Wyzwanie czytelnicze LC

Darwin, Bóg i sens życia. Dlaczego teoria ewolucji zmienia wszystko

Tłumaczenie: Piotr J. Szwajcer
Wydawnictwo: CiS
Darwin, God and the Meaning of Life. How Evolutionary Theory Undermines Everything You Thought You Knew
popularnonaukowa
Kamil

Czy religia i nauka są skazane na konflikt? Czy można wierzyć w Boga i w pełni akceptować wszystkie wnioski wypływające z teorii ewolucji (i na odwrót)? Czy w świetle odkryć współczesnej biologii - i innych nauk - człowiek nadal jest "ukoronowaniem stworzenia", a życiu ludzkiemu przysługuje "przyrodzona świętość"? Czy bez Boga nie ma moralności, a życie ludzkie jest bezcelowe i jałowe? Czy sens życiu nadaje tylko wiara religijna, czy też nauka mówi nam o nim coś ważnego? Te - i podobne - pytania ludzie zadają sobie od wieków, ale po Darwinie musieliśmy nauczyć się odpowiadać na nie w zupełnie nowy sposób. I wierzący, i niewierzący. Dlaczego ewolucjonizm - "niebezpieczna idea Darwina" - stał się tak wielkim wyzwaniem dla naszej wizji samych siebie? Jak zmienił nauki o człowieku i jak zmienił religię?
W książce Bóg, Darwin i sens życia na te pytania kompetentnie i wyczerpująco, a przy tym z niekłamanym talentem pisarskim i poczuciem humoru, odpowiada dr Steve Stewart-Williams, wykładowca psychologii ewolucyjnej na Swansea University, absolwent biologii i filozofii na Massey University i McMaster University, autor kilku książek i licznych publikacji poświęconych między innymi filozofii biologii i ewolucji altruizmu. Przydatna (i zajmująca) lektura dla wszystkich, którzy chcieliby zrozumieć implikacje teorii ewolucji.

źródło opisu: Wydawnictwo CIS, 2014

źródło okładki: CIS, 2014

Wojtek_Grabowski | 2015-02-11

No przeczytałem ostatnio dwie niby podobne książki. Tej daję połowę gwiazdek, bo chyba jest kierowana do młodego czytelnika którym już niestety nie jestem...

żabot | 2014-11-07
Przeczytana: 06 listopada 2014

Być może się starzeję i staję się bardziej wybredny, ale coraz częściej mam ochotę zaczynać tekst od słów „To mogła być naprawdę dobra książka”. Osobiście spodziewałem się zdecydowanie bardziej pogłębionego wykładu, co nie znaczy, że przenaukowionego czy przefilozofowanego. Temat wpływu teorii Darwina (należało by chyba już pisać – ewidentnego faktu, że ewolucja zachodzi) na postrzeganie świata, światopogląd każdego człowieka etc. jest na tyle ważny, ze nie należy go traktować po łebkach. Tymczasem wiele rozdziałów, wiele tematów wydaje się być potraktowane bardzo przyczynkarsko. Z jednej strony autor pisze tak, jakby założył, że czytelnik sporo wie o ewolucji, ale i o dogmatach religijnych a z drugiej strony nie pogłębia zbytnio różnych kwestii odsyłając czytelnika do bardziej fachowej literatury.
Książka już na starcie dość mocno irytuje. Przywykłem już do anglosaskiej maniery zaczynania książek od tasiemcowych podziękowań. Tu – całe szczęście – mamy tylko dwie strony. Ale...

jablek | 2017-09-20
Przeczytana: wrzesień 2017

Ciekawa pozycja, chociaż czasami za bardzo skupia się na oczywistych faktach dotyczących ewolucji. Chyba adresowana jest także do tych nieprzekonanych do tej teorii. Jestem po lekturach na ten temat m.in. Dawkinsa i dla mnie książka ta była takim lekkim, "smacznym" dodatkiem. Generalnie polecam.

Carmel | 2014-11-29
Przeczytana: 30 października 2014