Czarne skrzydła

Marta Kisiel-Małecka
niewolnictwo

Nielot

1965 ocen

Powieść ma wspaniały klimat, autorka przenosi nas do Karoliny Południowej XIX gdzie bogaci właściciele ziemscy mają niewolników. Jednak, jak to w życiu bywa , nie wszystko jest (nomen omen) białe albo czarne. Główna bohaterka Sara, córka właścicieli majątku czuje się wewnętrznie rozdarta, gdyż nie akceptuje ideii niewolnictwa. Autorka opisuje nie tylko smutną egzystencję czarnoskórych, próby bojkotowania niewolnictwa, przez część białych Amerykanów, ale też pozycję kobiet w tamtych czasach. Brak dostępu do edukacji, niemożność wypowiadania swojego zdania.

Proza Sue Monk Kidd ma w sobie coś zachwycającego i niebywale ujmującego. Tak było i tym razem. Podczas lektury czułem duszną atmosferę Karoliny Południowej, przeżywałem wraz z bohaterkami ich rozterki, angażowałem się emocjonalnie w historię, która pochłonęła mnie bez reszty. W powieści znajdziemy elementy onirystyczne, a więc te bardzoooo charakterystyczne dla autorki (bardzo je lubię). "Czarne skrzydła czasu" skłaniają do przemyśleń, ukazują istotę czlowieczenstwa i przenoszą w czasy, gdzie wolność była pojęciem względnym. Gotowy scenariusz filmowy i przyszły klasyk literatury!

Już dawno żadna książka tak mnie nie poruszyła, na wielu poziomach - samej historii, ale też przepięknego sposobu jej opowiedzenia, bohaterek, połączenia prawdziwych wydarzeń z fikcją literacką: to wszystko jest w tej pozycji na bardzo wysokim poziomie. Czyta się fantastycznie, jest to przepiękna literacka podróż w niekiedy trudne momenty naszej historii, które stanowią tło i inspirację dla ważnych społecznych przemian i rozwoju bohaterów. Ta książka to kawał dobrej literatury, polecam ją bardzo gorąco.

Coś jakby pomieszane „Przeminęło z wiatrem”, „Północ-południe” i „Chata wuja Toma”.

Dwie dziewuszki: Sara i Szelma, biała i czarna, biedna i bogata, pani i niewolnica. Kontrasty, kontrasty, kontrasty.
Z czasem dorosłe kobiety i przyjaźń na całe życie.

XIX wieczna Karolina Północna, Charleston, plantacje, plantatorzy, posiadłości zamożnych ludzi i armia niewolników. Niechlubny wątek w dziejach Ameryki - niewolnictwo i nieludzkie traktowanie czarnoskórych przez ich właścicieli. Choć w powieści nie ma nadmiaru brutalnych i okrutnych scen, to całość robi duże wrażenie, a do czytelnika mocno dociera, że niewolnictwo w głównej mierze siedzi w głowie pokrzywdzonych i wiele pracy trzeba włożyć, by pokonać własne ograniczenia i je stamtąd wykurzyć.

Trzy perfekcyjnie wykreowane bohaterki: panienka, jej siostra i czarnoskóra służka, prą do przodu i dążą do wspólnego celu. Łączy je siła przyjaźni, walka o godność i o wolność cudzą i własną.
Powieść tym bardziej wartościowa, że oparta na dokumentach i sylwetkach faktycznie istniejących kobiet, świadomych abolicjonistek i bojowniczek o prawa kobiet.

Może i jest ta opowieść za bardzo czarno-biała, może i idea w zbyt dużym uproszczeniu podana, ale czyta się bardzo szybko i z dużą przyjemnością, bo to wersja optymistyczna historii niewolnictwa, a któż nie lubi szczęśliwych zakończeń?

Z czasem dorosłe kobiety i przyjaźń na całe życie.

Czytaliście może książkę "Sekretne życie pszczół"? Jeśli tak, to znacie już tę wybitną autorkę i jej przepiękny sposób wyrażania emocji i opisywania niezwykle porywających historii. Taka właśnie jest ta książka, która opowiada o dwóch dziewczynach. Losy tych dziewczyn poznamy od ich najmłodszych lat do czasu kiedy stają się dojrzałymi kobietami.

Te dziewczyny to bardzo mocne charakterem osoby, które mimo wielkich przeciwności będą dążyć, by osiągnąć swój cel i całe swoje życie, będą toczyć ciągłą walkę. Jedna o wolność, druga o przyjaźń.

Jedna z tych dziewczyn to Sarah Grimké jest córką sędziego sądu najwyższego Karoliny Południowej, plantatora zaliczanego do elity Charlestone. Jest rezolutną dziewczyną, która ma swoje zdanie i nie zgadza się panującymi dookoła zasadami. Nie chce być zwykłą kobietą, bez pracy, piastującą macierzyńskie obowiązki wobec dzieci. Nie chce skończyć jako kura domowa obok męża. Chce zostać prawnikiem, pragnie studiować, uwielbia czytać i jest bardzo inteligentna. Niestety w czasach, w których się urodziła zaszczyt ten, przysługuje tylko mężczyznom...

Drugą dziewczyną, której dzieje poznamy, jest czarnoskóra niewolnica Hetty, zwaną Szelmą. Szelma zostaje podarowana na jedenaste urodziny Sarah i ma od tej pory być jej własnością i piastować obowiązki pokojówki. Życie tej czarnoskórej małej istoty jest bardzo barwne i ciekawe. Nie należy do łatwych, a ona mimo tak młodego wieku jest nad wyraz dojrzała.

