The School for Good and Evil
angielski
elif_usushai

At the School for Good and Evil, failing your fairy tale is not an option. Welcome to the School for Good and Evil, where best friends Sophie and Agatha are about to embark on the adventure of a lifetime. With her glass slippers and devotion to good deeds, Sophie knows she'll earn top marks at the School for Good and join the ranks of past students like Cinderella, Rapunzel, and Snow White....

At the School for Good and Evil, failing your fairy tale is not an option.

With her glass slippers and devotion to good deeds, Sophie knows she'll earn top marks at the School for Good and join the ranks of past students like Cinderella, Rapunzel, and Snow White. Meanwhile, Agatha, with her shapeless black frocks and wicked black cat, seems a natural fit for the villains in the School for Evil.

The two girls soon find their fortunes reversed—Sophie's dumped in the School for Evil to take Uglification, Death Curses, and Henchmen Training, while Agatha finds herself in the School for Good, thrust among handsome princes and fair maidens for classes in Princess Etiquette and Animal Communication.

But what if the mistake is actually the first clue to discovering who Sophie and Agatha really are . . . ?

The School for Good and Evil is an epic journey into a dazzling new world, where the only way out of a fairy tale is to live through one.

źródło okładki: google

WampirkaJustynka | 2015-06-03
Przeczytana: 02 czerwca 2015

Muszę przyznać, że mi się bardzo podobała. Obie główne bohaterki są niesamowite. Choć Sofia momentami mnie wkurzała. Mimo, że niby wszystko jest jasne Sofi - Dobro, Agata - Zło to w trakcie czytania nie byłam już pewna kto jest dobry a kto zły. Akcja trzyma w napięciu do samego końca.A zakończenie zwala z nóg. Chcę więcej :) Serdecznie polecam.

Kasia1101998 | 2016-04-10

Na pewno jest do książka skierowana do nastolatek, co czuć po przeczytaniu pierwszego rozdziału.
Nie za bardzo mi się spodobała. Czy ja tak wiele wymagam, aby jakakolwiek książka, które ostatnio przeczytałam przestały być denerwujące?
Pomysł nie był głupi, jednak książka jest średnia, denerwująca i źle się ją czyta, dlatego nie warto.

Karolina Jędraszak | 2015-06-23

Na podstawie opisu poleciłam tą książkę mojej mamie-nauczycielce do czytania w zerówce. Zmyliły mnie jednak opinie moich znajomych. Więc postanowiłam sama ją przeczytać.
Przeczytałam książkę w ciągu jednego dnia. Nie jadłam, nie spałam. Na potrafiłam się od niej oderwać.
Nie radziłabym czytać tej książki dzieciom po niżej 10 roku życia. Historia przeplatają dość brutalne sceny i śmierć. W dzisiejszym już dość brutalnym świecie chyba nie potrzeba dzieciom więcej śmierci.
Bohaterowie mają ponoć od 12-16 lat. Ich psychika, zachowanie i moralność, czasem kompletnie nie pasowała do podanego wieku.
Pojęcia dobra i zła przenikają się. To co piękne czasem jest naszym najgorszym koszmarem, a to co brzydkie spełnieniem marzeń.
Nie przeczytałam serii "Harrego Pottera", czego bardzo żałuje ,ale wydaje mi się ,że jest już dla mnie za późno. W każdym razie pamiętam cały ten szum wokół tej książki. W "Akademii dobra i zła" mamy tą samą tematykę. Co tak na prawdę jest dobre?
Agata i Sofia od...

Książkomania | 2015-04-02
Przeczytana: 01 kwietnia 2015

Witaj w świecie (nie)zwykłej baśni.

Jako mała dziewczynka uwielbiałam baśnie. Kto ich nie czytał. Jednak mimo to nie zawsze pragnęłam być Kopciuszkiem, Calineczką czy Królewną Śnieżką. Dlatego zanim zaczęłam czytać „Akademię Dobra i Zła” porwała mnie myśl, do której z tych szkół zakwalifikowano by mnie. Nie mogę tego jednoznacznie stwierdzić, dlatego też odpowiem dyplomatycznie: odnalazłabym się zarówno w Akademii Dobra, jak i Akademii Zła. A Ty do której z tych szkół należysz?

