Blisko Jedenew

Tłumaczenie: Wojciech Zahaczewski
Seria: Inna Europa, Inna Literatura
Wydawnictwo: Czarne
Nahe Jedenew. Roman

Dramat wojny i końca świata przefiltrowany przez spojrzenie dziecka. Czytelnik daje się porwać rytmicznej opowieści, w której wątki niemal baśniowe splatają się z okrutną rzeczywistością. Pod melodyjną narracją, lekką niczym dziecięca piosenka, kryje się groza nieodwołalnego końca świata.

źródło opisu: Wydawnictwo Czarne, 2007

źródło okładki: http://czarne.com.pl/

MariannaJ | 2014-01-26
Przeczytana: 26 stycznia 2014

Maleńka książka, ledwie ponad 100 stron, a jednak potrzebowałam 2 wieczorów, żeby ją skończyć. Na początku trudno mi było podążyć za narracją, ale po kilkunastu stronach złapałam rytm. To trochę taki strumień świadomości, dużo powtórzeń, długie zdania i pozorny chaos. Teraźniejszość i przeszłość mieszają się z fantazją. Ale wszystko to składa się w bardzo wymowną całość. Polecam jako ciekawy sposób na przedstawienie wojny i końca świata z punktu widzenia dziecka.

Mario | 2012-03-28

To nie jest łatwa proza, blizej jej do poematów prozą niż do powieści, ale jest na to rada: zamiast skupiać się na awangardowosci, proszę to czytać jak bajkę dla dzieci. Jeśli damy się ponieść temu obrazowi, zobaczymy coś, czego nie da się zobaczyć w zwykły sposób. Taki sposób opowiadania pozwala latwiej znieść to, co opowiada, być może...

monia | 2015-10-22
nephi | 2014-08-26