Gwiazda zwana Henry

Henry Smart, nieodrodne dziecko dublińskich slumsów... Niejako mimochodem został uczestnikiem wielkich wydarzeń, ale skoro tak się stało, to dlaczego nie czerpać z tego maksymalnej frajdy? Tyle jest głów do roztrzaskania, tyle bójek do wygrania, tyle kobiet do utulenia! Henry nie potrafi działać połowicznie kocha na całego, upija sie do nieprzytomności, a w grach wojennych okazuje się być żołnierzem doskonałym. Jaką cenę przyjdzie mu za to zapłacić?

Bakabayashi | 2016-01-15
Przeczytana: 15 stycznia 2016

Historia Henry'ego Smarta. Historia nad wyraz ciekawa, obfitująca w wiele zwrotów akcji. Podróżujemy w niej wraz z Henrym wychowanym na ulicach Dublina przez ciemne uliczki, slumsy i inne mroczne okolice. Dorastamy z bohaterem, walczymy z otaczającym nas światem i przeżywamy wraz z nim wzloty i upadki.
W książkę trzeba się wczuć. Jest napisana w specyficzny sposób, przez co czytelnik może się gubić, jednakże wraz z upływem stron znikają one coraz szybciej.
Podsumowując książka godna polecenia.

eMGie | 2016-06-20

Wybitna książka o losach Irlandii w latach 1900-1921, ukazanych z perspektywy Henry'ego Smarta, jedengo z tysiecy dzieci z dublińskich slumsów, który staje się uczestnikiem wielkich wydarzeń. Książka zrozumiała w pełni tylko po dokładnej lekturze dziejów Zielonej Wyspy w XX wieku. Polecam również zestawić książkę z filmem "Michael Collins" traktującym o tych samych wydarzeniach. Doyle w mistrzowski sposób obala mity i nie boi się wyszydzić świetości. W tej powieści nie ma nieskazitelnych bojowników o wolność, nie ma morlanej czystości. Wszyscy noszą bagaż doświadczeń i grzechów. Walczą o ojczyznę bez miłości do niej, ze zwykłych przyziemnych pobudek. Ta powieść to kubeł zimnej wody, dla hagiografów historii.

basha | 2010-09-29

Czasami realistyczna aż do bólu.

nuna21 | 2015-06-12
Dama | 2015-02-20