Spojrzę ja w okno

Cykl: Trylogia złodziejska (tom 2)
Wydawnictwo: LTW

Drugi tom trylogii, której akcja rozgrywa się w Mińsku Litewskim od wiosny 1918 do lata 1919 roku. Powieść ta opisuje życie codzienne mińskiego półświatka. Jak autor pisał we wstępie do książki: Bohater powieści, Aleksander Baran, to postać autentyczna. Pochodził z Wilna i takie miał nazwisko. został rzeczywiście rozstrzelany latem 1919 roku w Mińsku na Komarówce. Meliny, złodziejesą przeważnie autentyczni. Przygody w 50% rzeczywiste. Jest tam sporo fantazji, lecz nie ma nic z próżni. Wszystko powstało z czegoś, co przeżyłem w więzieniach lub na wolności.

źródło opisu: Wydawnictwo LTW,

*) Opinia dot. 2 i 3 tomu trylogii złodziejskiej
Z biegiem lat coraz trudniej mi zachwycić się książką. I kiedy przyznałam sobie w duchu, że przy osiągniętym stopniu zblazowania nic mnie już nie zachwyci … pojawił się Sergiusz Piasecki.
Jeszcze nigdy nie przeżyłam czegoś takiego! Wróciłam skonana z podróży po dniu, który wykończył mnie fizycznie i psychicznie. Wieczorem położyłam się ledwo żywa z książką w ręku nie licząc, że zdołam przeczytać więcej niż kilka stron i … czytałam bez żadnej przerwy do 13:00 następnego dnia. Pochłonęłam na raz dwa tomy od pierwszej do ostatniej strony bez 5 minutowej przerwy. Sama jestem w szoku, że fizycznie to jest możliwe. Co za czad! Nie ma nikogo, kto tak potrafi pisać!

Dziś zrobiłam przetasowanie w ocenach: poodejmowałam gwiazdki F. Dostojewskiemu, M. Puzo itd.
Pomyślicie – "oszalała". Możliwe, że ktoś zacznie się śmiać: "zdziecinniała", ewentualnie może stwierdzić - "zawsze była dziunia mało inteligentna". Bo jak można odejmować...

dasio72 | 2014-09-15
Przeczytana: 15 września 2014

Apoteoza dawnego złodziejskiego życia. Podróż przez Mińsk Litewski w przededniu wkroczenia tam bolszewików. Złodziejski honor i zdrada, brudne spelunki i hulaszcze zabawy, drobne kradzieże i niewiarygodne przekręty. Niezwykła podróż do nieistniejącego już świata, honorowych, choć wyrzuconych poza nawias społeczeństwa ludzi, gotowych do największych poświęceń w imię niepodważalnych zasad.
Prosto, prawdziwie i z polotem, pewnie trochę mitologicznie, ale jak ciekawie.
Rewelacja.

| 2013-07-26

Minęło trochę czasu, zanim zdecydowałem się sięgnąć po drugi tom trylogii złodziejskiej. Teraz żałuję, że tak długo zwlekałem, ponieważ książka pozytywnie mnie zaskoczyła. Oceniając „Jabłuszko” i jej bohaterów byłem chyba zbyt surowy. Albowiem w drugiej części cyklu akcja zdecydowanie nabiera tempa, a na Komarówce robi się tłoczno od nowych barwnych postaci. Ponadto młody Jaś staje się już „blatnym” pełną gębą, a jego pomysłowość w krojeniu „frajerów” zjednuje mu szacunek złodziejskiego świata. Nie gardzi żadną robotą, chodząc na „potok” (okradanie wozów), „szopenfeld” (obrabianie sklepów), „sznif” (nocne okradanie mieszkań) i „dolinę” (kradzież kieszeniowa). Poza tym ma lepszą rękę do kobiet od swego mentora Olka Barana, dzięki czemu zyskuje nie tylko przychylność płci pięknej, ale i sympatię czytelnika. Książka oparta na promowaniu antybohaterów i postaw powszechnie potępianych w każdym społeczeństwie trochę czytelnika dezorientuje. Piasecki, który sam wywodzi się ze środowiska,...

