Chuda

Okładka książki Chuda
Judith Fathallah Wydawnictwo: Znak biografia, autobiografia, pamiętnik
236 str. 3 godz. 56 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Tytuł oryginału:
Monkey Taming
Wydawnictwo:
Znak
Data wydania:
2007-04-18
Data 1. wyd. pol.:
2007-04-18
Liczba stron:
236
Czas czytania
3 godz. 56 min.
Język:
polski
ISBN:
978-83-240-0813-1
Tłumacz:
Magdalena Zielińska
Tagi:
anoreksja

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,8 / 10
1895 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
245
41

Na półkach: ,

„Chuda jest historią fikcyjną, choć inspirację stanowiło moje własne doświadczenie anorexia nervosa i pobytu na oddziale psychiatrycznym. Jestem dozgonnie wdzięczna bardzo wielu osobom za to, że pomogły mi wyzdrowieć do takiego stopnia, bym mogła napisać tę książkę. Mam na myśli przede wszystkim innych młodych – nie „problematycznych nastolatków”, lecz „nastolatków z problemami” – którzy okazali się najsympatyczniejszymi, najbardziej szczodrymi, inteligentnymi i przyzwoitymi ludźmi, jakich kiedykolwiek poznałam. Bez ich pomocy, wsparcia i przyjaźni nie byłoby ani mnie, ani Chudej. Mam nadzieję, że moja książka zachęci tak zwanych „normalnych” do bliższego przyjrzenia się tym „problematycznym”, ukradkowo spychanym na margines społeczeństwa, uważanym za bezużytecznych, kłopotliwych czy nawet niebezpiecznych. Mam nadzieję, że książka przyczyni się do zwiększenia świadomości dramatycznych przeżyć, które powodują, że ci ludzie zachowują się właśnie w taki sposób, w jaki się zachowują. Być może pozwoli też wydobyć światło tak często skrywane w półmroku choroby psychicznej.”


Celowo przytoczyłam słowa autorki. Książki tego pokroju są w jakiś sposób niebezpieczne. Są trzy warianty, a być może i cztery, kiedy czytający może:
a) przeczytać książkę i dzięki niej przyjrzeć się bądź zrozumieć tych, których dotyczy problem ED
b) przeczytać książkę roniąc łzę nad historią bohaterki i cieszyć się z happy endu
c) nie przebrnąć przez nią w całości, lub jeśli już – nie wiązać z tym specjalnych odczuć
d) wyciągnąć z tego lekcje – ale w druga stronę.

Utwory takie jak ten mogą zachęcić (najczęściej) młode dziewczyny do skorzystania z rad autorki, przed którymi ona przestrzega. Mądry i głupi wyciągnie z tego lekcje, jeden rozsądne, drugi z brakiem rozwagi zaryzykuje i skończy podobnie jak Jess - z innym end’em, niekoniecznie „happy”. Zachęcam do zapoznania się z lekturą, ale proszę o rozsądną decyzję i nie używanie jej jako przewodnika w drodze do nabawienia się zespołu ED (eating disorder). Nie radzę, nie życzę, przestrzegam. Każda (każdy) z nas ma w sobie Małpę, kapitana, czy innego kata w postaci głosu podszeptującego nam rzeczy w myśl autodestrukcji i ciągłej demotywacji.

Napisana lekko, powiedziałabym że w młodzieżowym stylu, dobitna i brutalna. Szczególna katorga dla znających przedsionki piekieł „perfekcji”. Etap wychodzenia z jej słodkiej iluzji, która okazuje piekłem . Szczęściem jest, że autorka wychodzi z tego cało i kopie swoją „Małpę” w jej złośliwe ”cztery litery”.

Podczas lektury zalewam się łzami, praktycznie przez jej siedemdziesiąt pięć procent. Kolejny dowód na to, że powieści Tolkiena otwierają oczy i dają możliwość trzeźwego spojrzenia na świat realny, mimo że tamten osadzony jest w realiach daleko oddalonych od możliwie rzeczywistych.

„(…) nikt nie jest szczęśliwy, bo szczęśliwym się zaledwie bywa, tak samo nieszczęśliwym, ale ani jedno, ani drugie nie trwa wiecznie”

Ta książka to nie poradnik - to przestroga.

„Chuda jest historią fikcyjną, choć inspirację stanowiło moje własne doświadczenie anorexia nervosa i pobytu na oddziale psychiatrycznym. Jestem dozgonnie wdzięczna bardzo wielu osobom za to, że pomogły mi wyzdrowieć do takiego stopnia, bym mogła napisać tę książkę. Mam na myśli przede wszystkim innych młodych – nie „problematycznych nastolatków”, lecz „nastolatków z...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    2 770
  • Chcę przeczytać
    1 494
  • Posiadam
    172
  • Ulubione
    138
  • Chcę w prezencie
    37
  • Teraz czytam
    29
  • Z biblioteki
    25
  • 2014
    21
  • 2013
    17
  • E-book
    16

Cytaty

Więcej
Judith Fathallah Chuda Zobacz więcej
Judith Fathallah Chuda Zobacz więcej
Judith Fathallah Chuda Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także