX wieku. Pozostawiła po sobie spory dorobek (recenzje, eseje oraz powieści), więcej chyba jednak emocji wzbudzają jej notatki i uwagi prywatne. Jako osoba spowita aurą tajemniczości, kontrowersji i skandalu od lat fascynuje czytelników, którzy chętnie sięgają po pozycje, które pozwalają zajrzeć w jej życie od podszewki. Do tej pory w Polsce ukazał się Dziennik, teraz pojawia się pozycja, która umożliwi czytelnikom poznanie korespondencji. Zachowało się około czterech tysięcy listów wysłanych do rodziny, przyjaciół i znajomych, a także do wydawców i literatów. Pokrewne dusze stanowią ich starannie przygotowaną antologię.

Książka jest okazała, a mimo to prezentuje tylko niewielką część listów. To...

Ewa K | 2014-12-22
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Sprzedam, 2014
Przeczytana: 22 grudnia 2014

Sposobów na poznanie biografii autora jest wiele. Możemy szukać przedmiotów z nim związanych, czytać jego dzieła, kupować kolejne książki o jego życiu i pisarstwie. Ciekawym wyjściem jest w tej sytuacji sięgnięcie po korespondencję, która w XIX i I połowie XX wieku była jedną z najpopularniejszych form wymiany informacji i mówiła o jej autorach więcej niż nie jeden przedmiot czy dzieło. Najlepszym dowodem na potwierdzenie moich słów jest wybór listów pt.: "Pokrewne dusze", które w latach 1882-1941 wyszły spod pióra wybitnej angielskiej pisarski doby modernizmu, bez której nie wyobrażam sobie XX-wiecznej literatury europejskiej. Virginia Woolf, bo o niej tu mowa, dzięki swoim listom raz jeszcze wychodzi naprzeciw wszystkim czytelnikom zainteresowanym jej twórczością i życiem prywatnym. Co więcej, mam nieodparte wrażenie, że o tym ostatnim napisała nawet zbyt wiele.

Jest w stylu pisarskim Virginii Woolf coś niebywale hipnotyzującego, co urzekło mnie już kilka lat temu, podczas...

Kasiulek | 2014-12-19
Przeczytana: 19 grudnia 2014

Piszecie listy, prowadzicie dziennik czy pamiętnik? Czy teraz w dobie szeroko rozumianej komputeryzacji te jak się okazuje nader ważne i bardzo osobiste pisma przepadają? Jeszcze kilkanaście lat temu sama pisałam wiele listów, do sióstr mieszkających na drugim końcu Polski, do dalszej rodziny wysyłałam kartki świąteczne. Teraz niestety aż wstyd się przyznać wysyłam jedynie kartki a i to nie do wszystkich. W dobie komputeryzacji listy wypierają wiadomości mailowe oraz smsy.

Nie znam twórczości Virginii Woolf, dlatego też postanowiłam sięgnąć po jej listy, zebrane przez Joanne Trautmenn Banks - Pokrewne dusze. Virginia Woolf to angielska pisarka i feministka uważana za jedną z czołowych postaci literatury modernistycznej XX wieku. Żyła w latach 1882-1941.

Dzięki tej pozycji można poznać bardziej dogłębnie autorkę. Virginia Woolf pisała nawet kilka listów dziennie, jednocześnie prowadząc dziennik. Tych listów jest mnóstwo, prawdopodobnie zachowało się ich cztery tysiące, natomiast...

Przy_kawie_z_ksiazka | 2016-05-04
Przeczytana: 04 maja 2016

Książka Virginii Woolf "Pokrewne dusze" jest zbiorem listów autorki, które pisała od najmłodszych lat aż do tego ostatniego, pożegnalnego dla męża. Dzięki nim poznajemy opinie na temat problemów politycznych, artystycznych czy kulturalnych. Pisała je po kilka na dzień, kierowane są do rodziny, przyjaciół, instytucji. Zachowało się blisko cztery tysiące listów, które znajdują się w Anglii, Stanach Zjednoczonych, a także u osób prywatnych.

