Barszcz ukrainski. Wydanie II rozszerzone

2014-04-07
2014-04-07
Ukraina Majdan

Kawał dobrej roboty.
Na początku lektury przytłoczyła mnie liczba danych i statystyk, bałam się, że cała książka będzie taka sucha. Jednak z czasem znalazło się miejsce dla ludzi, a wywiady pod koniec każdego rozdziału zgrabnie go zamykały.
Z książki możemy wywnioskować, że Ukraina startowała z przegranej pozycji i raczej nie zapowiada się najlepiej. Dużo miejsca autor poświęcił szczątkowej tożsamości narodowej Ukraińców. Niesamowite, jak wiele może się zmienić, w tak krótkim czasie.

Kawał dobrej roboty.

Świetna książka by poznać całkiem dobrze naszego sąsiada. Książka jest podzielona na różne działy, dzięki czemu mamy przekrój przez różne sfery życia Ukrainy. Dziwnie się czytało mając świadomość w jakiej sytuacji obecnie (05.2022) znajduje się ten kraj, gdzie największymi problemami była np. korupcja. Być może dobrze by było jakby powstało pewne uzupełnienie z tym, co działo się po 2014 roku. Niemniej, dla zainteresowanych tematem - polecam!

Wydawało mi się, że o Ukrainie wiem prawie wszystko. Od kilku lat regularnie tam podróżuje i do tego przeczytałem wiele książek o tym kraju.
Po przeczytaniu tej książki rodzi się w mojej głowie jedno pytanie : "dlaczego tak późno siegnalem po ten reportaż?"
Pogorzelski w tej książce podejmuje się próby przedstawienia przekroju całego życia obywatela Ukrainy moim zdaniem bardzo udanie.
Polecam tą książkę szczególnie tym czytelnikom, którzy dopiero zaczynają interesować się Ukrainą. W żadnej dotychczas przeczytanej książce nie znalazłem tak wielu istotnych informacji o naszym wschodnim sąsiedzie.

O Ukrainie wiem mało i dlatego z ciekawością sięgnęłam po ten zbiór reportaży. Idealna lektura dla tych, którzy chcą się dowiedzieć o tym jak żyje się naszym sąsiadom, co sprawiło że myślą i żyją w ten sposób. Można potem poczytać jakieś nowsze pozycje i zobaczyć jak wyglądała sytuacja kilka lat temu i co się zmieniło od 2013 roku.

Piotr Pogorzelski przyrządził swój "Barszcz ukraiński" naprawdę wybornie. Treściwy, ale nie wywołujący znurzenia przejedzeniem. Podany w doskonałych proporcjach, wykwintnie i ze smakiem. Dorzuciłabym jeszcze jeden składnik w postaci rozdziału o literaturze. Zabrakło mi też jakoś wspomnienia o katastrofie w elektroni w Czarnobylu, ale mimo to autor wykonał według mnie świetną robotę pisząc tę książkę.

Co prawda od momentu jej napisanie (2013 r.) sytuacja na Ukrainie diametralnie uległa zmianie, ale to już temat na kolejny reportaż, i to na pewno nie jeden.
Za to "Barszcz ukraiński" pachnący Wschodem, naprawdę warto przeczytać.

Dobra reportażowa pozycja. Dla kompletnego laika w kwestiach ukraińskich, pozycja obowiązkowa. Bezstronnie i rzetelnie opisana codzienność naszego wschodniego sąsiada, uwzględniając zarówno kulturę jak i mentalność mieszkańców. Czytało się bardzo szybko i przyjemnie. Polecam.

Bardzo wartościowa książka.

Jakoś nie zwróciłem wcześniej uwagi, że taka pozycja w ogóle istnieje. Jako, iż sam często podróżuję do tego kraju, znam wielu ludzi i wiele rozmawiałem, doceniam kunszt autora, któremu udało się idealnie oddać klimat Ukrainy w latach władzy Janukowycza. Książka jest bardzo uczciwa, nie ma przesady, Ukraińcy żyją właśnie tak, jak opisał to Pogorzelski. Zaprezentowane tematy obejmują praktycznie cały przekrój życia człowieka - od kwestii mieszkaniowej, przez politykę, tematy damsko-męskie aż po muzykę, jedzenie, picie i zabawę. Jeśli bym miał wskazać braki, to można by było napisać jeszcze o edukacji i służbie zdrowia, ale książka i tak się broni. Język jest świetny, czyta się leciutko, płynnie. Mnie te kilka godzin zleciało błyskawicznie. Dwoma słowami - gorąco polecam!

Bardzo wartościowa książka.

Trochę jednak przynudnawe

Trochę jednak przynudnawe

Ciekawie o Ukrainie, bez przesadnego porównywania z Polską. Zaskoczyła mnie skala różnic i braku wspólnej perspektywy pomiedzy Polską a Ukrainą. Ksiązka tym ciekawsza, że opisująca Ukrainę przed inwazją Rosjan na Krymie.

• Ukraina
  • Reportaż