Alois Nebel: Biały Potok

Wydawnictwo: Zin Zin Press
Bílý Potok
pociąg, kolejarz, historia
komiksy

Opowiada o losach kolejarza (tytułowy Alois Nebel), żyjącego w miejscowości Biały Potok na pograniczu czesko-niemiecko-polskim w drugiej połowie XX wieku. Stąd w opowieści mnóstwo odniesień do historii najnowszej. Klimat komiksu i jego tematyka bliskie są czeskiej tradycji literacko-filmowej, słynnych Pociągów pod specjalnym nadzorem, oscarowego (1967) filmu Jirzego Menzla na podstawie prozy Bohumila Hrabala. Z drugiej strony graficzny styl dzieła utrzymuje się w stylistyce bliskiej Sin City Franka Millera.

źródło opisu: http://centrala.org.uk

źródło okładki: http://centrala.org.uk

| 2014-12-31
Przeczytana: 31 grudnia 2014

Nie wiem czym to jest spowodowane, bo nigdy nie lubiłam komiksów, ale ten mnie zachwycił. Niby żadnej specjalnej akcji w nim nie ma, czarno-biały, a jednak jakoś mnie poruszył. Na pewno będę go czytać wielokrotnie.

Świetna rzecz. Polecam czytanie w oryginale, język jest genialny. :)
Dłuższa opinia o całej trylogii tutaj: --> http://czechozydek.wordpress.com/2013/02/16/jaroslav-rudis-i-jaromir-99-alois-nebel-kreslena-romanova-trilogie/

Mata | 2014-01-15
Przeczytana: 2013 rok

Pociągi, pogranicze, Czesi, Niemcy i Polacy. Jestem zachwycona!

Makabi | 2018-08-04
Bartek d | 2018-02-20