Wielkie porażki militarne. Jak pogoda wpłynęła na losy wojen

Wydawnictwo: Bellona
978-83-11-10797-7
historyczna

ilcattivo13 | 2016-10-09
Przeczytana: 14 września 2011

(recenzja pierwotnie ukazała się na Szortal.com)

Poradnik dla początkującego autora-militarysty. Część pierwsza: Błoto.

Hubert Przybylski

Uwielbiam książki z zacięciem militarystycznym. Bez względu na to, czy będzie to mainstream, czy military fiction. Po prostu, jak już moje łapki taką chwyca, to nie ma bata, żebym jej nie przeczytał. A że książek o wojenno-przygodowej tematyce jest "tyle, że ho-ho, a nawet więcej" (że pozwolę sobie wtrącić taki kabaretowy cytacik), a i coraz to pojawiają sie nowe, więc raczej nie obawiam się jakiegoś deficytu w tej materii. Niestety to, że tych książek jest tak dużo, nie znaczy absolutnie, że wszystkie są dobre. Pół biedy, jeśli trafiam na książkę nudną, czy źle napisaną. Cała bieda jest wtedy, kiedy autor nie ma zielonego pojęcia o wojennych realiach, które w swoim tekście opisuje. Naprawdę - można zjeść własne zęby, kiedy się czyta opisy broni, która ze względu na istnienie tak bzdurnej (dla autora, oczywiście) rzeczy jak fizyka, nie ma...

carecera | 2012-10-07

Opis działań wojennych od strony praktycznej, jak stan fizyczny żołnierzy wpływa na morale a w efekcie na zdolność bojową, ciekawa.

RafalK | 2012-02-13
Przeczytana: 11 stycznia 2012

Ponieważ jest to praca doktorska czasem ciężko się ją czyta i dość irytujące są te wszystkie przypisy, cytaty, etc.
Co do samej treści to Ameryki nie odkrywa... do wszystkich wniosków z niej płynących można dojść samemu po dłuższej chwili zastanowienia się nad tematem przewodnim.
Sporadycznie autor zaskakuje przytoczoną, ciekawą historią.

Krzysiek | 2015-05-31
Na półkach: Historia, Posiadam, Przeczytane

Nic rewolucyjnego. Kilka przykładów interakcji pogody z planami dowódców, próba analizy tematu.
Tytuł bardzo na wyrost.

Krzysztof Kusznier | 2015-08-24