„Tylko jeśli zniszczymy to, kim się nam wydaje, że jesteśmy, będziemy mogli docenić to, kim jesteśmy naprawdę.”

Sofia to dziewczynka, która pragnie zostać księżniczką i mieć swoją baśń. By tak się stało musi być dobra, a co z tym idzie zachowywać się godnie, robić dobre uczynki, być piękną i dbać o siebie. Dziewczynka myśli, że tak właśnie jest, że teraz to ją Dyrektor Akademii Dobra i Zła porwie, i to ona zostanie królową i zdobędzie swojego księcia. Bo która dziewczynka zdoła jej dorównać w lepszych...

Wybredna Maruda | 2015-04-07
Przeczytana: kwiecień 2015

Akademia Dobra i Zła
/ Soman Chainani

Baśnie są motywem często poruszanym we współczesnej literaturze. Ale odstawmy na bok ich reinterpretacje, umiejscowienie w innym okresie czasowym czy przestrzennym, albo zastanawianie się „co by było, gdyby…”. Tym razem spróbujmy odpowiedzieć sobie na pytanie – co było wcześniej?

W Gawoldonie życie mieszkańców toczy się spokojnie. Różne charaktery spotykają się, przyjaźnią lub nienawidzą. Jest też coś, co ich wszystkich łączy – zafascynowanie baśniami. Każdy czyta je z szeroko otwartymi oczami i wypiekami na twarzy, próbując odnaleźć w nich pewne prawidłowości. Bowiem w ich kranie raz na cztery lata zjawia się Dyrektor Akademii i porywa dwójkę dzieci. Jedno z nich trafi do części Dobra, gdzie będzie szkolić się na pozytywnego bohatera baśni, a drugie znajdzie się w Akademii Zła, by zostać złoczyńcą. Najpierw zaginęła Różyczka, Jaś, a potem Roszpunka. Cztery lata minęły, więc za jakiś czas dostaniemy nową opowieść o walce dobra ze...

agatrzes | 2015-03-28

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Dla większości baśnie są pierwszym spotkaniem z literaturą otwierającym drzwi do krainy wyobraźni. Mnie na dobranoc czytała je babcia, a kiedy posiadłam sztukę odszyfrowywania informacji przekazywanych za pomocą liter, chętnie do nich powracałam. Baśnie czarują czytelnika swoim niepowtarzalnym klimatem, magią, ponadczasowym przekazem, uniwersalną prawdą oraz postaciami, których moce i zdolności są praktycznie nieograniczone i zależą od pomysłowości autora. Ale czy zastanawialiście się, skąd biorą się bohaterowie tych fantastycznych opowieści i czy tylko bajkopisarze mogą powoływać je do życia?

„Akademia Dobra i Zła” to debiutancka powieść Somana Chainani, indyjsko - amerykańskiego pisarza, reżysera i scenarzysty, który wierzy w baśnie bardziej niż dzieci. Podczas studiów na Uniwersytecie Harvarda, praktycznie stworzył kierunek „baśniologii” i napisał pracę magisterską na temat tego, dlaczego piękne kobiety są w baśniach czarnymi charakterami, którym trudno się oprzeć....

Gaja | 2015-05-12
Na półkach: Papierowa, Przeczytane, ULUBIONE

Na coś takiego długo czekałam. Po tych wszystkich książkach, które były fajne, ale wlekły się a potem fabuła flaczała i traciła w oczach. Dorwałam w końcu coś co porwało mnie od samego początku. Nie przeczytawszy jeszcze całej już chciałam mieć w swojej kolekcji drugi tom. Taką fantastykę lubię.

