Ponad wszelką wątpliwość

Seria: Czarna seria
Wydawnictwo: Czarna Owca
Bortom varje rimligt tvivel
Aksamitt

13lat temu bestialsko zamordowano piętnastoletnią dziewczynę. Za zabójstwo skazano na dożywocie Stiga Ahlina, lekarza, który miał romans z ofiarą. Sophia Weber, młoda sztokholmska prawniczka, wraca do historii sprzed lat. Kobieta odkrywa nieprawidłowości w śledztwie. Postanawia pomóc Ahlinowi i dowieść jego niewinności. Swoją decyzją ściąga na siebie niechęć wielu osób, a im bardziej zagłębia się w sprawę, tym więcej ma wątpliwości.
Kim właściwie jest jej klient? Co zrobił? Kto stoi za tajemniczymi wydarzeniami?

źródło opisu: Wydawnictwo Czarna Owca, 2014

źródło okładki: http://www.czarnaowca.pl

janina_nowak | 2018-08-06

Książka, która pozostawia człowieka w stanie ogromnego nienasycenia. Jakkolwiek jest to bardzo osobiste odczucie i brzmi jak rozczarowanie to zachęcam do lektury. Zazwyczaj pozycje z czarnej serii rozwijają wyobrażenie akcji widzianej oczami zespołu speców kryminalnych, którzy dążą do rozwiązania zagadki śmierci kolejnej z rzędu anonimowej osoby. Ewentualnie poci się nad tym podupadły moralnie, zdeprawowany komisarz-antybohater, któremu mimo wszystko zagorzale kibicujemy. Jakież jest więc zaskoczenie dla czytelnika, że nie skupiamy się za wszelką cenę nad rozwikłaniem zagadki śmierci ofiary, a jedynie obserwujemy zmagania biednej Pani Adwokat, która ponad dekadę po zapadnięciu wyroku skazującego próbuje udowodnić, że wszyscy wokół mogli się mylić w ocenie niesławnego Profesora Śmierć. Akcja książki nie posuwa się zbyt gładko, brakuje dreszczyku czy adrenaliny ale nie ujmuje to zbyt dużo historii, która opowiedziana w nietuzinkowy sposób potrafi przyciągnąć uwagę czytelnika i...

Agattta | 2018-04-02

Przeciętny kryminał, który pozostawia niedosyt. Zmarnowany potencjał, bo książka ma lepsze i gorsze fragmenty.
Na początku drażnią przeskoki czasowe - nie od razu je zauważyłam i nie mogłam poskładać postaci i wydarzeń w całość. Środek powieści wciągający i dający nadzieję na więcej, a koniec - całkowite rozczarowanie. Nie wszystko się wyjaśnia, a to, co wyjaśnione rzucone jest czytelnikowi jak ochłap - byle szybko i wszystko na raz.

Wprowadzająca zbrodnia jest jednym z niewielu wydarzeń powieści, na którym można by zbudować interesujące rozwiązanie zagadki. Tak się jednak nie dzieje, bo w powieści nie o zagadkę w sumie chodzi, ale o wznowienie procesu posądzonego o tę zbrodnię człowieka. A żeby go wznowić, trzeba mieć powód.

I owszem, powód się znajduje, ale nawet dla laika takiego jak ja powód wydaje się zbyt słaby, by brnąć w to dalej. Może jednak dobry adwokat zobaczyłby w tym potencjał :) Tylko... czy nasza pani adwokat ma potencjał? Niepewna, zdominowana przez dziadka i...

Czaki | 2017-11-16

Choć książka należy do dość obszernych to czyta się ja bardzo płynnie i szybko.
Już na pierwszych stronach jest opis brutalnego zabójstwa, ofiara zna morderce-mozna też wnioskować, że jest w nim zakochana, niestety nie zwraca się do niego po imieniu dzięki czemu czytelnik przez całą lekturę zastanawia sie,czy skazany za to człowiek faktycznie jest winny.
Zawzieta pani adwokat, która "z powodzeniem wybronilaby najgorszych zbrodniarzy" szuka dowodów na uniewinnienie. Jak zwykle bywa w takich okolicznosciach- nie zyskuje dużego wsparcia a wszyscy wręcz starają się utrudnić dojście do prawdy.

Nie jestem koneserem skandynawskich kryminałów, ten wybrałem najdosłowniej metodą na chybił-trafił przeglądając zawartość półki w ofercie abonamentowej e-booków. Traf chciał, że kolejny raz była to skandynawska opowieść z pedofilią w tle.

