Prawie jak gwiazda rocka

Cykl: Moondrive
Wydawnictwo: Otwarte
Sorta Like a Rock Star
Sophie

Siedemnastoletnia Amber Appleton mieszka w szkolnym autobusie z matką i psem. Traci grunt pod nogami, ale nie nadzieję. Należy do Federacji Fantastycznych Fanatyków Franksa, trenuje Chrystusowe Diwy z Korei i toczy zaciętą walkę z Joan Sędziwą. Myśli pozytywnie i zaraża innych swoją energią. Jest prawie jak gwiazda rocka. Bez kitu! „Prawie jak gwiazda rocka”, to jedna z trzech powieści...

„Prawie jak gwiazda rocka”, to jedna z trzech powieści młodzieżowych Matthew Quicka. To książka o szybkim dorastaniu i sile optymizmu, który jest uniwersalnym lekarstwem na życiowe trudności.

źródło opisu: http://otwarte.eu/

źródło okładki: http://otwarte.eu/

Oficjalna recenzja
Malwina książek: 1024

Księżniczka Nadziei daje lekcję optymizmu

Pozytywne myślenie to domena książek Matthew Quicka. Amerykański autor zawojował listy bestsellerów „Poradnikiem pozytywnego myślenia”, który był książką raczej dla dorosłych, a teraz na księgarniane półki trafiła jego druga w kolejności powieść, tym razem dla młodzieży, bo właśnie na pisaniu dla młodzieży postanowił się skoncentrować ten były nauczyciel angielskiego. Z „Prawie jak gwiazda rocka” znowu bije optymizm znany z jego debiutu. John Green ma poważnego rywala w walce o nastoletnich czytelników.

Lekkość. To pierwsze, co przychodzi mi na myśl, gdy myślę o „Prawie jak gwiazda rocka”. Umówmy się: książki młodzieżowe na ogół czyta się lekko, łatwo i przyjemnie, ale nie każdy autor ma dar do jednoczesnego lekkiego snucia narracji, powoływania do życia ciekawych bohaterów, wymyślania niesamowitych historii i pisania dobrych dialogów. W tej książce jest to wszystko, co sprawia, że czyta się ją migiem. To książka dla nastolatków, ale osoby 20 + też powinny ulec jej magii. Bo jest trochę magii w świecie, który wykreował Quick. Choć losy 17-letniej bohaterki, Amber Appleton, nie są wolne od dramatów i smutków, dziewczyna na swojej drodze spotyka całe mnóstwo osób, które przywracają wiarę w ludzi. Sama Amber jest zresztą nastolatką zupełnie nietypową – zaraża optymizmem, pomaga innym, przyjaźni się ze staruszkami i mocno wierzy w Boga. Nie traci nadziei i energii, choć mieszka z matką w szkolnym autobusie, nie zna swojego ojca i nie ma pieniędzy. Jest prawie jak gwiazda rocka. A gwiazda rocka to dla Amerykanów określenie na kogoś niesamowitego i wyjątkowego. Amber Appleton na pewno na to miano zasługuje. Dziewczyna uczy angielskiego Koreanki z kościoła Ojca Chee, regularnie odwiedza weterana z Wietnamu, z którym w milczeniu popija herbatę i wymienia się haiku, składa wizyty w domu spokojnej starości, gdzie toczy bitwy na wyzwiska z Sędziwą Joan, a razem z piątką innych wyrzutków tworzy w szkole Federację Fantastycznych Fanatyków Franksa, czyli koło marketingowe. Dla tych wszystkich ludzi jest Księżniczką Nadziei, a dla nas może być wzorem do naśladowania. Quick powołał do życia ideał, to prawda, ale cała jego książka to utopia. O ile jednak wszystko jest w niej niewiarygodne, nie odbiera to przyjemności z lektury i nie zmienia jej przesłania. Czytelnika w połowie książki czeka prawdziwe trzęsienie ziemi, a wraz z nim zmienia się nawet struktura książki. Rozdziały stają się coraz krótsze, nawet jednozdaniowe, by w kolejnej części wrócić do normy. W ten błyskotliwy sposób autor poradził sobie z ukazaniem depresji, która nagle dopada Amber. Z radosnego tonu przechodzi w refleksyjny, nie wahając się stawiać pytań o istnienie Boga czy sens posiadania nadziei. To jednak najlepsze fragmenty książki, bo najbardziej autentyczne i dające do myślenia. Nastoletni czytelnik musi się zmierzyć z tematami trudnymi, ale jednocześnie dostaje wskazówkę, jak sobie z nimi poradzić.

