Half a King

Okładka książki Half a King Joe Abercrombie
Okładka książki Half a King
Joe Abercrombie Wydawnictwo: Del Rey Cykl: Morze Drzazg (tom 1) fantasy, science fiction
Morze Drzazg (tom 1)
Del Rey
2014-07-03
2014-07-03
abercrombie fantasy
Inne

Silnym trzeba się urodzić.
Władca musi być idealny.
Kalectwo jest potępiane, czy zrucane z klifów.
Problemu można się pozbyć, to jednak on może nie chcieć odejść.
Wytrwałość, siła, upokorzenie – do wszystkiego można się przyzwyczaić.
Zemsta jako napęd do działania, siła, żeby się nie poddać. Tron, o który tak wielu walczy.
Inteligencja kontra wyrachowanie.
Łza. Która spływa i zamienia się w lód.

Historię słucha się bardzo przyjemnie. Napisana jest prostym językiem. Emocjonująca tam, gdzie trzeba, a koniec wzruszający i łapiący za serce. Ta historia ma wszystko co uwielbiam w fantastyce: intrygujący bohaterowie, którzy dostają po d*pie, motyw drogi, kalectwa i rozbudowany świat pełen legend, tajemnic i intryg, które prowadzą akcję jedną za drugą zaskakując przy tym co kilka stron. Świetna historia!

Silnym trzeba się urodzić.
Władca musi być idealny.
Kalectwo jest potępiane, czy zrucane z klifów.
Problemu można się pozbyć, to jednak on może nie chcieć odejść.
Wytrwałość, siła, upokorzenie – do wszystkiego można się przyzwyczaić.
Inteligencja kontra wyrachowanie.
Łza. Która spływa...

Bardzo dobra książka z dobrze przedstawionym światem, który posiada elementy fantastyki stworzone w sposób wywarzony i przyjemny.

„Dobry wład­ca po­świę­ca wszyst­ko dla zwy­cię­stwa. Za­bi­ja tych, któ­rych musi, jak­kol­wiek zdoła to zro­bić. Wiel­kim wojow­ni­kiem jest ten, który wciąż oddy­cha, gdy wrony ucztu­ją. Wiel­kim kró­lem jest ten, który pa­trzy, jak płoną trupy jego wro­gów. Gdy Oj­ciec Pokój lamen­tuje nad spo­so­bami, Matka Wojny z uśmie­chem podzi­wia rezul­taty.”

Rozpoczynając swoją przygodę z twórczością Joe Abercrombiego, postawiłam na „Pół Króla”, czyli pierwszy tom cyklu „Morze Drzazg”. Bardzo chciałam uniknąć sięgnięcia po „Pierwsze Prawo”, woląc postawić na coś prostszego i skierowanego do młodszego czytelnika, co okazało się strzałem w dziesiątkę. „Pół Króla” nie tylko stanowiło idealny początek, ale również przyniosło ekscytującą opowieść o losach młodego księcia Yarviego. Joe Abercrombie zapoczątkował historię, którą trudno jest mi zapomnieć. To pełna mrocznych intryg i nieprzewidywalnych zwrotów akcji powieść, wyróżniająca się wśród twórczości innych pisarzy tworzących fantasy dla młodzieży. Wciągnęła mnie od samego początku i nie chciała odpuścić aż do ostatniej strony. Co dokładnie mnie urzekło w tej książce? Odpowiedzi na to pytanie znajdziecie w poniższej recenzji!

Historia kalekiego księcia Yarviego nie jest taka jak każda. Nie dąży on do tronu, nie przejawia zbytniego zamiłowania do walki, a znacznie chętniej poświęca czas na naukę u Matki Gundring, swojej mentorki. Młody książę pragnie zrezygnować z dziedziczenia tronu, oddając władzę silniejszym. Jednak los, nieprzewidywalny jak zawsze, rzuca mu wyzwanie, kiedy jego ojciec i starszy brat padają ofiarą brutalnego mordu. Yarvi, choć niechętnie, zostaje zmuszony do objęcia władzy, lecz nie trwa to zbyt długo. Spisek wymierzony przeciwko niemu doprowadza do zdrady, a on sam, uwięziony i później zesłany jako galernik na statek o nazwie Wiatr Południa, musi zmierzyć się z kolejnymi niebezpieczeństwami, jakie przyniesie życie w niewoli.

