Kartki z białego zeszytu

Okładka książki Kartki z białego zeszytu
Sonia Raduńska Wydawnictwo: W.A.B. Seria: Seria z miotłą publicystyka literacka, eseje
184 str. 3 godz. 4 min.
Kategoria:
publicystyka literacka, eseje
Seria:
Seria z miotłą
Wydawnictwo:
W.A.B.
Data wydania:
2008-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2008-01-01
Liczba stron:
184
Czas czytania
3 godz. 4 min.
Język:
polski
ISBN:
9788374143813
Tagi:
literatura polska
Średnia ocen

                6,5 6,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,5 / 10
127 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
610
370

Na półkach:

„Kartki z białego zeszytu” to kontynuacja wydanej w 1997 roku powieści „Białe zeszyty”. Na tę niewielkich rozmiarów książeczkę złożyły się m.in. felietony publikowane przez Sonię Raduńską w „Zwierciadle” w latach 2000- 2005. Dla kolekcjonerów różnego rodzaju cytatów i mądrości życiowych lektura „Kartek z białego zeszytu” będzie prawdziwą ucztą.

Bohaterką tego intymnego dziennika jest Sonia, kobieta już dojrzała, z dużym bagażem doświadczeń życiowych. Czytelnik poznaje ją w momencie, gdy jej życie wchodzi w nowy etap. Sonia odchowała dzieci, które opuściły dom, by samodzielnie stawiać kroki w dorosłym życiu. Kobieta zostaje sama, jej mąż nie żyje od siedmiu lat. Bohaterka jednak wcale nie jest samotna. Jej praca, jako psycholożki, sprawia, że Sonę cały czas otaczają ludzie. I to chyba właśnie życie zawodowe ukształtowało w sporej mierze jej charakter.

Sonia jest osobą niesamowicie ciepłą i optymistycznie nastawioną do świata i ludzi. Zachowała w sobie dar dziwienia się i dziecięcej ciekawości. Z lubością podgląda swe zwierzęta (stary pies i kociak), zachwyca się wschodami i zachodami słońca, codziennie stara się medytować i ćwiczy jogę, co pozwala jej na zachowanie wewnętrznej stabilności i pogody ducha. Jej życie, jak sama deklaruje, jest zupełnie zwyczajne, ale nie bylejakie. Teraz wszakże zwolniło się tempo, ale bohaterka potrafi odnaleźć w tym same blaski. Sonia przypomina postać graną przez Katarzynę Braunek w „Tulipanach”. W filmie bohaterka również się starzeje, ale z tego powodu nie usuwa się w cień, by zostawić młodym więcej przestrzeni. Obie kobiety nadal rozwijają się duchowo, spotykają się z przyjaciółmi i czerpią z życia pełnymi garściami. I film i książka są afirmacją starości, a może raczej dojrzałej egzystencji.

Wprawdzie „Kartki z białego zeszytu” to dziennik intymny, ale książka ma również cechy swoistego życiowego poradnika. Dużo tam przemyśleń i wskazówek dla tych, którzy się trochę na tym ziemskim padole pogubili. Mistrzami duchowymi Soni są m. in. Ryszard Kapuściński, Dalajlama, Merton, poeci japońscy, Almodovar i Frida. Bohaterka cały czas dba o swój rozwój intelektualny, dużo czyta, chodzi do kina, do teatru, a wszystkie refleksje spisuje później na kartach białego zeszytu.

Te zapiski kojarzą mi się z felietonami Joanny Szczepkowskiej pisanymi do „Wysokich Obcasów”. Podobieństwo przejawia się w sposobie, w jaki obie autorki, wykazując się szczególną uwagą, przypatrują się otaczającej nas rzeczywistości. Z notatek spisanych przez Sonię w pamiętniku spływa na czytelnika fala dobroci, tolerancji i niezwykłej wrażliwości. I nic dziwnego książka, bowiem wpisuje się w nurt tzw. „literatury kobiecej”, o czym świadczy również seria, w której ta pozycja została wydana (seria „z miotłą” ma promować dobrą literaturę kobiecą, pisaną przez kobiety, ale nie tylko dla kobiet).
W świat bohaterki jest wejść bardzo łatwo, ale równie łatwo można z niego wyjść. Książka jest w zasadzie napisana z lekkością, ale polotu jej czasami brakuje. Autorka wprawdzie świetnie panuje nad stylistyczną jednością zapisków, ale metafory i porównania, których z lubością używa są niekiedy nazbyt landrynkowe, takie słodziutkie i różowiutkie, po kilku takich chwytach czytelnik może odczuwać lekkie mdłości. I szczerze mówiąc mam problem z oceną tej pozycji, bo z jednej strony „Kartki z białego zeszytu” czyta się jednym tchem, a emocje po przeczytaniu są jak najbardziej pozytywne, z drugiej jednak strony, czułostkowy charakter niektórych wpisów może czasami drażnić.

„Kartki z białego zeszytu” to kontynuacja wydanej w 1997 roku powieści „Białe zeszyty”. Na tę niewielkich rozmiarów książeczkę złożyły się m.in. felietony publikowane przez Sonię Raduńską w „Zwierciadle” w latach 2000- 2005. Dla kolekcjonerów różnego rodzaju cytatów i mądrości życiowych lektura „Kartek z białego zeszytu” będzie prawdziwą ucztą.

Bohaterką tego intymnego...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    168
  • Chcę przeczytać
    161
  • Posiadam
    43
  • Ulubione
    9
  • Seria z miotłą
    5
  • Literatura polska
    4
  • Teraz czytam
    3
  • Własne
    2
  • Biblioteka
    2
  • 2014
    2

Cytaty

Więcej
Sonia Raduńska Kartki z białego zeszytu Zobacz więcej
Sonia Raduńska Kartki z białego zeszytu Zobacz więcej
Sonia Raduńska Kartki z białego zeszytu Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także