Walory pedagogiczne powieść Quicka są niepodważalne. Zdaję sobie sprawę, że targetem jest tu zupełnie inna grupa niż czytelnicy powieści o wampirach czy wszelkich wybrańcach mocy, które zalewają rynek książki młodzieżowej (tzw. young adult), ale chciałabym, żeby wszystkie nastolatki czytały takie właśnie mądre książki jak ta. Choć, jak wspomniałam, świat przedstawiony jest tu kompletnie nierealny wartości, które przekazuje Quick swoim czytelnikom są jak najbardziej słuszne. Moje wątpliwości budzi jedynie wątek religii, bardzo silnie obecny, choć niejednoznaczny. Amber to bardzo wierząca osoba – choć doświadczyła w życiu tyle złego, wciąż co wieczór modli się do – jak sama go określa – JC, czyli Jezusa Chrystusa, i to nie tyle we własnej intencji, co w intencji swoich bliskich, jak i dalszych znajomych. Wiara ewidentnie pomaga jej w życiu. Jej załamanie przychodzi jednak wraz z tragicznym wydarzeniem, które obraca jej życie o 360 stopni. Autor podejmuje więc ciekawą kwestię wiary w Boga, który pozwala na okrutne zło, ale nie daje odpowiedzi, co ratuje go od zaszufladkowania książki jako, nazwijmy to, prochrześcijańskiej. Ponadto, oswaja też młodych czytelników z tematem autyzmu czy starości – jego książkę zapełniają postaci naprawdę nietypowe, a przez to interesujące.

Wspomniałam, że Matthew Quick to wyraźna konkurencja dla czołowego obecnie autora nurtu young adult, czyli Johna Greena. „Prawie jak gwiazda rocka” spokojnie może stanąć w szranki z najlepszymi książkami tego drugiego. Quick tworzy właściwie równolegle do Greena i posługuje się podobnym stylem, który staje się coraz bardziej rozpoznawalny. Książki Quicka i Greena utrzymane są w podobnej konwencji, ich bohaterowie są podobnie skonstruowani, a autorzy posługują się podobnym językiem i szczególnie lubują się w nazwach własnych pisanych dużą literą. Komu więc mało Greena, niech sięgnie po Quicka. I odwrotnie. Satysfakcja gwarantowana.

Malwina Sławińska

Arlet | 2016-07-28
Przeczytana: 28 lipca 2016

I po Quicku, mogłabym rzec, gdyż trzy młodzieżowe powieści już za mną, a po "Poradnik..." nie mam na razie zamiaru sięgać.
Na deser zostawiłam sobie książkę w słodkiej żółtej oprawie, której główną bohaterką jest siedemnastoletnia Amber.
Czytając opis pomyślałam, że ta historia to będzie jakieś wariactwo. Jednak po kilkunastu przeczytanych stronach stwierdziłam "wow, wspaniale się zaczyna".
Quick ma zdolność tworzenia porządnie skonstruowanych postaci i cieszę się, że on jeden nie wpycha wszędzie na siłę obrzydliwie mdłej i sztucznej, zakochanej pary. Pomimo, iż tego nie robi, jego powieści są przepełnione uczuciami i poruszają. Quick potrafi pokazać wszystko - biedę, gniew, strach, przyjaźń, niesprawiedliwość losu bez owijania w bawełnę i za to go lubię. Swoich bohaterów umieszcza na różnych szczeblach drabiny społecznej, przez co historie nie są jednowymiarowe.
W tej powieści autor stworzył cudowne charaktery postaci. Amber, ojciec Chee, szeregowiec Jackson, Joan Sędziwa,...

Aleksandra | 2016-08-27
Przeczytana: 23 sierpnia 2016

Recenzja znajduje się również na moim blogu zperspektywyczytelnika.blogspot.com

Są w życiu takie chwile, kiedy człowiek ma zupełnie dość. Wszystko układa się tak jak byśmy chcieli, tracimy siły, odechciewa nam się czegokolwiek. Przy życiu trzyma nas już tylko nadzieja. Nadzieja, że będzie lepiej. Że jutrzejszy dzień pozwoli nam zacząć od nowa. Że wszystko się ułoży. Dlatego ważne jest, by jej nie utracić.

Amber doskonale wie, jak to jest. Mieszka wraz z mamą i ukochanym psiakiem w szkolnym autobusie. Nie ma perspektywy, że to się zmieni, chyba że jej matka pozna jakiegoś faceta, który ich przygarnie. Jednak biorąc pod uwagę niektóre z jej dawnych związków, może to lepiej, że mieszkają w takich warunkach. Mimo wszystko Amber jest jedną z najbardziej optymistycznych postaci, jakie spotkałam z literaturze.

Nastolatka nie siedzi w kącie autobusu i nie płacze. To nie ten typ bohaterki. Dziewczyna prowadzi bardzo intensywny tryb życia - należy do Federacji Fantastycznych Fanatyków...

