Bracia z Vestland

Tłumaczenie: Robert Kędzierski
Cykl: Złoty wiek (tom 1)
Wydawnictwo: Sonia Draga
7,03 (72 ocen i 18 opinii) Zobacz oceny
10
2
9
6
8
15
7
32
6
11
5
1
4
2
3
3
2
0
1
0
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
tytuł oryginału
Brobyggarna
data wydania
ISBN
9788379991198
liczba stron
560
słowa kluczowe
literatura skandynawska
kategoria
literatura piękna
język
polski
dodała
Ag2S

Kiedy Lauritz, Oscar i Sverre Lauritzen, trzej bracia z rybackiej rodziny żyjącej w norweskim Vestland, tracą ojca i stryja podczas sztormu, muszą szybko dorosnąć i zacząć zarabiać na utrzymanie swoje i matki. Udają się więc do najbliższego miasta, gdzie mają się wyuczyć zawodu powroźnika. Przez przypadek zostają jednak odkryte niezwykłe uzdolnienia techniczne. Dzięki życzliwym ludziom pewna...

Kiedy Lauritz, Oscar i Sverre Lauritzen, trzej bracia z rybackiej rodziny żyjącej w norweskim Vestland, tracą ojca i stryja podczas sztormu, muszą szybko dorosnąć i zacząć zarabiać na utrzymanie swoje i matki. Udają się więc do najbliższego miasta, gdzie mają się wyuczyć zawodu powroźnika. Przez przypadek zostają jednak odkryte niezwykłe uzdolnienia techniczne. Dzięki życzliwym ludziom pewna organizacja dobroczynna finansuje wykształcenie chłopców, by mogli zostać budowniczymi mostów i linii kolejowych. Po studiach mają powrócić do Norwegii, by wziąć udział w największym projekcie inżynieryjnym w dziejach kraju: budowie linii kolejowej łączącej Oslo i Bergen, która ma przebiegać przez wyjątkowo trudne, górzyste tereny. Plany młodzieńców pokrzyżuje jednak miłość. Bracia z Vestland to pierwszy tom urzekającej rodzinnej sagi. To opowieść o braterstwie, uczuciach i powołaniu, to wreszcie doskonałe studium człowieczeństwa oraz wierna kronika trudnych, acz fascynujących czasów, często porównywana do Filarów ziemi Kena Folleta.

 

źródło opisu: http://www.soniadraga.pl/

źródło okładki: http://www.soniadraga.pl/

pokaż więcej

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (18)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 1574
deana | 2018-12-13
Na półkach: Przeczytane, 2018
Przeczytana: 13 grudnia 2018

Kto mnie już trochę zna, ten wie, że wszelkiego rodzaju sagi rodzinne, rozgrywające się na przestrzeni wielu lat to jeden z moich ulubionych rodzajów książek. A właśnie trafiłam na kolejny cykl, co do którego jestem pewna, że będzie towarzyszył mi przez kilka najbliższych lat. Już po pierwszym tomie wiem, że będę wracać i poznawać dalsze losy bohaterów.

Bracia Lauritzem są synami norweskiego rybaka. W dzieciństwie stracą ojca i zostają oddani do terminu. Wtedy, zupełnym przypadkiem zostaje odkryty ich nadzwyczajny talent inżynierski. Chłopcy na koszt miasta Bergen zostają oddani do szkoły a potem wysłani na studia do Niemiec, do Drezna by po ich skończeniu w ramach spłaty zaciągniętego długu wybudować kolej z Bergen do Kristianii. Drezno stanie się punktem przełomowym w ich życiu. Z trzech młodzieńców, tylko jeden wróci do Norwegii by odpracować dług honorowy. Pozostali kierowani wstydem lub miłością wybiorą inne ścieżki.

Pierwszy tom koncentruje się na losach dwóch z pośród...

książek: 254
Ska Papa | 2018-06-09
Na półkach: Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 09 czerwca 2018

"Będą nowe mosty, nie martw się o to, świat trzeba odbudować..."

Książka zabrała w interesującą podróż po XX-wiecznym świecie. Jak bardzo los potrafi zadrwić z ludzi, dać na chwilę szczęście, by potem odebrać wszystko z nadwyżką. Czym jest właściwie szczęście, szacunkiem społeczeństwa, miarą zamożności. W obliczu wojny wszelkie podziały tracą znaczenie.