Listy Virginii ukazują emocje, jakie nią targały. Niektóre są optymistyczne, inne sarkastyczne i pesymistyczne. Różnią się stylem w zależności do kogo były kierowane.

Zbiór listów otwiera ten kierowany do ojca. Napisała go w wieku sześciu lat drukowanymi literami. Ostatni z nich napisany jest do męża Leonarda w marcu 1941 roku. Pomiędzy nimi śledzimy cały życiorys Virginii Woolf - lata panieńskie, pierwsze próby twórczości, małżeństwo, pierwszą wojnę światową etc. Listy są napisane w sposób zrozumiały, lekkim językiem.

Kobieta, która pisze takie...

Bookeriada | 2015-04-01
Przeczytana: 27 lutego 2015

Virginia Woolf była nie tylko wybitną powieściopisarką i eseistką – jedną z najważniejszych w XX wieku, ale również niezwykle barwną kobietą o wielkiej wyobraźni, oryginalnym poczuciu humoru i ciętym języku. Dlatego lektura jej listów to przyjemność w najczystszej postaci.

Wydawnictwo MG przygotowało prawie 600-stronicowy wybór z jej korespondencji przetłumaczony przez Maję Lavergne – tłumaczkę szkiców i opowiadań Woolf zebranych w zbiorach „Dama w lustrze” i „Siedem szkiców”. Tom obejmuje wszystkie etapy życia Virginii od bardzo wczesnych pocztówek do ojca pisanych przez kilkuletnią dziewczynkę, aż po listy pożegnalne do siostry i męża, napisane przed popełnieniem samobójstwa w 1941 roku.

Rozmówcami Woolf są przede wszystkim członkowie Grupy Bloomsbury: mąż Leonard, ukochana siostra – Vanessa Bell i jej mąż Clive, a także później ich dzieci – Julian, Quentin i Angelica; Duncan Grant, Roger Fry, Lytton Strachey, ale również pisarze i poeci tacy jak Katherine Mansfield i T.S....

Paya | 2016-07-16
Przeczytana: 16 lipca 2016

O mojej miłości do Virginii Woolf nie będę tutaj pisać. Chcę za to zwrócić uwagę na zastraszającą ilość błędów korektorskich i redakcyjnych. Ja wiem, że oryginalna interpunkcja itp. itd., ale spacje między przecinkami i brakujące zamykające nawiasy to chyba przesada. Że nie wspomnę o niepoprawnej odmianie i literówkach. Listy przecudowne, wydanie graficzne również, ale korektor chyba spał, gdy to czytał. Szkoda.

Aleksandra | 2015-06-02
Przeczytana: 29 maja 2015

Odsłonięcia.
Od płynnego dzieciństwa po ostatni akt. Słowa Virginii urosły we mnie, wykwitły, napęczniały. Wracałam do Listów cyklicznie, co parę dni - i potem długo trzymałam je w maleńkich dłoniach. Poruszały mną falami ciemnego, wzburzonego morza.

lady_of_theflowers | 2016-08-20
Przeczytana: 20 sierpnia 2016

ogrom informacji, ale trzeba to lubić - dla osób niezainteresowanych v.w. może być to stratą czasu.

LouiseDunaway | 2017-07-30

To niebywałe, że ludzie z takim umysłem naprawdę istnieją (istnieli). Polecam te listy wszystkim, których interesują literatura, sztuka, relacje międzyludzkie... czy po prostu życie. Po zamknięciu ostatniej strony nie bardzo wiedziałam, co ze sobą zrobić.

Ciutwięcej | 2018-05-17

Jedynie dla największych fanów, czyli niestety nie dla mnie. Więcej o książce na blogu: http://ciutwiecej.pl/2018/03/ksiazka-virginia-woolf-pokrewne-dusze/