Co tu się wydarzyło! Niesamowita powieść, nasycona przygodą, pełna zwrotów akcji i intryg, a przede wszystkim przesycona krwią i przemocą – wszystko to, co uwielbiam najbardziej. Joe Abercrombie nie okazuje żadnej litości żadnemu z bohaterów. Podczas lektury wprost przeniosłam się na pokład statku obok Yarviego, przemierzając niebezpieczne wody Morza Drzazg i przybrzeżne krainy, które do niego przynależą. Akcja powieści jest perfekcyjnie skonstruowana, intensywna i świetnie wykreowana, reprezentująca najwyższy poziom pisarski. Tekst porywa swoim tempem, co sprawia, że czyta się go niezwykle szybko. Książka jest przepełniona motywami takimi jak wędrówka grupy, losy królestwa, zdrada oraz idea znalezionej rodziny (Found Family). Masy tropów zostały sprytnie splecione w jedną, doskonałą całość, tworząc fascynującą narrację. Nic dodać, nic ująć.

Abercrombie doskonale radzi sobie z kreacją bohaterów. Odgrywają oni istotną rolę, nie sprowadzając się jedynie do funkcji tła dla głównego bohatera, ale doskonale go uzupełniając. Starają się osiągnąć konkretne cele i wielokrotnie zaskakują swoimi wyborami, które nie zawsze są pozytywne. Posiadają zarówno dobre, jak i złe cechy charakteru, bogate historie życiowe, co sprawia, że są pełnowymiarowymi postaciami z krwi i kości, dalekimi od płaskiego opisu w jednym czy dwóch zdaniach. Autor świetnie kreuje relacje między postaciami. Grupa, która się formuje podczas wyprawy, staje się doskonałymi sojusznikami i towarzyszami w licznych przygodach, które przeżywamy na kartach tej powieści.
Podsumowując, to genialna, absolutnie cudowna historia. Stanowi doskonałe otwarcie cyklu, które wciągnie każdego czytelnika poszukującego w książce young adult czegoś więcej. Abercrombie nie tylko dostarcza nam akcji w „Pół króla”, ale również prezentuje piękny obraz relacji, przyjaźni, poświęcenia i więzi rodzinnych, które niekoniecznie tworzą się z więzów krwi. Plot twisty, jakie ukazują się w tej książce, sprawiły, że nie mogłam odłożyć jej na bok. Warto było zarwać noc na lekturę i spędzić każdą chwilę z Yarvim i jego przyjaciółmi! Polecam serdecznie!

Egzemplarz recenzencki dzięki uprzejmości Wydawnictwa Dom Wydawniczy REBIS.

Rozpoczynając swoją...

Ewolucja bohatera troche nad wymiar, jednak jeszcze jako tako wiarygodna. Wartka akcja, bardzo dobrze się czyta, ogólnie przyjemna krótka książka

"Pół króla" czytałam lata temu i przepadam w tej powieści. Od niej zaczęła się moja miłość do Abercrombiego i teraz, gdy przeczytałam ją ponownie dostarczyła mi tak samo dużo frajdy jak kiedyś. Wprawiła mnie w zachwyt i nie żałuję ani jednej osoby, której próbowałam wcisnąć tę książkę/serię/autora.

Ta trylogia, choć jest kierowana docelowo do młodzieży, to wcale nie brzmi jak typowa młodzieżówka fantasy. Jest dojrzale napisana, bohaterowie mają głębię, trafiają się brutalne sceny, a sama historia jest utrzymana w poważnym tonie.

