Estetyka chińska. Antologia

Wydawnictwo: Universitas
9788324208081
chiny, estetyka, antologia
sztuka

Książka jest podręcznikiem akademickim pod redakcją Adiny Zemanek. Estetyczne ideały wyrażone w sztuce chińskiej można podsumować w trzech krótkich słowach: porządek, harmonia, witalność. (M. Sullivan) ... poszczególne dziedziny tradycyjnej sztuki chińskiej (literatura, malarstwo, teatr, muzyka, kaligrafia i architektura) nie tylko tworzą odrębne systemy, ale także oddziałują na siebie...

Książka jest podręcznikiem akademickim pod redakcją Adiny Zemanek.

... poszczególne dziedziny tradycyjnej sztuki chińskiej (literatura, malarstwo, teatr, muzyka, kaligrafia i architektura) nie tylko tworzą odrębne systemy, ale także oddziałują na siebie nawzajem, a nawet się przenikają. I tak, w literaturze i malarstwie można doszukać się piękna charakterystycznego dla architektury i sztuki aranżacji ogrodów, a pawilony ogrodowe, pozostając pod wpływem poezji i malarstwa, mają w sobie coś z liryzmu. Dlatego w różnych dziedzinach sztuki, patrząc z punktu widzenia specyfiki odczuwania piękna i poglądów estetycznych, można znaleźć wiele elementów wspólnych lub wzajemnie ze…

embryo | 2010-07-12
Na półkach: Chiny, Przeczytane
Przeczytana: 27 czerwca 2010

Doskonały zbiór esejów związanych ze sztuką chińską. Nawiązuje do klasycznej estetyki i filozofii Chin, dość dokładnie tłumaczy odmienny od europejskiego sposób postrzegania świata. Na polskim rynku jest to na pewno jedyna tego rodzaju publikacja zawierająca tak szerokie kompendium wiedzy obejmujące chińską myśl estetyczną.

Dociekliwy_Kotek | 2011-12-03

Gdyby nie przeczytana niedawno monografia Pala Miklosa o malarstwie chińskim, lektura Estetyki chińskiej nie byłaby taką przyjemnością. Trzeba oddać autorom i redaktorce, że mimo trudności i egzotyki tematu, stworzyli antologię stosunkowo przystępną, z zachowanymi proporcjami między tekstami źródłowymi a komentarzami.
Właśnie teksty źródłowe, rarytas dla wszystkich miłośników klasycznej kultury chińskiej, są największym atutem tej książki i choćby z tego powodu warto się nią zainteresować.
Cenne wydaje mi się również to, że antologia, omawiająca takie dziedziny życia, jak poezja, kaligrafia i malarstwo, czy sztuka projektowania ogrodów, prezentuje podejście krańcowo różne od znanego nam, akcentując wartość duchową sztuki i jej wartość filozoficzną.

aha | 2015-12-30
Przeczytana: 07 marca 2016