Commando.pl : Nieznana historia 62. kompanii specjalnej Wojska Polskiego

Wydawnictwo: Jeden Świat
jednostki specjalne, Rybak

Kontynuacja bestsellera pt: "Grom.pl", który cieszył się ogromnym zainteresowaniem czytelników. Autor książki Jarosław Rybak, dziennikarz, odsłania kulisy działań 62. kompanii specjalnej Wojska Polskiego - elitarnej i owianej tajemnicą jednostki specjalnej. "Dziś taka jednostka jak nasza nie przetrwałaby dłużej niż dwa tygodnie. Roznieśliby ją żandarmi, wojskowy wymiar sprawiedliwości i dziennikarze tropiący sensacje" - tak powiedział jeden z bohaterów książki. Choć w książce nie ma ani krzty fikcji, trudno uwierzyć w opisywane historie. Bohaterowie wspominają o makabrycznej "fali", która była sposobem na selekcję żołnierzy. Dzięki niej komandosami zostawali najtwardsi z twardych. Ich wspomnienia budzą szok. Typowym elementem szkolenia było przyrządzanie zupy z kota, pieczeni z psa lub pasztetu z korników. Autor opisuje tajne szkolenia na terenie Polski, podczas których ubrani w cywilne stroje żołnierze bez dokumentów, ale z bronią, byli ścigani przez milicję i oddziały bezpieczeństwa.

Michał | 2015-07-23
Przeczytana: 2015 rok

To chyba jedyna książka na rynku, w której opisano historię 62 Kompanii Specjalnej "Commando". Dlaczego 62 KS "Commando" jest taka unikatowa? Ponieważ była jednostką utajnioną, a jej żołnierze byli na wykazach innych. Jarosław Rybak opisuje ważne wydarzenia w historii jednostki, ciekawe anegdoty, nie zabrakło też opisu uzbrojenia i metod szkolenia. Książka jest też obrazem ówczesnej Polski i realiów zimnej wojny. Żołnierze 62 KS w czasie wojny z "zachodem" mieli być w głównej mierze wykorzystani do wykrywania ładunków jądrowych i ich unieszkodliwiania. Stąd określenie "jednorazowi", które odzwierciedla tragizm przeznaczenia elitarnej jednostki. O klasie wyszkolenia żołnierzy świadczy fakt, że po rozwiązaniu 62 KS "Commando" byli jednymi z pierwszych, którzy zasilili szeregi GROMu.
Książka jest ciekawa i wciągająca, polecam.

Jacoa1 | 2016-11-07
Na półkach: Ciekawe, Posiadam, Przeczytane
Przeczytana: 11 listopada 2016

Dla mnie bomba. Jestem sympatykiem 62 KS.

szatant | 2016-07-13
hardboiled83 | 2014-09-09