robofree | 2016-11-03
Przeczytana: 03 listopada 2016

Druga część trylogii,"Spojrzę Ja W Okno", do dalsze złodziejskie losy, znanych już czytelnikowi z "Jabłuszka"- Olka Barana, czy Jasia. Pojawiają się również inni osobnicy "spod ciemnej gwiazdy", trudniący się włamaniami, kieszonkostwem, (doliniarstwem), czy innymi sposobami, odbierania szarym obywatelom ich kosztowności. Po prostu frajerzy ograbiani są na wiele możliwości. Sergiusz Piasecki, rzuca przed czytelnikiem cały ówczesny świat ludzi z półświatka, z ich nadziejami, zasadami, spojrzeniem na życie. Jest to świat hermetyczny, nie dostępny dla innych. Tylko wtajemniczeni, potrafią w nim zręcznie się poruszać i przestrzegać panujących tam praw.

Adrian F | 2015-01-29
Przeczytana: 28 stycznia 2015

Druga część "Trylogii złodziejskiej" jest ciekawsza od i tak bardzo dobrej pierwszej. Akcja przyspiesza a perypetie blatnych przypominają mi trochę współczesną serię "Niecnych Dżentelmenów". Polecam, naprawdę wartościowa lektura.

daria | 2012-10-24
Przeczytana: 24 października 2012

Kontynuacja "Jabłuszka" i również mojej opinii. Aż chce się więcej.

Coś ze środka:
"Zawód złodzieja jest szczególnie trudny. Od adeptów swych wymaga dużej odwagi, wyostrzonego zmysłu obserwacji, szybkości decyzji, wielkiej wrodzonej inteligencji, fantazji. Te kwalifikacje, które w życiu normalnym robią zdolnego wodza, detektywa, administratora, wynalazcę, a nawet... pisarza (elementy fantazji, zmysł obserwacji), zaledwie wystarczają na to, aby (z woli Losu i nędzy naszej kultury) zrobić przeciętnego złodzieja zawodowego. Twierdzę, że Ludzkość ogromnie dużo straciła, spychając najzdolniejszych, najśmielszych, najciekawszych swych członków na margines życia pod sztandar przestępcy."
"Ludzie mają przeważnie serca wylewne, które mówią i reklamują swój ból i swoje radości. Lecz jakże wiele jest takich, które żyją i konają w bólu lub płoną ze szczęścia w milczeniu."
"Cóż pijmy, bo będzie wódkę szkłem czuć" ;)

Zbigniew_Malinowski | 2018-06-12
Przeczytana: 10 czerwca 2018

Zaczynam naprawdę lubić Olka Barana i jego kolegów, mińskich złodziei. "Jabłuszko" było niezłe ale teraz to już czekam jak na kolejny odcinek telenoweli. Wciąga!

Marcellus | 2015-07-14
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Powieść
Przeczytana: 12 lipca 2015

Druga część „złodziejskiej trylogii” jeszcze bardziej ciekawsza od pierwszej części. Paulinka pokazała prawdziwe oblicze. Świat blatnych pomału zamieniał się w koszmar, czasy złodziejskiego dobrobytu odchodziły do lamusa.

niko1500 | 2015-03-17

Kolejny, drugi z kolei tom trylogii łotrzykowskiej. Co najważniejsze nie odbiega poziomem od części pierwszej, wręcz przeciwnie tempo akcji w Mińskim półświatku nabiera tempa, obok Olka Barana i Jasia pojawiają się nowe, barwne postacie. Złodziejskie przygody coraz bardziej przeplatają się z perypetiami miłosnymi bohaterów a na wszystko pada cień zbliżających się bolszewików i ich nowej filozofii porządku świata.

Macmax36 | 2013-11-13
Przeczytana: 03 listopada 2013

Znakomita książka, napisana świetnym językiem, czyta się ją bardzo szybko. Obraz mińskich, blatnych złodziei jest rewelacyjny.