Beside the Ocean of Time

1994-01-01
1994-01-01
Booker Shortlist szkocka obyczajowa
Inne

Podobało mi się, chociaż trochę za bardzo mi się dłużyło. Było odrobinę zamieszania z czasami, marzeniami i fantazją, niektóre opowieści były lepsze, inne gorsze. Końcowy efekt na plus.

Wypłynąć na głębię. Poddać się nurtowi i płynąć. Wraz z Thorfinnem zanurzyć się w oceanie czasu nie skupiając się nad sensem, akcją, tylko oddać się marzeniom.
Przyznaję nie było to łatwe, ale w trakcie lektury dostrzegłam to że zwyczajnych sprawach można odnaleźć niezwykłe rzeczy.

Choć polecano mi tę książkę, to nie dałem rady jej przeczytać. Opis i to, co znajduje się w książce, może wydawać się takie piękne, nostalgiczne i romantyczne, jest po prostu... nieciekawe. Chłopiec, który snuje w swojej głowie opowieści. Ehh... Nuda. Gdyby to było długie opowiadanie (100-150 stron),może by coś z tego wyszło, ale nie książka. Przede mną Winlandia, ale coś czuję, że z tą książką też się nie zaprzyjaźnię.

O ile „Winlandia” zaintrygowała mnie, to powieść „Nad oceanem czasu” nie pozostawiła we mnie już żadnych wątpliwości. To książka wybitna, ważna i najzwyczajniej w świecie piękna. Jest to historia Thorfinna Ragnarsona, młodego chłopaka z Orkadów, który nie mając zapału do nauki ani wytrwałości do pracy w gospodarstwie, spędza dnie włócząc się po wyspie i marząc o minionych czasach.
W wyobraźni odbywa wraz z wikingami pełną przygód podróż do legendarnego Bizancjum, wyrusza jako wierny giermek u boku swego pana na bitwę rozstrzygającą o niepodległości Szkocji, fortyfikuje wyspę i spotyka fantastyczne istoty rodem z pradawnych legend. Wątki baśniowe czerpiące garściami z historii i mitów Orkadów przenikają się z surowym realizmem, z jakim autor opisuje życie małej społeczności ludzkiej na archipelagu.
Z iście kronikarskim zacięciem Georg Mackay Brown dokumentuje życie mieszkańców wysp w pierwszej połowie XX wieku. Opisuje prace w gospodarstwie, kuźni, uprawę roli; w prostych słowach obmalowuje krajobraz wysp, ich architekturę, zmienną pogodę i różnorodne typy ludzkich charakterów. Wszystko to składa się na kompletny
i ujmujący obraz Orkadów.
Powieść Georga Mackaya Browna przypomina mi nastrojem przepiękne opowiadania Alistaira MacLeoda. Ten sam realistyczno – liryczny styl narracji, ten sam zwrot ku sprawom codziennym, ludzkim, ku naturze. Ta sama ujmująca nuta refleksji i wzruszające świadectwo przemijania. „Nad oceanem czasu” – od dziś jedna z moich książek ulubionych.

Wspaniała powieść. Poruszyła mnie do głębi. Właściwie trudno znaleźć słowa do opisania tego, co w niej zawarte. Powieść głęboko liryczna i męska. O przeznaczeniu poety. O małej społeczności obmywanej tytułowym oceanem czasu. O utraconej ziemi i utraconym życiu.
Polecam każdemu, kto ma w sobie duszę artysty. Każdemu, komu bliska jest tęsknota za życiem w zgodzie z naturą i ludźmi. Każdemu poszukującemu swego miejsca w społeczeństwie.

Nostalgiczna powieść idealizująca czasy, kiedy wszystko działo się tak jak powinno. To co zwróciło moją uwagę to fakt, że druga wojna światowa choć tylko musnęła opisywaną krainę stała się jej końcem a zarazem otworzyła te ziemie na nowe możliwości.

Proza pełna powolności starszego, spracowanego człowieka. Szumiąca morskim wiatrem, pachnąca torfem i rybami. Fabuła nie powala, ale nie jest to literatura po którą sięga się dla zwrotów akcji czy rozbudowanych dialogów. Konflikt jednostki z większością, starego z młodymi, tajemnice małej społeczności, lokalny patriotyzm rozumiany jako miłość do ziemi, skał, morza i ryb. O tym jest ta książka. Wszystko podszyte fascynacją celtyckim chrześcijaństwem i wczesnośredniowieczną historią wysp brytyjskich. Książka smakowała mi torfową whisky.

"George Mackay Brown za pomocą postaci chłopca prezentuje czytelnikowi bogactwo dziejów oraz folkloru swojego rodzinnego archipelagu. Młody bohater wyobraża sobie jak bierze za żoną mityczną selkie (pół fokę, pół kobietę) lub jak udaje się w wyprawę okrętem z kapitanem Rolfem Rolfsonem, a my razem z nim podróżujemy nie tylko przez czas, ale i przez przebogate legendy i mity tamtych stron. Każdy rozdział to kolejna opowieść, a ich schemat jest powtarzalny."

Reszta opinii pod adresem: https://tanayahczyta.wordpress.com/2020/03/04/nad-oceanem-czasu-g-mackay-brown/ :)

Książka dla osób wrażliwych, dla melancholików, marzycieli i poetów. Nie każdemu przypadnie do gustu, chociaż każdy mógłby z niej zaczerpnąć sporą dawkę życiowej mądrości. Idealna na zimową niepogodę!

• Szkocja
  • Do zdobycia