Oczywiście jak duża liczba osób, dobrych bohaterów się lubi, a złych nienawidzi. W tym przypadku, w moim przypadku jest tak samo. Może też dlatego, że Sofii nie dało się lubić. Rozwydrzona, samolubna, pyszałkowata, bezczelna, nie szanowała nikogo, wredna, pusta, niewychowana i mogłabym tak wymieniać w nieskończoność. Natomiast Agata po mimo iż okazała się księżniczką, nie była pustą lalą jak większość dziewczyn z dobrej szkoły. Po mimo dobroci typu Roszpunki, Śnieżki i inne księżniczki była inteligentna i mądra. Niestety Tedros jak na główną męską postać okazał się kretynem.

Przeszkadzało mi również to, że pod koniec książki Agata z twardej babki, zrobiła się miękką kluską, którą trza...

Dama_Karo | 2015-03-29
Przeczytana: 29 marca 2015

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Recenzja również na blogu (wzbogacona o ilustracje!!) - http://kto-czyta-nie-pyta.blog.pl/2015/03/29/akademia-dobra-i-zla-sprawdz-do-ktorej-z-nich-bys-trafil/

Znacie to uczucie, kiedy kończycie książkę i zostaje pustka? Kiedy chcecie wrócić do świata, który właśnie opuściliście? Kiedy Waszym największym pragnieniem jest poznać dalsze losy bohaterów? Ja przypomniałam sobie o istnieniu tego uczucia właśnie dzisiaj, kiedy skończyłam czytać Akademię dobra i zła… Pierwszy raz od dawna miałam ochotę zacząć czytać książkę od początku, by znów zanurzyć się w magiczny i ciekawy świat ulubionych bohaterów! Poniżej postaram się wytłumaczyć skąd we mnie bierze się ten zachwyt!

Na początku książki poznajemy Gawaldon, samotne miasteczko otoczone puszczą, w którym mieszkają dwie, skrajnie różniące się od siebie dziewczynki… Pierwszą z nich jest Agata – mieszka na cmentarzu, nie dba o swój wygląd i stroni od ludzi. Z wiecznie skwaszoną miną znosi przezwisko wiedźmy i toczy spokojne życie w...

Rebecca | 2015-06-26
Przeczytana: 26 czerwca 2015

Ta książka mnie wciągnęła. Naprawdę nie wiem co w niej takiego jest,ale jest dobra.Nie spodziewałam się tego.Dopiero ciągły śmiech siostry podczas czytania, przekonał mnie,żeby po nią sięgnąć.
Przede wszystkim góruje tu przyjaźń, którą Agata darzy Sofię- i to podoba mi się najbardziej. Piękna przyjaźń.
Oczywiście humor, którego tutaj także absolutnie nie brak.
I chyba jeszcze to, że mam takie wrażenie, że przeczytałam nową-kompletnie nową baśń...
Mam nadzieję że kolejny tom mnie zaskoczy jeszcze bardziej.

MałaPisareczka | 2017-06-14
Przeczytana: 24 sierpnia 2015

Baśnie to nieskończone źródło inspiracji dla pisarzy. Opowiadane na dobranoc, czytane z przepięknych dziecięcych ksiąg z obrazkami, czy oglądane w telewizji lub kinie nieustannie tkwią w ludzkiej świadomości. Czy znajdzie się w Polsce chociaż jedna osoba, której obcy jest Kopciuszek? Sądzę, że nie. W takim razie czy można, czerpiąc właśnie z tych historii, stworzyć oryginalną powieść o dobru i złu? Soman Chainami swoim debiutem „Akademia Dobra i Zła” udowadnia, że tak – jest to jak najbardziej wykonalne..

Książka ma prawie pięćset stron – pięćset stron nieprzewidywalnych i często jakże komicznych przygód głównych bohaterek, które nie tylko musiały odnaleźć się w nieznanym wcześniej świecie, ale przede wszystkim odkryć swoje prawdziwe ja. Autor wykreował dwie diametralnie różne postacie, zarówno zewnętrznie, jak i wewnętrznie. A jednak mogłam uwierzyć, iż zostały przyjaciółkami. Ich uczucia do siebie oraz sposób, w jaki je okazywały, nie były naciągane. Oprócz tego Soman Chainani...