Śledzimy tutaj losy Yarviego, prawowitego króla Gettlandu, który przez wielu był spisany na straty przez wzgląd na jego kaleką rękę. To, co mu się później przydarza zmienia go całkowicie. Młody chłopak, którego poznajemy na początku tej książki, jest kimś zupełnie innym, jest mężczyzną, który poznał własną wartość, dojrzał i nabrał pewności siebie oraz determinacji do dalszego działania.

Lata temu bardzo polubiłam Yarviego, teraz również z dużym zaangażowaniem my kibicowałam. Autor jak zwykle zachwycił mnie kreacją postaci drugoplanowych, wśród których mam licznych ulubieńców.

Fabuła jest dojrzała, zawiera silny motyw zemsty, drogi, walki oraz wiele intryg,które poznajmy wraz z głównym bohaterem.

Uwielbiam klimat tej serii oraz przedstawionego tu świata, wsiąkam w niego na maxa i angażuję się całą sobą.

Dawno już sięgałam po książki Abercrombiego (hańba mi, przecież go kocham!😆),Ale znowu dałam się zachwycić jego stylem pisania, jak i stylem snucia opowieści.

Ta książka jest niesamowita, wspaniała, czułam się kiedyśi teraz, jakby autor pisał ją z myślą o niej. Ta seria jest jedną z moich ulubionych i niewiele książek na jakie trafiam jest w stanie jej dorównać 😃

Ma wszystko co potrzeba, wszystko co dobre, wszystko odpowiednio napisane i wykonane oraz wszystko jest dobrane w idealnych proporcjach.

Wiele już mi się zatarło w pamięci, więc przeżyłam kilka zaskoczeń, co jeszcze bardziej umiliło mi czytanie!

Jeśli jeszcze wahacie się nad sięgnięciem po tę książkę to nie wahajcie się. Jeśli lubicie takie klimaty i porządne fantasy to gwarantuję, że się nie zawiedziecie♥

Ta trylogia, choć jest kierowana docelowo do młodzieży, to wcale nie brzmi...

„Pół króla” Joe Abercrombiego mogę polecić mniej doświadczonym czytelnikom fantastyki, mającym ochotę na lekko poprowadzoną historię o walce o władzę w pseudowikińskim świecie, w której ważną rolę odgrywa szukanie swojego miejsca w życiu, a także nabieranie pewności siebie.

Całą recenzję przeczytasz tu: https://glodnawyobraznia.blogspot.com/2023/12/recenzja-joe-abercrombie-po-krola-krol.html

Całą recenzję przeczytasz tu:...

Bardzo dobra, lekka powieść fantasy z klasycznymi wątkami jak zemsta, podróż i drużyna. Świat nie jest skomplikowany a sama historia należy do tych prostszych. Znając inne książki autora spodziewałam się czegoś więcej, jednak "pół króla" broni się jako osobne dzieło.

Ja cię, ale to było dobre 😩
Płot twist na końcu pierwsza klasa, przemiana bohaterów genialna, found family którego mi brakowało.
Nie jest to do końca fantastyka - bohaterowie nie mają mocy i tak dalej - ale posiada elementy w , np. historii, które świadczą że kiedyś były tam magiczne stwory.
Było to zdecydowanie to czego w ostatnim czasie mi brakowało. Po prostu czytajcie!

(No i ta okładka, zdecydowanie skradła mi serce).

Ja cię, ale to było dobre 😩
Było to zdecydowanie to czego w ostatnim czasie mi brakowało. Po prostu...

Czy drobna niepełnosprawność może stanowić powód do dumy?

Yarvi jest drugim synem królewskiej pary, co znaczy, że nigdy nie zasiądzie na tronie. Zresztą który poddany chciałby mieć nad sobą władcę z ułomną ręką?

Żaden, ale lepsze pół króla niż nikt.

