rozwiń zwiń

Pył

Okładka książki Pył
John Fante Wydawnictwo: G+J Seria: Seria Kultowa literatura piękna
223 str. 3 godz. 43 min.
Kategoria:
literatura piękna
Seria:
Seria Kultowa
Tytuł oryginału:
Ask The Dust
Wydawnictwo:
G+J
Data wydania:
2008-04-19
Data 1. wyd. pol.:
2008-04-19
Liczba stron:
223
Czas czytania
3 godz. 43 min.
Język:
polski
ISBN:
9788360376966
Tłumacz:
Andrzej Appel
Tagi:
Andrzej Appel
Średnia ocen

                7,1 7,1 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,1 / 10
388 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
648
108

Na półkach:

„Czytając, zatrzymałem się na chwilę. Byłem jak człowiek, który znalazł złoto na miejskim śmietniku” napisał Charles Bukowski 5 czerwca 1975 roku. Przekopawszy się przez sterty szmir, jakie oferowała biblioteka w Los Angeles, Charles Bukowski doznał olśnienia, a może nawet oświecenia: znalazł swojego boga, który wprowadził go w trzewia literatury i który pokazał mu człowieka.
John Fante jest pisarzem, bogiem, Arturo Bandinim. W 1939 roku postawił sobie pomnik o tytule „Pył”; pomnik Południowej Kalifornii, posąg amerykańskiej powieści o miłości, osobistą statuę Bukowskiego zwycięstwa nad kiepską prozą. „Pył” jakby ogarnął wszystko swoją kurzawą, szarawy obłok uniósł się znad ziemi, by wedrzeć w nozdrza czytelnika i dać mu poczuć dobrą literaturę. Taką już teraz rzadko uprawiają.
„Płacisz albo się wynosisz” słyszy Arturo Bandini częściej niż przeciętny włóczęga, bo i pieniędzy ma mniej niż przeciętny biedak. Pomieszkuje w hotelu, pisze-nie pisze, dziwaczy, jak przystało na artystę po czubek głowy zanurzonego we własnym beztalenciu. Jego życie zamyka się w błędnym kole: pisze skromny artykulik, płacze z dumy nad nim niby nad nowonarodzonym dzieckiem, artykulik wysyła do redakcji, skąd odpowiedź nigdy nie nadchodzi; wówczas Bandini drze kartki, jeszcze niedawno ukochane potomstwo, dziś jakby wstrętne robactwo, płacze i rzuca się, wybiega na świeże powietrze, by tam rwać trawę zębami. Gdy zaś gazeta proponuje mu współpracę, również rwie trawę zębami. Szalone rzeczy się dzieją, gdy Bandini próbuje pisać; jeszcze bardziej szalone, gdy się zakochuje.
Bandini jest wcieloną wariacką ambiwalencją. Co więcej, jest alter ego Johna Fante, który również nie wydaje się być jednolity. Przykłada wagę do psychiki bohatera, ale jakby nie przykładał, prowadzi akcję w opętańczym tempie i zwalnia bez powodu. Bandini nie tylko ma być Johnem Fantem; on nim jest. Dlatego „Pył” jest spiżowym pomnikiem – Fante nadal żyje, a światu potrzeba podobnych maniaków. Dlatego Bukowski jest, jaki jest, a więc pijany, ale i duchem wolny. „Pył” nie tylko istnieje jako książka ukończona i zamknięta, ale niczym rzeźbiarz kształtuje przyszłych pisarzy i daje nadzieję na istnienie poetów-kochanków-narwańców, na wewnętrzne piękno, na człowieka jako takiego.

„Czytając, zatrzymałem się na chwilę. Byłem jak człowiek, który znalazł złoto na miejskim śmietniku” napisał Charles Bukowski 5 czerwca 1975 roku. Przekopawszy się przez sterty szmir, jakie oferowała biblioteka w Los Angeles, Charles Bukowski doznał olśnienia, a może nawet oświecenia: znalazł swojego boga, który wprowadził go w trzewia literatury i który pokazał mu...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    528
  • Chcę przeczytać
    428
  • Posiadam
    120
  • Ulubione
    26
  • Teraz czytam
    7
  • 2012
    6
  • 2013
    4
  • USA
    4
  • 2021
    3
  • Chcę w prezencie
    3

Cytaty

Więcej
John Fante Pył Zobacz więcej
John Fante Pył Zobacz więcej
John Fante Pył Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także