Losy obu dziewczyn inspirowane są prawdziwymi wydarzeniami z życia pierwszych abolicjonistek, sióstr Grimke wspaniała powieść, która prowadzi nas do korzeni stanów południowych Ameryki. Poznamy zakazaną w tamtych czasach przyjaźń dwóch różnych kultur, ras i majątku. Obie kobiety mimo różnicy statusu, przechodziły bardzo trudny dla siebie okres, bo życie ich nie rozpieszczało.

Autorka opowieścią tą wciąga od samego początku. Ja tę książkę świadomie nie czytałam szybko i się nią celebrowałam, ceniąc każdą nową opisaną sytuację i powoli przesuwałam się w czasie tych młodych kobiet, by się z nimi zbyt szybko nie rozstać. Jestem zachwycona postawą każdej z nich, ceniąc poświęcenie i siłę walki ze sobą i panującym w tamtym czasie systemie. Niezwykła pochwała siły przyjaźni i siostrzanej miłości ponad podziałami. Świadectwo walki o wolność i prawo do głosu. Książka warta przeczytania, u mnie trafi w szczególne miejsce książek z tzw. wyższej półki.

Te dziewczyny to bardzo...

Ciekawe, że na faktach.

Ciekawe, że na faktach.

Mamy tutaj historię dwóch kobiet. Sary, córki sędziego zaliczonego do elity. Oraz Betty, czarnoskórej niewolnicy która Sara otrzymuje jako prezent. Nie podoba jej się to, bo nie sądzi aby można było posiadać człowieka. Mimo wielu różnic obie kobiety zaczynają się przyjaźnić i próbować znaleźć dla siebie miejsce w tym świecie, gdzie kobietom jest tak ciężko.

To historia o kobietach i ich ograniczeniach. Choć bardzo się różnią, każda na swój sposób była tłamszona przez społeczeństwo. Czarnoskóre były niewolnicami, a białe musiały znosić obyczaje i prawo, które często nie pozwalały im być sobą. Ale mimo to, kobiety z każdej strony umysłu walczyć o siebie, o swoją wolność, wolność do wyborów, wolność osobistą i wolność do miłości.

To historia o silnych i niezależnych kobietach, potwierdzają powodzenie, że odważne kobiety zmieniają świat.

To historia o...

Przyjaźń i miłość, walka o wolność i prawo głosu. Jak dowiadujemy się ,,Od autorki" na końcu, książka powstała na podstawie autentycznych wydarzeń. To zaangażowanie dwóch sióstr i walka o zniesienie niewolnictwa w południowych stanach Ameryki-lata 1803-1838. Autorka ukazuje także tragiczne przeżycia i cierpienie samych niewolników. Przykładem takiego traktowania czarnoskórych nie musi być Ameryka. Czy w ubiegłych stuleciach w Polsce nie było ,,niewolnictwa", gdzie biedny chłop, który nie musiał umieć czytać ani pisać, ale musiał ciężko pracować, składać panu daninę, cierpiał głód, nieraz chłostę i umierał przedwcześnie. Bo panowie-szlachta musiała się bawić i żyć w dostatku. Ten problem w wielu powieściach porusza J. I. Kraszewski, którego polecam.

IG:ksiazki_wloczykija
Przepiękna opowieść o dwóch wyjątkowych kobietach, dwóch niezwykłych walkach o wolność oraz o niezłomnej więzi, która łączy je wbrew społecznym konwenansom. Ta książka to podróż w czasie i przestrzeni, która rzuca światło na ciemne strony historii stanów południowych Ameryki, jednocześnie ukazując siłę ludzkiej duchowości i nieustępliwość w dążeniu do sprawiedliwości.

Sarah Grimké, córka sędziego sądu najwyższego Karoliny Południowej, to postać wyjątkowa, która od najmłodszych lat odmawia podporządkowania się społecznym konwenansom. Marzy o edukacji i zostaniu pierwszą kobietą prawnikiem, co wówczas było nie tylko nieakceptowalne, ale wręcz niemożliwe. Jej życie zmienia się nieodwracalnie, gdy otrzymuje w prezencie czarnoskórą Hetty, zwaną Szelmą, którą nie tylko próbuje oswajać, ale także traktuje jako równą sobie. To początek ich wspólnej, niezwykłej podróży.

Autorka zainspirowana prawdziwymi wydarzeniami i życiem pierwszych abolicjonistek, sióstr Grimké, ukazuje nam nie tylko historię oporu przeciwko niewolnictwu, ale również niezwykłą siłę przyjaźni i siostrzanej miłości. Autorka przemyca w swojej opowieści przesłanie o tym, że wartości ludzkiej godności i równości są niezbywalne, niezależnie od barwy skóry czy płci. To także świadectwo walki o wolność i prawo do głosu, które mimo bieżących trudności pozostają istotne przez wieki.

To nie tylko wciągająca fabuła, ale także znakomita charakteryzacja postaci i bogate tło historyczne. Pozwala nam przenieść się w odległą przeszłość i doświadczyć emocji i wyzwań, z jakimi musiały zmierzyć się Sarah i Hetty. To opowieść o odwadze, determinacji i przełamywaniu stereotypów, która porusza do głębi serca i skłania do refleksji nad naszą rolą w walce o sprawiedliwość.

IG:ksiazki_wloczykija

Drugie spotkanie z Sue Monk Kidd. Drugie i równie udane. Inspirowana prawdziwymi zdarzeniami książka o sile kobiecości, siostrzanej miłości i wierności ideałom. Ale przede wszystkim to spojrzenie na problem niewolnictwa i niesprawiedliwości społecznej. Może zbyt "prawidłowo" snuje się ta opowieść, może zabrakło w niej tej historycznej burzliwości, to jednak warto było umieścić ją na liście.

• 2015
  • Biblioteka