- tytuł oryginału
- The Invention of Wings
- data wydania
- 25 września 2014
- ISBN
- 9788308053966
- liczba stron
- 485
- słowa kluczowe
- niewolnictwo
- kategoria
- Literatura piękna
- język
- polski
- dodała
- Ag2S
Nowa książka autorki światowego hitu Sekretne życie pszczół. Numer 1 na liście bestsellerów New York Timesa, wyselekcjonowany do ekskluzywnego klubu książkowego Oprahy Winfrey! Sarah Grimké jest środkową córką sędziego sądu najwyższego Karoliny Południowej, plantatora zaliczanego do elity Charlestone. Matka nazywa ją odmienną, ojciec twierdzi, że jest wyjątkowa. Na swoje 11 urodziny dostaje...
Sarah Grimké jest środkową córką sędziego sądu najwyższego Karoliny Południowej, plantatora zaliczanego do elity Charlestone. Matka nazywa ją odmienną, ojciec twierdzi, że jest wyjątkowa. Na swoje 11 urodziny dostaje niecodzienny prezent – wyciągniętą z czworaków i obwiązaną lawendowymi wstążkami czarnoskórą Hetty, zwaną Szelmą. Sarah nie chce „takiego prezentu”, czuje, że drugiego człowieka nie można posiadać… To dopiero początek jej problemów.
Inspirowana prawdziwymi wydarzeniami, wspaniała powieść, która prowadzi nas w głąb do korzeni stanów południowych Ameryki, ukazując świat szokujących kontrastów, gdzie piękno współistnieje z brzydotą, a prawość towarzyszy na co dzień okrucieństwu. To nowe spojrzenie na problem niewolnictwa, niezwykła pochwała siły przyjaźni i siostrzanej miłości, wbrew wszelkim przeciwnościom losu, świadectwo walki o wolność i prawo do głosu.
źródło opisu: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/
źródło okładki: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/
Książka piękna, porywająca, równie wyjątkowa jak nieustępliwe kobiety, których losy przedstawia. Siła i zdecydowanie to główne atuty bohaterek powieści Sary i Angeliny Grimke - tych, które były pierwszymi działaczkami na rzecz abolicji i jednymi z prekursorek amerykańskiej myśli feministycznej. Obie siostry opowiadały się nie tylko za wyzwoleniem niewolników ale również za równością rasową, która nawet wśród abolicjonistów była traktowana jako ta radykalna. Książka jakich mało, trzymająca w napięciu do ostatniej strony i poruszająca tak ważne tematy. Opisuje historię niewolnictwa z dwóch stron. Od postrzegania świata przez ówczesne białe kobiety, jak również te zniewolone ciemnoskóre. Przedstawia ambicje obu stron w świetle tamtejszego nieludzkiego prawa, często wiążącego w sposób okrutny ręce (zarówno w przenośni jak i dosłownie). Prawa które było bezwzględne, zarówno dla czarnoskórych obojga płci, jak i białych kobiet - niemających przecież prawa dziedziczenia, edukacji i piastowania wielu stanowisk, a także prawa głosowania.
Determinacja czyni cuda, gdy tylko pragnie się czegoś z całego serca. O tym, choć po trudnych przeżyciach przekonała się również jedna z bohaterek książki - Szelma, służąca i niewolnica w domu państwa Grimke. Nie brak w tej powieści kobiet o wielkim sercu, niestrudzonej siły woli i jeszcze większej sile przetrwania i dążenia do celu, którym była wolność.
Oparta w większości na faktach, z drobnymi zmianami w celu przybliżenia sylwetek bohaterów przez autorkę - poruszająca historia o tym jaki los zgotował człowiek człowiekowi, ale również o tym, że z małego nasionka pomysłu i chęci zmian potrafią wykiełkować wielkie rzeczy.

Moja Biblioteczka
Opinie czytelników
O książce:
We dwoje
Piękna opowieść o przemijaniu, chorobie oraz przede wszystkim o sile miłości - miłości rodzicielskiej, a także miłości między rodzeństwem. Książka w c...