Warto z tej książki wyciągnąć wnioski zarówno w kwestii obyczajowej jak i historycznej. Świat tak bardzo nie zmienił się przez ostatnie stulecia. Można powiedzieć że dostaje rykoszetem za działania naszych przodków. Mimo wiedzy historycznej, mimo dokonań ludzkości w kwestii technicznej, budowanie mostów przychodzi światu coraz trudniej.

książek: 151
gabriela | 2017-03-15
Na półkach: Przeczytane

napisana zbyt sztampowo postacie papierowe tendencyjne

książek: 1064
elenkaa | 2017-02-07
Przeczytana: 07 lutego 2017

Recenzja znajduje się również na moim blogu: http://pasion-libros.blogspot.com/2017/02/209-bracia-z-vestland-jan-guillou.html

Gdy natrafiłam na sagę o trzech braciach z Norwegii aż ciężko mi było uwierzyć, że wcześniej o niej nie słyszałam! Saga liczy już sobie cztery tomy, a w marcu zostanie wydany piąty.

Lauritz, Sverre i Oscar Laurentiz to trzej bracia, urodzeni rok po roku, których poznajemy gdy są jeszcze dziećmi. Wraz z rodzicami mieszkają w małej wiosce rybackiej, gdy ich ojcu i wujowi przytrafia się tragedia - oboje giną na morzu. Bracia są zmuszeni wyjechać do miasta - Bergen, aby pracować i móc utrzymać siebie i matkę. Wkrótce okazuje się, że chłopcy są bardzo uzdolnieni i ekscytują się konstrukcjami, statkami, budynkami i nowościami technologicznymi. Są zafascynowani inżynierią i szczęśliwym zrządzeniem losu zostają zauważeni i docenieni.
Rok 1901, Niemcy. Bracia Laurentiz właśnie kończą Uniwersytet w Dreźnie i zostają pełnoprawnymi inżynierami. Kilka lat wcześniej...

książek: 2779
onika | 2016-05-29
Przeczytana: maj 2016

Przełom XIX i XX wieku. Rozpoczyna się epoka niezwykłego postępu technicznego, jak również dramatycznych przemian, których doświadczy cały świat. Będzie to epoka budowniczych i niszczycieli. A w maleńkiej wiosce rybackiej w Norwegii trzech braci traci ojca. Paradoksalnie to smutne wydarzenie sprawi, że niezwykle inteligentni i utalentowani chłopcy otrzymają możliwość zdobycia wykształcenia. I to w Technische Hochschule w Dreźnie. Dyplom inżyniera tej uczelni to po prostu marka sama w sobie i certyfikat perfekcyjnych umiejętności.

Bracia Lauritzen mieli zdobyć wykształcenie w jednym celu: Norwegia potrzebuje inżynierów, którzy zbudują linię kolejową łączącą Oslo i Bergen. Jest to ogromne wyzwanie, ale jest to też marzenie i potrzeba norweskiego społeczeństwa. Na skutek różnych życiowych perturbacji tylko najstarszy brat stawi się, by wypełnić to honorowe zobowiązanie.

Lauritz, Oscar i Sverre – równie wiele między nimi różnic jak podobieństw. W tym tomie cyklu „Złoty wiek” Guillou...

książek: 13353
Perzka | 2015-12-07
Przeczytana: 21 listopada 2015

Lauritz,Oscar i Sverre, trzej bracia zamieszkujący gospodarstwo Froynes otoczone pięknymi fiordami ,położone w dalekiej Norwegii. Po śmierci ojca okazuje się, że chłopcy są niesamowicie uzdolnieni technicznie. Niestety ich matkę nie było stać na pokrycie kosztów wykształcenia maluchów.Organizacja dobroczynna z Bergen opłaca naukę chłopców od szkoły katedralnej, aż po studia. W podziękowaniu za wykształcenie muszą pomóc przy budowie Kolei Bergeńskiej, ponieważ w Norwegii brakowało wykształconych inżynierów. Niestety nie wszyscy wywiązują się z obietnicy. Drogi braci rozchodzą się. Historia dwóch z nich z nich jest ciekawa, pełna przygód. Towarzyszą im piękne opisy przyrody, jak i przerażające fakty. Każdy z nich przechodzi porządną szkołę życia, staje się dojrzałym i odpowiedzialnym mężczyzną. Bohaterowie muszą stawić czoło nie tylko problemom technicznym związanym z budową kolei, ale również pokonaniem żywiołu przyrody. Nauczyć się żyć w trudnych warunkach, ale i porozumieć się z...

