Czerwona gwiazda przeciw swastyce

Okładka książki Czerwona gwiazda przeciw swastyce Wasilij B. Jemieljanienko
Okładka książki Czerwona gwiazda przeciw swastyce
Wasilij B. Jemieljanienko Wydawnictwo: Bellona powieść historyczna
2007-11-19
978-83-11-10917-9
Marian Baranowski
Niemcy Rosja wojna

Ta książka to wspomnienia pilota ił-2. Niestety za wiele dobrego o niej powiedzieć nie można.
Po pierwsze narracja - autor przedstawia nam sytuację w formie dialogów jakie "prowadził" z pilotami i dowódcami i robi się nam powieść a nie dokument.
Po drugie i najważniejsze - jest to propagandowa agitka, prawie wszystko jest tu piękne i wspaniałe. Wszyscy piloci to niemal herosi /poza jednym/, wszystkie wyloty to same sukcesy - jak atakują lotnisko w pięciu to od razu zniszczyli 6 Ju-88, 16 Bf-109 i jeszcze na dokładkę 3 He-126! /ciekawe jak rozpoznali typy i to policzyli?/. Atakowali przeprawę przez Berezynę przez trzy dni - no i sukces! zniszczyli 9 przepraw!/dziwne że Niemcy tego nie zauważyli ani razu/ - i tak dalej w tym stylu.
Książka wyszła w 2005 , ale widać , że autor musiał ją pisać ze 30 lat wcześniej. Mówiąc inaczej mamy tu tylko "jasną stronę mocy" i to bardzo propagandowo ugrzecznioną.
O stratach i poległych też jest ale zazwyczaj w stylu - zginął 5 dni później /to o dowódcy/ , straciliśmy 3 maszyny itd. Prawie zawsze żadnych szczegółów.
Dodatkowo nijak nie dowiemy się z tej książki co się na prawdę działo na froncie.
Mimo że autor z kolegami niszczył faszystów setkami a nawet tysiącami jakoś dziwnie nie ma ani słowa dlaczego co rozdział to dalej na wschód. Po prostu mimo pasma sukcesów każda kolejna czytanka to "ani kroku w tył","kaukaz" i tak dalej. Jednak czy autor tak z własnej woli czy dla kaprysu ciągle na wschód to nijak się z tej książki nie dowiemy.
Mimo wszystko są i plusy. Autor w sposób plastyczny, ciekawy i wciągający relacjonuje ataki na wroga i wszelkie przygody w powietrzu jakie spotkały jego oraz jego kolegów. Niestety czytelnik nie ma nawet 50% pewności , że tak było choćby w przybliżeniu.
Generalnie nie zobaczymy tu wojny takiej jaką byłą naprawdę - wszystko tu jest opisane "ku pokrzepieniu serc" niczym obrona Częstochowy u Sienkiewicza.
Moja rekomendacja: Szkoda , że autor nie napisał tej książki tak coś koło 2000 roku - była by pewnie o co najmniej trzy gwiazdki lepsza. A tak mamy sporo propagandy, ale mimo wszystko można przeczytać choć szału nie ma/ największy plus za plastyczne opisy walk/.

Barwna historia opowiedziana z ust bezpośredniego świadka działań bojowych lotnictwa szturmowego Sowieckiej Armii. Wiele zapierających dech przygód, które przeżył główny bohater. Mankamenty działań samolotów Ił-2 i ich następców. Polecam miłośnikom lotnictwa, II WŚ, oraz przygód wojennych.

Ciekawe, ale zbyt chaotyczne.

Ciekawe, ale zbyt chaotyczne.

• Broń, militaria itp.
  • Lotnicze
  • WWII
  • II wojna - Europa
  • Lotnictwo
  • Przeczytane w 2016
  • Do przeczytania

Dodaj cytat z książki Czerwona gwiazda przeciw swastyce