Karol | 2016-10-04
Przeczytana: 04 października 2016

Na samym początku byłem naprawdę ciekawy tej książki, cały cykl zbiera dosyć dobre opinie, potem jednak przyszedł moment zawahania w którym miałem wątpliwości czy to całe pozytywne podejście i ckliwe historie trafią w mój gust.

To też podchodziłem do tej książki trochę jak pies do jeża i odkładałem rozpoczęcie czytania przez kilka dni. W końcu jednak zacząłem, na początku ostrożnie, bez większych oczekiwań, i nawet nie zorientowałem się kiedy podjąłem decyzję że nie odłożę jej na półkę niedokończonej.

Jest coś dziwnego w tej książce, ponieważ nawet z początku gdy dzieje się niewiele i większość czasu spędzany na poznawaniu Amber i jej otocznia potrafi wciągnąć. Może to kwestia fantastycznych postaci drugoplanowych spośród których ciężko wybrać swojego ulubieńca, może to jakiś podprogowy przekaz autora, ale te wszystkie "scenki" które w innym wypadku byłby zwyczajnie średnie, tutaj tworzyły coś ponadprzeciętnego.

Nie odkryję Ameryki gdy stwierdzę że to druga połowa książki...

książek: 1953
Książniczka | 2015-07-28

"Czuję, że nic się nie układa, że wszyscy ci ludzie, którzy się ode mnie różnią, mają rację i że mój optymizm to dziecinna bzdura."

Amber to taka współczesna Pollyanna - optymistyczna bez względu na okoliczności, pogodna i uśmiechnięta mimo przeciwności losu, niosąca innym miłość, wsparcie i nadzieję. Nie myśli o sobie, a tylko o tym, by być dobrą dla innych i zmienić ich życie na lepsze.

Z początku Amber wydawała mi się nieco irytująca i infantylna jak na swój wiek. Ten jej hurraoptymizm, ciągłe powtarzanie "bez kitu" i "ziom" drażniły mnie. Jednak z czasem zaczęłam odbierać ją inaczej, tym bardziej, że jak się okazało - ta jej wieczna pogoda i dobry humor były nie do końca prawdziwe, a Amber o wiele boleśniej przeżywa swoje życie, niż to pokazuje światu...

Jak długo jednak można udawać, zwłaszcza kiedy życie doświadcza coraz okrutniej?

"Joan Sędziwa miała rację.
Teraz rozumiem, dlaczego powiedziała, że życie to piekło, a moje dopiero się zaczęło - nagle wszystko nabiera...

Nelyt | 2016-10-12
Na półkach: Posiadam, Przeczytane, 2016
Przeczytana: 25 września 2016

Główną bohaterką jest Amber, ma 17 lat i chodzi do miejscowego liceum. Nie byłoby w tej historii nic nadzwyczajnego gdyby nie mieszkała w szkolnym autobusie, zwanym pieszczotliwie "Żółtkiem" z mamą i z psem. Pomimo tego jest bardzo pogodną nastolatką, wręcz tryskającą radością i cieszącą się życiem. Nie ma chwili wytchnienia. Należy do Federacji Fantastycznych Fanatyków Franksa, czyli takiego jakby koła wyrzutków. Żyje praktycznie na koszt matki jednego z kolegów, bogatej prawniczki Donny. W zamian im gotuje i pomaga się opiekować Rickym (chłopcem z autyzmem). W międzyczasie uczy angielskiego Chrystusowe Diwy z Korei, odwiedza dom starców i toczy cotygodniowe walki słowne z Joan Sędziwą oraz odwiedza weterana wojny w Wietnamie Szeregowca Jacksona, który tworzy haiku. Jest bardzo religijną osobą, wolne myśli poświęca na rozmowy z Jezusem.
Wszystko by było pięknie gdyby nie pewne wydarzenie, które wywróci życie Amber do góry nogami. Będzie się borykać z wieloma problemami. Straci...

agatrzes | 2014-09-25

Gwiazda rocka kojarzy się nam z przystojnym długowłosym mężczyzną otoczonym świtą fanów. Przebojowym, wyluzowanym i potrafiącym na scenie czynić cuda. Porywającym tłumy i zapewniającym odjazdowe wrażenia. Idol i autorytet dla młodych ludzi, dlatego też wielu marzy by być jak on. I choć z biegiem lat większość z nich wyrasta z młodzieńczych marzeń, sentyment do bożyszcza pozostaje w sercu na zawsze. Sięgając po powieść Matthew Quicka „Prawie jak gwiazda rocka” liczyłam na rockowe wrażenia, ale nie przypuszczałam, że moja wrażliwość zostanie wystawiona na tak skrajne emocje.

Siedemnastoletnia Amber Appleton mieszka w szkolnym autobusie z matką i psem. I choć obecny „dom” nie należy do jej wymarzonych, nie traci nadziei i potrafi znaleźć plusy zaistniałej sytuacji. Jest członkiem Federacji Fantastycznych Fanatyków Franksa, trenuje Chrystusowe Diwy z Korei i toczy zaciętą walkę z Joan Sędziwą. Myśli pozytywnie i zaraża innych swoją energią i kiedy jest przekonana, że opatrzność już...