Po bardzo mocnym wstępie następuje ogromne rozczarowanie i bynajmniej nie chodzi mi o brak kolejnej dawki szokujących emocji - ta powieść nie jest kryminałem. To czystej wody publicystyka przeplatana zbędnym wątkiem romansowym udająca dramat prawniczy.

Zamiast oczekiwanego (chyba?) rozwiązania zagadki kryminalnej mamy próbę uporania się z własnymi traumami narratorki i - moim zdaniem mocno nieporadną - próbę oskarżenia szwedzkiego systemu karnego

Irytująca skokowa narracja (rozdział retrospekcyjny przeplatany z narracją współczesną) nie ma raczej żadnego głębszego sensu, a sama autorka weń nie wierzy i porzuca ten zabieg na długo przed zakończeniem. A właściwie przed końcem książki, bo zakończenie jest - jak to ładnie niektórzy ujmują -...

Dunya | 2017-08-09
Przeczytana: 11 sierpnia 2017

Coś było nie tak... Niby czyta się szybko, ale jakoś za nic nie mogłam się przyzwyczaić do irytujących bohaterów i narracji. Pod koniec książki akcja była niemal na tym samym etapie, co na początku. Przesłanie ważne. Wykonanie bardzo słabe.

paulincia323 | 2017-04-17
Przeczytana: 17 kwietnia 2017

Zaczęło się dobrze, niekonwencjonalny klimat, wciągająca akcja, ale końce wydarzenia bardzo mnie rozczarowały, a zakończenie pozostawiło duży niedosyt. Myślę, że zarówno główny wątek, jak i poboczny w osobie Adama można by spokojnie dużo bardziej rozwinąć i wtedy miałoby to ręce i nogi, a tak odciągało to tylko niepotrzebnie uwagę od najważniejszych wydarzeń i w sumie nic nie wnosiło do książki.

Sebastian | 2016-10-17

Pierwsza książka tej Malin Giolito jaką przeczytałem i w tej chwili nie mam ochoty na następną. Co mi przeszkadzało - akcja wlecze się mimo retrospekcji, jak dla mnie za mało się dzieje; momentami bardzo przewidywalna. Co mimo wszystko mi się podobało - końcówka nieco się rozkręciła, zakończenie trochę na przekór.

Anka Markova | 2016-09-28
Przeczytana: 28 września 2016

Całkiem zgrabna i dobrze napisana opowieść. Taki kryminał z "głębszym dnem" dotykający wnętrza.

To opowieść o tym w jak perfidny sposób ludzie wydają wyroki bazując wyłącznie na swoim sumieniu (?) i strzępach informacji. W jaki sposób media wpływają na ocene sytacji. O tym, że sprawiedliwość tak na prawdę nie jest sprawiedliwa a ślepa i głucha, podąża za tymi, którą prowadzą ją na smyczy....

Książka bez happyednu, w zasadzie prawie dramat. Dzięki przeplataniu treści na przestrzeni kilkunastu lat, pomiędzy datą zdarzenia a dniem dzisiejszym historia jest bardziej wyraźna i lepiej rozumiana.

Liza | 2016-04-30
Przeczytana: 30 kwietnia 2016

Moim zdaniem tym razem w Czarnej Serii pojawił się niewypał. Na pierwszy rzut oka ten tytuł prezentował się obiecująco. Niestety zawartość pozostawia wiele do życzenia. Kilka pierwszych stron zwiastuje mroczny klimat, jest tzw. mocnym wejściem, potem zaś mamy: w teraźniejszości powrót do sprawy z przeszłości oraz skoki do roku zamordowania Katrin. Wyjątkowo nie linearność działa tu na niekorzyść powieści.

„Jakże Stig Ahlin mógłby być niewinny.”

Prawniczka Sophie wznawia postępowania w sprawie mężczyzny, zwanym profesorem Śmierć, który jest zamieszany w dwie różne sprawy: został skazany za morderstwo nastolatki (z którą miał romans) oraz była żona oskarżyła go o wykorzystywanie ich małej córki Idy.

Jak by ktoś mnie zapytał w sumie o jaki był sens tej powieści, miałabym problem z odpowiedzią. Kłopot też jest w określeniu jej gatunku: ani to kryminał, ani to do końca thriller (choć temu tu najbliżej), jest też tu (w moim odczuciu) naciągany wątek romansowy. Ta historia jest bez...

ilovebooklife | 2016-04-28