książek: 367
Karolina | 2015-11-04
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 04 listopada 2015

Bardzo lubię styl pisania tego autora, w niesamowity sposób buduje atmosferę czasów. Choć książka opowiada o dwóch inżynierach budowy mostów prostota języka sprawia, że nie ma żadnego problemu ze zrozumieniem zawiłości zagadnień budowlanych. Na okładce można znaleźć opinię, że "Bracia z Vestland" to studium człowieczeństwa - moim zdaniem idealnie oddaje to charakter książki która, choć pełna niesamowitych i trudnych wydarzeń, obfituje w opisy przeżyć wewnętrznych bohaterów. Pokazuje, co z człowiekiem może zrobić cierpienie, rozłąka, determinacja, miłość. Uświadamia, jak wielką rolę w życiu pełni przypadek. I przede wszystkim pokazuje wojnę z nieco innej strony niż książki typowo historyczne.
Myślę, że warto zwrócić również uwagę na fakt, że autor z pochodzenia jest Szwedem, a akcja "Braci z Vestland" krąży między Norwegią, Niemcami i Afryką, na dodatek ma wątki inżynierskie. Jestem pod wrażeniem ilości danych zgromadzonych i przetworzonych przez Guillou.

książek: 3436
szczypiorek5 | 2015-06-24
Na półkach: Posiadam, Przeczytane, 2015
Przeczytana: 24 czerwca 2015

Bardzo dobra książka. Nie zgadzam się co prawda z notką na okładce ,że możemy porównać ją do Filarów ziemi , ale nie umniejsza to w żaden sposób jej wartości. Wręcz przeciwnie.
Lubię książki ,które wywołują we mnie natychmiastowy przymus otwarcia atlasu geograficznego. Bracia spowodowali,że przez godzinę oglądałam zdjęcia płaskowyżu w Norwegii i "sprawdzałam" autora z zawartości prawdy w jego książce.
Polecam, choć nie wszystkim będą się podobać szczegółowe opisy potyczek w Afryce, czy zmagania się z lodowatym wiatrem.

książek: 89
Atol | 2015-06-08
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 26 maja 2015

Bardzo ciekawa, momentami trudna, wciągająca historia. Dająca światło na blaski i cienie budowy kolei.

książek: 1226
anetapzn | 2015-01-12
Na półkach: Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 12 stycznia 2015

Doskonale, wręcz mistrzowsko napisana książka. Autor wybornie zobrazował skandynawski i niemiecki świat przełomu wieków, zawirowania gospodarcze, społeczne, obyczajowe. Początek XX wieku to fascynujący okres, czas przemian i nadziei. Guillou potrafił to niezwykle ciekawie pokazać. Każdy z braci żyje innym życiem, każdy przeżywa ciekawe przygody. jednak wątkiem, który najbardziej przypadł mi do gustu są perypetie Lauritza i budowa linii kolejowej łączącej Oslo i Bergen, która ma przebiegać przez wyjątkowo trudne, górzyste tereny. Wspaniała, dzika, momentami okrutna przyroda i próbujący z nią na równi walczyć, jak i zaprzyjaźnić się ludzie. Kilkumiesięczne i kilkumetrowe zaspy śnieżne, wielkie skały przez które trzeba było się przedostać, mróz poniżej 30 stopni C, walka z żywiołem i samym sobą - to kwintesencja części historii, w której bohaterem jest najstarszy z braci. Do tego należy dodać świetnie domalowane nastroje w grupie robotników i inżynierów, które zmieniały się wraz z...

Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.
Cytaty z książki
Inne książki autora
więcej książek tego autora
zgłoś błąd zgłoś błąd