Commando.pl : Nieznana historia 62. kompanii specjalnej Wojska Polskiego

Okładka książki Commando.pl : Nieznana historia 62. kompanii specjalnej Wojska Polskiego Jarosław Rybak
Jarosław Rybak Wydawnictwo: Jeden Świat militaria, wojskowość
militaria, wojskowość
Jeden Świat
2007-01-01
2007-01-01
jednostki specjalne Rybak

Bogato ilustrowana, szybko i przyjemnie się czyta co zdecydowanienjest wielkim plusem. Nie ma rynku zbyt wiele książek o takiej tematyce dlatego jak najbardziej polecam. Ale nie brak jej również wad np. Błędy w składaniu linijek tekstu z różnymi odstępami między literami/wyrazami, czasami pojawiają się też literówki albo bzdury w postaci informacji np o 35 kilogramowym zasobniku.

Moja pierwsza książka w tym roku i generalnie uważam że jest to dobra pozycja choć mówię to jako fan literatury o wojskach specjalnych. O sześćdziesiątce dwójce czytałem po raz pierwszy i to jest duzy plus tej pozycji. Można się kilku intrygujących rzeczy dowiedzieć np. tego jak smakują koty. Plus za sporo zdjęć. Miejscami zdarzyły się momenty nużące. Ogólnie książka bardziej dla znawców tematu niż laików.

Taka ciekawostka, ale nie ma co pisać historii na nowo, że w wojsku za PRL służyli ludzie niezaangażowani politycznie. Przecież to czuć z daleka lipą, wojsko, tak jak
i policja były i są najbardziej upolitycznione.Zmieniły się nam sojusze, a Polska stała się obecnie jak nigdy podzielona i rozdarta poprzez różne podziały.
Oby nie powtórzyła się sytuacja z kampanii wrześniowej 1939.

Oby nie powtórzyła się sytuacja z kampanii...

To chyba jedyna książka na rynku, w której opisano historię 62 Kompanii Specjalnej "Commando". Dlaczego 62 KS "Commando" jest taka unikatowa? Ponieważ była jednostką utajnioną, a jej żołnierze byli na wykazach innych. Jarosław Rybak opisuje ważne wydarzenia w historii jednostki, ciekawe anegdoty, nie zabrakło też opisu uzbrojenia i metod szkolenia. Książka jest też obrazem ówczesnej Polski i realiów zimnej wojny. Żołnierze 62 KS w czasie wojny z "zachodem" mieli być w głównej mierze wykorzystani do wykrywania ładunków jądrowych i ich unieszkodliwiania. Stąd określenie "jednorazowi", które odzwierciedla tragizm przeznaczenia elitarnej jednostki. O klasie wyszkolenia żołnierzy świadczy fakt, że po rozwiązaniu 62 KS "Commando" byli jednymi z pierwszych, którzy zasilili szeregi GROMu.
Książka jest ciekawa i wciągająca, polecam.

Dla mnie bomba. Jestem sympatykiem 62 KS.

Dla mnie bomba. Jestem sympatykiem 62 KS.

SUper, siły specjalne PRL od kuchni.

SUper, siły specjalne PRL od kuchni.

Przyjemna i napisana prostym językiem książka poświęcona 62. Kompanii Specjalnej Wojska Polskiego. Takich pozycji jest mało, a szkoda, bo tematy są ciekawe. Masa ciekawostek, które przeplatane są z rozmowami weteranów. Szybko się czyta.

Książka dla hobbystów o zainteresowaniach - jednostki specjalne , ciekawych informacji niewiele. W większości cytaty i kroniki jednostki i wspomnień żołnierzy.

• Siły specjalne, jednostki antyterrorystyczne
  • Wojenna
  • E-book niekomerc. PDF, rtf, doc. txt
  • Historia Polski 1944/45-1989
  • Papierowe

Dodaj cytat z książki Commando.pl : Nieznana historia 62. kompanii specjalnej Wojska Polskiego