Wydanie poprawione

Wydawnictwo: Czytelnik
Javított kiadás
978-83-07-03144-6
literatura węgierska

W kilka dni po tym, jak Péter Esterházy ukończył pisaną przez dziesięć lat "Harmonię cælestis", której postacią centralną jest jego własny ojciec, rzeczywistość we właściwy sobie nietaktowny i brutalny sposób rozbiła świat powieści. W Instytucie Historycznym, gdzie przechowywane są materiały agentów z epoki Kádára, przekazano mu cztery teczki, zawierające meldunki z lat 1957–1980. Syn...

W Instytucie Historycznym, gdzie przechowywane są materiały agentów z epoki Kádára, przekazano mu cztery teczki, zawierające meldunki z lat 1957–1980. Syn natychmiast rozpoznał pismo ojca. To odkrycie na długie miesiące odebrało mu spokój. Prędko zrozumiał, że zdoła się pozbierać tylko wtedy, jeśli napisze o tym książkę. Była to niewątpliwie także forma terapii. Przeżywając niejako na nowo żałobę po ojcu, która nabrała teraz całkiem innego wymiaru, zaczął przepisywać jego meldunki, opatrując je własnym komentarzem i wspominając rozpoznane osoby i sytuacje. Uczynił to ze skrajną szczerością, odsłaniając całą amplitudę uczuć, jakie nim targały: od pogardy i odrzucenia po współczucie i solidarność. W trakcie kopiowania kilkakrotnie naszła go myśl, żeby nie publikować tego, co właśnie pisze; bał się o losy "Harmonii": skoro główna postać okazuje się w jakiś sposób nieprawdziwa, fałszywa staje się też wymowa dzieła. Pomimo tych obaw zdecydował jednak, że dołączywszy nowe dotyczące rodziny dane do już spisanych i literacko przetworzonych w "Harmonii", stworzy jej suplement; tym tłumaczy się tytuł niniejszej książki.

Péter Esterházy nie usprawiedliwia ojca. "Pracuję przeciw zapomnieniu. Nie chcę, żeby sprawa Tatki została zapomniana, chcę, żeby ją zapamiętano".

olka__t | 2012-01-25
Przeczytana: 18 stycznia 2012

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Jak człowiek staje się zdrajcą? - pyta Peter Esterhazy "Wydanie poprawione"

Siedzieli po dwóch stronach biurka. Z jednej strony pracownik Instytutu Historycznego – pan M., a z drugiej Peter Esterhazy. Kim był ten człowiek zanim przyszedł do gabinetu pana M. w 2000 roku? Jednym z największych węgierskich pisarzy, znanym nie tylko w Europie, ale i na świecie. Kilka dni wcześniej wydano jego „Harmonię caelestis” – powieść, która natychmiast została uznana za wielki sukces i najlepsze dzieło w dorobku pisarskim autora. Przedstawione są w niej burzliwe losy Węgier i Europy na tle historii rodu Esterhazy. Jedną z najważniejszych postaci tej książki jest ojciec autora – Matyas Esterhazy, przedstawiony jako wzór do naśladowania, ukochany ojciec, który tylko dzięki swojemu poświęceniu zdołał utrzymać żonę i dzieci oraz nauczył swoich synów miłości do rodziny i ojczyzny.

Jednak na biurku w gabinecie pana M. leżały trzy brązowe teczki, czekając aż Peter Esterhazy sięgnie po nie i zapozna...

| 2012-01-20
Przeczytana: 20 stycznia 2012

Wybitny pisarz węgierski, Peter Esterhazy odkrywa w "rodzinnej szafie" trupa.
Wkrótce po ukończeniu swojego największego dzieła "Harmonii Caelestis" (osnutej wokół dziejów rodziny, gdzie centralną postacią jest szanowany, podziwiany i ukochany ojciec), dowiaduje się, że ten potomek sławnego rodu węgierskiego-hrabia, był tajnym współpracownikiem służb bezpieczeństwa. Zgłasza się do instytucji państwowej (odpowiednika naszego IPN-u), gdzie dostaje do przejrzenia teczki z aktami relacjonującymi działania agenta o pseudonimie "Csanadi", którym okazał się być jego tata. Zszokowany, zaczyna lekturę raportów. Nagle ujawniona tajemnica z przeszłości, niszczy wizerunek ojca i burzy obraz dotychczasowej biografii samego autora. W "Wydaniu poprawionym" próbuje uporać się z dramatem i zrozumieć motywy działania podziwianej osoby, które skłoniły ją do podjęcia pracy ze służbami tajnymi, tuż po upadku rewolucji węgierskiej. Żadne odpowiedzi nie są wystarczające, czuje się zdradzony i...

maciejka | 2013-11-07
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2013
Przeczytana: 07 listopada 2013

Trudno oceniać tę książkę... Bardzo poruszająca. Polecam przeczytać od razu po "Harmonii caelestis".

Trithemius | 2016-07-08
Kizia | 2014-12-13
Patrycja | 2014-05-07
Przeczytana: 01 czerwca 2014
Péter Esterházy nie żyje

Jeden z najbardziej znanych na świecie pisarzy węgierskich, autor powieści postmodernistycznych o komunizmie i jego konsekwencjach, Péter Esterházy, zmarł w czwartek. Zaledwie kilka tygodni upłynęło od premiery jego najnowszej książki „Pancreas Diary”, w której opowiadał o swoich zmaganiach z rakiem trzustki. Pisarz miał 66 lat.