Okładka książki Świt narodów europejskich. Powstawanie świadomości narodowej na obszarze Europy pokarolińskiej Benedykt Zientara
Benedykt Zientara Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Seria: Rodowody Cywilizacji historia
historia
Rodowody Cywilizacji
Państwowy Instytut Wydawniczy
1996-01-01
1996-01-01
Średniowiecze Państwo Franków Karolingowie Świadomość narodowa Niemcy Francja Włochy

Okładka książki Społeczeństwo polskie od X do XX wieku Ireneusz Ihnatowicz, Antoni Mączak, Janusz Żarnowski, Benedykt Zientara
Społeczeństwo ... Ireneusz Ihnatowicz...
Okładka książki Dzieje gospodarcze Polski do roku 1939 Ireneusz Ihnatowicz, Zbigniew Landau, Antoni Mączak, Benedykt Zientara
Dzieje gospoda... Ireneusz Ihnatowicz...

Zgadzam się ze zdaniem jednego z Czytelników - wybitne dzieło polskiej humanistyki.
To klasyczna praca (jeszcze z lat 80-tych),o tworzeniu się państwowości wybranych narodów europejskich - tu na przykładzie rozpadu państwa Karola Wielkiego i kształtowania narodów na tym obszarze.
Autor dość szczegółowo objaśnia we wstępie czemu nie włącza do swojej analizy innych obszarów (wysp brytyjskich, czy półwyspu pirenejskiego) - cała praca musiałaby obejmować kilka tomów a Autorowi mogłoby nie starczyć życia.
Książka pomimo swojego wieku, wciąż zaskakuje świeżością tez i głębią podejścia do tematu.
Cieszę się, że PiW wznowił tą bardzo dobrą pracę.

Książka rozczarowuje. Tytuł sugeruje zakres obejmujący narody Europy. To nieprawda. Książka jest o historii rozpadu państwa karola Wielkiego i tworzeniu się nowych form organizacji nowych państw. Książka ma wiele dziur metodologii. Skoro ambicja autora miała być nie historia państw ale narodziny narodów, to dlaczego nie ma w niej prawie nic na temat kultury, języka, dowodów na rodzacą się świadomośc ludzi. Zientara wie i zdaje sobie sprawę z tych luk. Pisze o tym we wstępie i zakończeniu. Problemem jest zresztą nie tylko kulturowe podłoże tworzenia się narodów, ale i samo pojęcie narodu. A jest to pojęcie nieostre, niejasne, uznaniowe, subiektywne. Książkę oceniam na 3/10.

2014

Pierwsze wydanie recenzowanej publikacji ukazało się na naszym rynku w latach 80. Jej autorem był ceniony profesor nauk historycznych, wieloletni wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego i autor wielu pozycji książkowych z dziedziny mediewistyki – Benedykt Zientara. Kilka miesięcy temu ceniony przez pasjonatów historii tytuł, doczekał się stosownego wznowienia nakładem Państwowego Instytutu Wydawniczego. Mamy tutaj do czynienia z wydaniem, w którym nie znajdziemy żadnych większych poprawek czy odniesień do bardziej współczesnych badań historycznych. Poruszone bowiem przez autora w książce zagadnienia nadal są bardzo aktualne i pomimo wielu lat na karku nadal stanowią doskonałe źródło wiedzy. Jedyną zmianą jest tutaj zaktualizowana bibliografia, w której można znaleźć „nowsze” opracowania, po które mogą sięgnąć czytelnicy zainteresowani daną tematyką.

Tak jak zostało to wspomniane na samym początku recenzji, autor w swojej publikacji stara się pokazać genezę powstania współczesnej Europy. Wstęp swojego dzieła, poświęca on na próbę jasnego zdefiniowania określenia „naród” i „państwo”. Ma to pomóc czytelnikowi w lepszym zrozumieniu dalszej treści.

W początkowych rozdziałach skupia się on również na przedstawieniu pewnych wydarzeń historycznych, które stały się zarzewiem wielkich zmian w strukturze kontynentu. Na pewno najważniejszym z nich był upadek Imperium Rzymskiego pod nawałą sił barbarzyńskich. Jest to dość istotne „tło”, które rzutowało na całą późniejszą przyszłość. Nie znajdziemy tutaj jednak mocno rozległych analiz historycznych. Wynika to z dość ograniczonej ilości miejsca, którą autor wolał wykorzystać do krótkiej, ale treściwej analizy świadomości plemiennej i nieudanej próby asymilacji plemion barbarzyńskich ze społecznością Imperium.

Cała recenzja na:

Myślę, że Benedykt Zientara nie wymaga by go zachwalać jako człowieka nauki i autora książek czy opracowań. Jeden z największych polskich historyków w dziejach, zmarły niestety przedwcześnie. O wartości jego dorobku najlepiej świadczy fakt, że był i jest wciąż cytowany i przytaczany przez badaczy epok dawnych w tym badaczy zagranicznych.
A to u polskiego naukowca rzecz nieczęsta.

