O praktykach Kurii Rzymskiej

Okładka książki O praktykach Kurii Rzymskiej Mateusz z Krakowa
Okładka książki O praktykach Kurii Rzymskiej
Mateusz z Krakowa Wydawnictwo: Hachette Polska Seria: Biblioteka filozofów historia
historia
Biblioteka filozofów
De praxi Romanae Curiae
Hachette Polska
2010-01-01
2007-01-01
Władysław Seńko
średniowiecze Kuria Rzymska sobór powszechny Schizma Zachodnia

Okładka książki Prawo ludów i wojna sprawiedliwa Benedykt Hesse, Mateusz z Krakowa, Stanisław ze Skarbimierza, Paweł Włodkowic
Prawo ludów i ... Benedykt Hesse, Mat...

"Mateusz z Krakowa, filozof, teolog, profesor uniwersytetu w Pradze i Heidelbergu, biskup wormacki, był jednym z najbardziej oświeconych ludzi swej epoki". I ten traktat, to rewelacyjne dzieło pt. "O praktykach Kurii Rzymskiej" tę opinię wspaniale potwierdza. Traktat z początku piętnastego wieku, napisany po łacinie, który pomimo upływu lat, wręcz całych wieków, nadal z pożytkiem i przyjemnością można czytać oraz porusza on kwestie, które także dzisiaj, dla współczesnego czytelnika mogą być bardzo interesujące oraz ważne.
"Bo na to dano nam właśnie rozum, abyśmy w postępowaniu nim kierować się mogli". Zgadzam się w pełni z tym zdaniem Mateusza Z Krakowa, które kończy rozdział dwudziesty drugi dzieła. Należy przede wszystkim kierować się rozumem odważnie i gdy widzi się zło lub niewłaściwe zachowanie nawet na szczytach władzy, nawet u ludzi możnych lub potężnych, należy to zło, te nieprawidłowości unaocznić i z nimi walczyć. Taki był cel napisania tegoż traktatu przez Mateusza z Krakowa. Chciał poruszyć ważne i niepokojące kwestie, problemy trapiące kościół katolicki po Wielkiej Schizmie i dotyczące głównie sprzedawania beneficjów przez papieża oraz tytułową Kurię Rzymską. Polecam wydanie z roku 2010 z serii "Biblioteka filozofów" (Hachette). To wydanie charakteryzuje się między innymi świetnym, mającym kilkadziesiąt stron wstępem tłumacza (pierwsze zdanie tego wstępu to pierwsze zdanie tej opinii). Tłumacz mówi we stępie przede wszystkim o autorze traktatu, o tytule dzieła i problemie jego autorstwa, o rękopisach traktatu. Po drugie wydanie to zawiera oprócz tytułowego traktatu (składającego się z prologu, dwudziestu dwóch rozdziałów i epilogu) także ciekawy list otwarty autora do Jana Falkenberga w sprawie zarzutów stawianych dziełu "O praktykach Kurii Rzymskiej". Po trzecie wydanie zawiera tekst także łaciński (ponad 2100 wersów) ze wszystkimi przypisami zasługującego na poznanie i rozsławienie Mateusza z Krakowa.
Znakomita lektura. Świetnie napisana, równie świetnie przetłumaczona (tłumacz: Władysław Seńko). Ocena musi być rewelacyjna, czyli ośmiogwiazdkowa.

No proszę! Nic się nie zmieniło przez ostatnie 600 lat w naszym kochanym katolicyzmie.

• Chrześcijaństwo
  • Źródła średniowiecze