Pani Bovary

Okładka książki Pani Bovary
Gustave Flaubert Wydawnictwo: Sic! Seria: Wielcy pisarze w nowych przekładach klasyka
419 str. 6 godz. 59 min.
Kategoria:
klasyka
Seria:
Wielcy pisarze w nowych przekładach
Tytuł oryginału:
Madame Bovary
Wydawnictwo:
Sic!
Data wydania:
2014-09-10
Data 1. wyd. pol.:
2014-09-10
Liczba stron:
419
Czas czytania
6 godz. 59 min.
Język:
polski
ISBN:
9788361967675
Tłumacz:
Ryszard Engelking
Tagi:
literatura francuska XIX wiek
Inne

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Sta viator, heroem calcas*



4220 121 154

Oceny

Średnia ocen
7,0 / 10
2711 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
975
453

Na półkach: ,

Już od wielu lat pragnęłam wreszcie sięgnąć po ten tytuł, o którym tak dużo słyszałam, w końcu nadarzyła się lekko przymusowa okazja, z racji tego, że jest to moja lektura podczas zajęć z literatury powszechnej. Od razu, kiedy się o tym dowiedziałam, rzuciłam się na "Panią Bovary" i zaczęłam zgłębiać opisaną historię.

Tytułowa bohaterka może i jest postacią główną, ale to nie oznacza, że pozostali nie są znaczący; wydaje mi się, że ich losy są w niemal takim samym stopniu ważne dla uważnego czytelnika, jak perypetie życiowe Emmy.
To postać Karola niejako otwiera, jak i zamyka powieść (nie licząc krótkiej wzmianki o aptekarzu przy samym końcu). To właśnie w jego wcześniejsze losy jesteśmy wprowadzeni na początku, jego "rozwój" śledzimy i dopiero później okazuje się, że będzie on małżonkiem toksycznej Emmy Rouault. Oczywiście Emma "trwa" w tle przez niemal cały czas akcji, nawet - a może przede wszystkim - kiedy zakończyła swój żywot. Warto zwrócić uwagę na wspomnianego już tutaj aptekarza nazwiskiem Homais, czy też przebiegłego Lheureux. Nie zapominajmy o pisarzu notarialnym Leonie, z którym Emmę połączył romans lub też Rudolfa - wg mnie bardzo złożoną charakterologicznie postać. Rodzice Karola w pewnym sensie swoim modelem wychowania rzutują na jego postać, a ojciec Emmy zasługuje na nieco naszego współczucia przez zachowanie córki względem jego osoby.

Pani Bovary to kobieta autodestrukcyjna, odczuwa przyjemność z odrazy, jaką kieruje wobec męża i świata, który nie zaspokaja jej wygórowanych pragnień i potrzeb. Ma poczucie własnej wyższości nad innymi, czuje, że jej przeznaczeniem nie jest życie na prowincji, z dala od wielkomiejskich rozrywek. W dążeniu do życia na zbyt wysokim poziomie zapomina o rzeczywistości, o możliwościach finansowych, okazuje się być bardzo naiwna i - nie bójmy się tego określenia - bezmyślna. Rzeczywiście przypomina w pewnym stopniu Annę Kareninę - przede wszystkim przez skłonność do romansów, przez to, że jest nieszczęśliwa w małżeństwie, bo nie spełnia się życiowo w taki sposób, w jaki by tego pragnęła, w tej niechęci do tego, co jej los zgotował. Podobnie zaniedbuje obowiązki rodzinne, domowe, matczyne i podobnie jak u Tołstoja - wszystko to kończy się klęską bohaterki, posunięciem się do ostatecznych, samobójczych środków, by odciąć się od problemów - Emma nie potrafi wypić nawarzonego własnoręcznie piwa.
Trochę żal mi było przez to wszystko Karola - poczciwinę, któremu w życiu nie wychodziło, który miał w domu swój skarb - żonę, a która sprawiła, że ich małżeństwo było raczej farsą, żenującym tworem, niż prawdziwym związkiem.

Myślę, że warto bardzo uważnie wczytać się w powieść Flauberta, może nie wystarczy jeden raz, osobiście odczuwam niedosyt. Kiedyś poszukam tutaj drugiego dna.

Już od wielu lat pragnęłam wreszcie sięgnąć po ten tytuł, o którym tak dużo słyszałam, w końcu nadarzyła się lekko przymusowa okazja, z racji tego, że jest to moja lektura podczas zajęć z literatury powszechnej. Od razu, kiedy się o tym dowiedziałam, rzuciłam się na "Panią Bovary" i zaczęłam zgłębiać opisaną historię.

Tytułowa bohaterka może i jest postacią główną, ale to...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    11 115
  • Chcę przeczytać
    6 822
  • Posiadam
    1 795
  • Ulubione
    305
  • Teraz czytam
    222
  • Klasyka
    210
  • Lektury
    146
  • Literatura francuska
    116
  • 100 książek BBC
    91
  • Chcę w prezencie
    76

Cytaty

Więcej
Gustave Flaubert Pani Bovary Zobacz więcej
Gustave Flaubert Pani Bovary Zobacz więcej
Gustave Flaubert Pani Bovary Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także