Once

Okładka książki Once Morris Gleitzman
Okładka książki Once
Morris Gleitzman Wydawnictwo: Puffin Books Cykl: Once/Now/Then/After literatura dziecięca
literatura dziecięca
Once/Now/Then/After
Puffin Books
2006-02-23
2006-02-23
014132063X
Holocaust II wojna światowa wędrówka

Pewnego razu uciekłem z sierocińca, aby znaleść moją matkę i mojego ojca.
Pewnego razu uratowałem dziewczynkę imieniem Zelda z płonącego domu.
Pewnego razu sprawiłem, że nazista, który miał bolący ząb, zaczął się śmiać.

Mam na imię Felix.
To jest moja historia.
                                   (Opis książki, tłumaczenie z niemieckiego - Basia Łęcka)

Może zacznę zupełnie od początku.
Mam szczęście posiadania umiejętność posługiwania się językiem niemieckim. W ostatnim roku szkolnym, zaniedbałam trochę tą umiejętność - mianowicie, nie czytałam w tym języku. Kilka dni temu, zaczęłam czytać niemiecką wersję historii "Kot Bob i ja. Jak kocur i człowiek znaleźli szczęście na ulicy" - "Bob, der Streuner". Można powiedzieć, że ruszyłam z motyką na słońce. Przedtem, czytałam książki wyłącznie dla dzieci/nastolatków. Po roku, zapomniałam też trochę słówek. Postanowiłam się nie poddawać: idzie mi mozolnie, ale nie zamierzam się poddawać.  :)  Postanowiłam, jednocześnie sięgnąć po "Einmal", czyli w języku polskim "Pewnego razu".

Dostałam tą książkę od mojej dawnej, ukochanej wychowawczyni. Znając ją, wiedziałam, że z pewnością będzie to fantastyczna książka, ale nie spodziewałam się czegoś takiego.

"Ogień jest bardzo daleko, ale widzę płomienie dokładnie. Jeżeli są to palące się książki, to musi ich być miliony."
                                                              (tł.z.niem. - Basia Łęcka)

Tym co czytali "Złodziejkę książek", ten cytat z pewnością kojarzy się z tą pozycją. Czy "Pewnego razu" jest podobne do niej? Trochę.
Akcja rozgrywa się w Polsce. Tak, w Polsce. Mimo, iż autor nie jest Polakiem, to wszystko dzieje się w Polsce.
Głównym bohaterem jest mały Felix. Kiedyś mieszkał ze swoimi rodzicami i ze swoimi książkami. Jego rodzice byli wielkimi miłośnikami książek i prowadzili księgarnie w małym miasteczku. I byli szczęśliwi. Nie jeden raz. (Nicht einmal. - einmal: pewnego razu, jeden raz)

Pewnego razu, do księgarni przestano wysyłać książki. Rodzice Felixa musieli odszukać pisarzy i wydawców, którzy byli za to odpowiedzialni.

"Nie mogłem uwierzyć. Wreszcie. Dziękuję, Boże, Jezusie, Maryjo, papieżu i Adolfie Hitlerze, tak długo na to czekałem. To jest znak."

"Pewnego razu"/"Jeden raz" to historia małego Żyda Felixa, który opowiadał historie. I gdy dowiedział się, że Naziści palą żydowskie książki, uciekł z sierocińca, gdzie zostawili go na przechowanie rodzice, ponieważ musieli załatwić parę spraw, aby ich ostrzec. To historia chłopca, który myślał, że Naziści źle traktują Żydów, ponieważ nie lubią ich książek. To historia Felixa, który nie tracił wiary, chociaż niemieccy żołnierze zabijali maleńkie dzieci, chociaż one im nic nie zrobiły, ponieważ nienawidzą ich książek... chociaż nie... to nie może iść tylko o książki... To historia małego chłopca, który chciał odnaleźć swoich rodziców...

"Pewnego razu/jeden raz" nie jest dostępne w polskiej wersji. Jednak jeśli posługujecie się sprawnie j.angielskim (bądź niemieckim),to gorąco zachęcam Was do przeczytania tej powieści. Jest to obowiązkowa lektura, którą każdy powinien przeczytać.

Recenzja pochodzi z mojego bloga "Just one more page" www.blog-ksiazkoholiczki.blogspot.com

Pewnego razu uciekłem z sierocińca, aby znaleść moją matkę i mojego ojca.
Pewnego razu uratowałem dziewczynkę imieniem Zelda z płonącego domu.
Pewnego razu sprawiłem, że nazista, który miał bolący ząb, zaczął się śmiać.

Mam na imię Felix.
To jest moja historia.
                                   (Opis książki, tłumaczenie z niemieckiego - Basia Łęcka)

Może zacznę...

• Przeczytane w oryg.