Przy problemach w dzisiejszych czasach, trudno jest spotkać osobę, która byłaby pełna wiary i pogody ducha. Świat dzieli się na pesymistów i optymistów, na tych, którzy widzą szklankę do połowy pełną, bądź do połowy pustą. Myślę, że każdy z nas zna kogoś zawsze uśmiechniętego, radosnego i szalonego. A nawet jeśli nie, warto przeczytać jest książkę z takimi bohaterami!

Właśnie taką postacią jest Amber, nastolatka, która zmuszona jest do życia w Żółtku, szkolnym autobusie razem z matką i psem. Już sama ta sytuacja wydaje się być śmieszną, no bo jak to jest możliwe? Wierzy, że ich los się odmieni i żyje tak, jakby nie miało to znaczenia. Otoczona jest gronem przyjaciół, którzy zawsze widzą w niej iskierkę nadziei. Bohaterka codziennie odwiedza swoich bliskich i w ten sposób spędza czas. Wiecznie zabiegana, dopiero w nocy, kiedy zasypia w lodowatym autobusie z B3, ma czas na rozmyślenia i modlitwę. Jeśli zastanawiacie się, czy cokolwiek może zmienić tak pozytywną osobę, odpowiem Wam:...

Magdaj | 2016-06-26

Książka "Prawie jak gwiazda rocka" jest, jak jej główna bohaterka- pełna optymizmu i ciepła. Amber Appleton jest, jak promyk słońca, a może i całe słońce, w szarym, smutnym świecie. Powieść w bardzo przystępny sposób porusza problemy, z którymi na co dzień muszą mierzyć się ludzie i nie chodzi tu tylko o nastolatków, ale o wszystkich- starych i młodych. Pokazuje w jaki sposób ludzie postrzegają kwestie wiary, jak wpływają na nią pewne doświadczenia. Porusza także sprawy moralne, udowadnia, że warto w życiu mieć zasady i bez względu na wszystko, kierować się nimi. Pokazuje, że życie składa się z tych dobrych i tych złych momentów, a od nas samych zależy, czy będziemy walczyć, czy się poddamy, bo dobro do nas wróci, prędzej czy później. Jeśli jednak do kogoś nie przemawia tematyka książki, to myślę, że warto ją przeczytać dla samej bohaterki. Przywraca ona wiarę w dobroć i bezinteresowność ludzi. Polecam!

Aleksandra | 2015-01-17
Przeczytana: 17 stycznia 2015

Byłam zaskoczona, że w książce młodzieżowej nie pojawił się wątek miłosny. Szczerze mówiąc liczyłam na to.. ale absolutnie się nie zawiodłam! Lektura znakomita. Pokazująca, że warto być dobrym człowiekiem, że przyjaciele zawsze ci pomogą, że ludzie wcale nie są tacy źli i że warto od czasu do czasu pogadać z JC. :) Bez wątpienia mogę stwierdzić, że główna bohaterka Amber jest PRAWIE JAK GWIAZDA ROCKA!

kasia900 | 2014-11-06

Kiedy sięgnęłam po powieść pt. „Prawie jak gwiazda rocka” oczekiwałam, że będzie to historia o szalonej gwiazdeczce rocka. Jak bardzo się pomyliłam! Jednakże, była to pomyłka, która miło mnie zaskoczyła. Poznałam cudowną dziewczynę o imieniu Amber, której historia wyryła w moim sercu ślad i zapewniła mi prawdziwy emocjonalny rollercoaster.

Amber Appleton jest siedemnastolatką, która z mamą i psem zamieszkują szkolny autobus. Zmusiła ich do tego trudna sytuacja. Oprócz siebie, mają jedynie parę ubrań i kołdrę. Mimo wszystko, Amber nie jest pesymistką. Należy do Federacji Fantastycznych Fanatyków Franksa i uczy języka angielskiego Chrystusowe Diwy z Korei. Jest pozytywną nastolatką, która zaraża wszystkich dookoła swoich optymizmem i niespożytą energią. Los jest jednak dla niej okrutny i niespostrzeżenie odbiera dziewczynie coś jeszcze, co zmusza Amber do ułożenia sobie życia na nowo.

Matthew Quick zasłynął „Poradnikiem pozytywnego myślenia”, który z przyjemnością przeczytałam....

Świąteczna moc konkursów na LC

Aby wprawić Was w świąteczny nastrój, przygotowaliśmy cztery konkursy, w których są do wygrania pakiety książek. Zadania przygotowaliśmy prawdziwie bożonarodzeniowe. Zapraszamy!