Niesamowita opowieść

Wydawnictwo: Code Red
horror, klasyka, opowiadania
horror
Koszmar

Wydany po raz pierwszy w 1922 roku zbiór opowiadań Stefana Grabińskiego, polskiego mistrza grozy.
Zawiera następujące utwory: "Kochanka Szamoty" "Na tropie", "Podzwonne", "Spojrzenie", "Szalona zagroda", "W domu Sary", "Zez", "Przed drogą daleką"

źródło opisu: bookrage.org

źródło okładki: bookrage.org

książek: 2053
Wojciech Gołębiewski | 2015-04-18
Przeczytana: kwiecień 2015

Już pierwsze strony pobudziły mnie do refleksji: "To se ne vrati, panie Havranek", bo dzisiaj jakieś diabelskie wynalazki - e-maile, internety - odromantyczniają życie, dehumanizują i nie ma już oczekiwania na list, a potem na emocjonalną konsumpcję jego, jak w pierwszym opowiadaniu pt "Kochanka Szamoty":
"...Biorę do ręki jej list, tę bezcenną koloru lila ćwiartkę papieru, z której ulatnia się subtelna woń heliotropu, i odczytuję po raz nie wiem który..."
Czy to nie piękne? Heliotrop to efemerofit, a tak po ludzku, to taki krzew o drobnych fioletowym kwieciu, a efemerofit to roślina przywleczona skądinąd.
I tak, w sentymentalnym nastroju, któremu sprzyja też obecna godzina /w pół do drugiej w nocy/ kontynuuję lekturę siedmiu opowiadań, wcale nie gorszych od tych powszechnie znanych - Poe'go.
Oczywiście, nie zdradzę Państwu treści, ale już pierwsze opowiadanie wprowadziło mnie w ...

| 2015-12-25
Przeczytana: 25 grudnia 2015

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Kolejny zbiór opowiadań Grabińskiego nie powinien zawieść miłośników autora. Istotne w prozie tej jest samo opowiadanie i opis. Puenta nie jest aż tak ważna - często nawet można domyśleć się zakończenia - natomiast sposób bądź droga, którą autor dochodzi do zakończenia, to jak zawsze delicje. Grabiński opisuje lęki, uczucia, rozważania i obserwacje bohatera, czyni to w sposób drobiazgowy i precyzyjny, zawsze starając się stworzyć przy tym nastrój niepewności, dziwności, niepokoju, nawet gdy akcja rozgrywa się w jasny dzień lub w zaludnionym miejscu. "Zez" oraz "Szalona zagroda" zostały opublikowane we wcześniejszych tomach i za bardzo nie rozumiem intencji autora, polegającej na umieszczaniu w kolejnych zbiorach opowiadań tekstów już wcześniej opublikowanych. W tomie znajduje się zatem pięć premierowych opowiadań. Dwa z nich oparte są na demoniczności i magnetyzmie kobiety, obie z silnym podtekstem erotycznym "Kochanka Szamoty" i "W domu Sary"). "Przed drogą daleką"...

nuteria | 2014-08-19
Na półkach: Przeczytane, E-booki, Read 2014
Przeczytana: 19 sierpnia 2014

Niektóre opowiadania naprawdę - jak to się mówi - "ryją beret", a inne bardzo przewidywalne praktycznie już od trzeciego akapitu. Zatem jak dla mnie zbiór raczej przeciętny.

nemesis | 2018-10-13
Szopenhauer | 2016-06-29
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, E-book
Przeczytana: 28 czerwca 2016

Pociąg do grozy, czyli rzecz o Stefanie Grabińskim

12 listopada mija 81. rocznica śmierci Stefana Grabińskiego, nazywanego polskim Poem czy też polskim Lovecraftem. I choć od ponad 10 lat jego opowieści niesamowite są w domenie publicznej, to wydawcy sięgają po nie rzadko i Grabińskiego nadal czytają jedynie nieliczni. Pozwólcie zatem, że przybliżymy Wam pokrótce sylwetkę tego polskiego pisarza, który nie powinien pozostawać w zapomnieniu.