Gdy jego ojciec i brat umierają nagle dotychczasowe plany przestają mieć znaczenie. Zamiast zostać Ministrem i wspomagać władców swoim słowem sam musi stać się władcą. Choć nie jest gotowy na taki obowiązek nikt nie pyta go o zdanie.

Przewrotny los ponownie z niego zakpi.

Zdradzony przez Tarczę matki wpadł do niewoli, gdzie ukrycie błękitnej krwi przyszło mu bez większych problemów. Zakuty w niewolniczą obręcz siedzi przy ostatniej parze wioseł w galerze, bez perspektyw na szybkie oswobodzenie, za przyjaciół mając swoich najbliższych kompanów. Przysięga zemstę mordercom ojca i zdrajcom, którzy sprowadzili na niego ten los.

Czy lojalni przyjaciele, których znalazł wśród wioseł galery, wystarczą żeby pomścić królestwo i wyjść zwycięsko z tej bitwy?

"Pół króla" Joe Abercrombie to książka, którą wybrałam do czytania na podstawie jednego z internetowych zestawień najlepszych książek fantasy.

Bardzo podoba mi się pomysł, z jakim Autor rozpoczął pisanie książki. Przedstawienie głównej postaci jako osoby niepełnosprawnej na pewno jest ciekawym pomysłem. Zwłaszcza gdy czekające na niego wyzwania mogą się wydawać pozornie nie do przejścia. Przez całą lekturę wyczekiwałam momentów, w których Yarvi musiał się zmierzyć z problemami, bo robił to niejednorkotnie w naprawdę ciekawym stylu.

Bohaterowie zostali stworzeni w taki sposób, że przypominają prawdziwych ludzi, których każdy z nas może czasem spotkać w swoim otoczeniu. Fabuła nie ciągnie się, a wręcz pędzi do przodu. Z każdą przeczytaną stroną coraz głębiej zanurzałam się w świat wokół Morza Drzazg.

Mieliście okazję czytać tę książkę? Jakie wrażenia w Was pozostawiła?

Czy drobna niepełnosprawność może stanowić powód do dumy?

Żaden, ale lepsze pół króla niż nikt.

IG:ksiazki_wloczykija
Pełna intryg i nieoczekiwanych zwrotów akcji podróż księcia Yarvi, który po przysiędze zemsty musi zmierzyć się z własnymi ograniczeniami. W świecie pełnym okrucieństwa, niełatwo być księciem ze zdeformowaną ręką, a jeszcze trudniej przetrwać na Galerni. Abercrombie rzuca bohatera w wir brutalnej rzeczywistości, gdzie siła jest ceniona bardziej niż szlachetne pochodzenie.

Yarvi przechodzi wyjątkową transformację, z księcia wychowującego się w cieniu brata do sprzedanego w niewolę galernika. Jednak to właśnie w tych najtrudniejszych chwilach okazuje się, że jego umysł jest równie ostry, co każdy miecz. Książę, który nie potrafi utrzymać tarczy, zaczyna kierować swoim życiem za pomocą innych środków – inteligencji, strategii i zdolności manipulacyjnych.

Abercrombie doskonale kreuje postaci i relacje między nimi. Kompania wyrzutków, do której dołącza Yarvi, to barwna gromada postaci, z każdą z własną historią i motywacjami. To nietypowi sojusznicy, ale ich różnorodność sprawia, że stają się niezwykle interesującym zespołem.

To także historia o sile przyjaźni i lojalności. Yarvi znajduje wsparcie w najmniej spodziewanych miejscach, a jego relacje z towarzyszami podróży są pełne zwrotów i nieoczekiwanych sojuszy.

Abercrombie w mistrzowski sposób łączy elementy fantastyki z realistycznym podejściem do psychologii postaci. Świat, który tworzy, jest brutalny i surowy, ale jednocześnie bogaty w szczegóły i historię.

To znakomity start serii, który wciąga czytelnika od pierwszych stron. Abercrombie nie tylko oferuje akcję, ale także głębokie charaktery i złożone relacje.

IG:ksiazki_wloczykija