"Świt narodów europejskich" ukazuje nam systematykę krystalizowania się osobnych, suwerennych bytów narodowych na obszarze post karolińskiej Europy. Drogi do uzyskania samoświadomości przez wielkie nacje kontynentu były różne, wyboiste i czasem wcale nie takie oczywiste. Jak postrzegał swoją tożsamość prosty lud, jak elity a jak intelektualiści owych czasów wczesnego i "środkowego" średniowiecza? Dlaczego jedne obszary wytworzyły poczucie własnej odrębności a inne tego nie uczyniły i zostały z czasem wchłonięte przez bardziej zmotywowane byty społeczne i polityczne? Na to wszystko stara się odpowiedzieć Benedykt Zientara biorąc na warsztat przykłady Włoch, Niemiec i Francji ( a także, niejako przy okazji, kilka mniejszych narodów jak np mieszkańców dzisiejszej Holandii i Belgii). Praca wymagała zbadania ogromu materiałów zródłowych i pózniejszych ich interpretacji z czego autor wywiązał się w 110%. Tylko może język i sposób narracji mógłby być bardziej przystępny, często jest on rzeczowo suchy, typowy dla prac naukowych. To czasami może utrudniać odbiór.

W każdym razie - wielkie dzieło rodzimego humanizmu.

A to u polskiego naukowca rzecz...

Książka z najwyższej półki. Rekomendować twórczości Benedykta Zientary nikomu nie potrzeba. Wszak każdy szanujący się wielbiciel historii wieków średnich z jego spuścizną nie mógł się nie zetknąć czy to za sprawą monografii o Henryku Brodatym, czy nie mniej znakomitej "Historii Powszechnej Średniowiecza". "Świt narodów europejskich. Powstawanie świadomości narodowej na obszarze Europy pokarolińskiej" traktuje o rodzeniu się państw narodowych Europy Zachodniej w okresie od IX do XIII wieku. Przede wszystkim więc mowa jest tutaj o Francji, Niemczech i Włoszech, choć nie zabrakło miejsca także i dla innych, pomniejszych obszarów. Autor w sposób interesujący oddaje złożony i skomplikowany charakter genezy państw Europy Zachodniej. Trafnie też wyjaśnia znaczenie tożsamości narodowej w wiekach średnich, a czyni to bez cienia jakiejkolwiek ideologii, z prawdziwie naukowym zacięciem, piętnując przy tym mitologizujące zabiegi pseudo historyków. Warto też podkreślić, że rzecz cała napisana jest pięknym i bardzo klarownym językiem. Polecam wszystkim, którzy znajdują upodobanie w historii i pragną ją zrozumieć. Obawiam się tylko, że tego rodzaju literatura sprzedaje się gorzej od dzieł jakiegoś Normana Daviesa, a to doprawdy wielka szkoda...

Dobra rzecz. Świetna praca. Wciągający jak na taki kaliber pracy język. Masa ciekawych informacji.

Na półkach: , , , , , , , , , ,

Problemy narodowościowe kształtowały dzieje Europy nie tylko w XIX i XX wieku, ale także w epokach znacznie wcześniejszych. B. Zientara ukazał w swojej najsłynniejszej chyba pracy proces kształtowania się świadomości narodowej na ziemiach pokarolińskich, tj w Niemczech, Francji, Italii oraz Niderlandach. Autor wychodzi od rozumienia pojęć takich jak "naród" i "ojczyzna" - to bardzo ważne dla dalszych rozważań, bowiem w badaniach tego typu od odpowiedniej definicji bardzo wiele zależy. W rozdziale trzecim ukazana została historia państwa Franków, rozwój ich potęgi oraz późniejszy upadek. Omówienie owej sancta gens Francorum jest niezbędne dla przeprowadzenia na dalszych kartach książki analizy powstawania narodów w państwach "sukcesyjnych". B. Zientara zwraca uwagę na niezwykle interesującą sprawę: państwo Franków nie rozpadło się na zewnętrznych granicach (choć silne tradycje samodzielności przetrwały choćby w Akwitanii, Bretanii czy Bawarii),ale jakby pękło wewnątrz, w samym centrum swego dawnego terytorium. Rozdziały kolejne są poświęcone początkom świadomości francuskiej, niemieckiej, włoskiej oraz niderlandzkiej. Zwłaszcza to ostatnie zagadnienie rzadko jest podejmowane, a przecież to rozpad owego Regnum Lotharii oraz zabiegi Francji i Niemiec o jego zdobycie doprowadziły do wielu wojen w następnych stuleciach. Lektura tej pracy pozwala zrozumieć korzenie wielu zjawisk, które miały kształtować późniejszą historię Europy. Poziom merytoryczny jest bardzo wysoki, sporo jest odwołań do literatury naukowej, niemniej czyta się "Świt narodów europejskich" dość dobrze. Dla osób zainteresowanych średniowieczem jest to pozycja absolutnie obowiązkowa, gdyż należy do najlepszych polskich prac o średniowieczu powszechnym.

Tomasz Babnis

Rewelacyjnie pokazana geneza współczesnej Europy. Kształtowanie się obecnych Francji, Włoch, Niemiec. Dla mnie - świetny język.

• Średniowiecze
  • historia