Pęknięte miasto. Biesłan

Wydawnictwo: Znak
Darmowe dodatki Edytuj książkę
Ag2S

Poruszająca historia rozdartego Kaukazu. 10 rocznica dramatu w Biesłanie Biesłan – małe miasteczko u podnóży gór Kaukazu. Rozpoczęcie roku szkolnego zawsze było tu radosnym świętem. W 2004 roku stało się inaczej. Do szkoły wtargnęli zamaskowani i doskonale przygotowani bojownicy. Zginęły 334 osoby, w tym połowa to dzieci. Do dzisiaj był to największy i najokrutniejszy zamach terrorystyczny w...

Poruszająca historia rozdartego Kaukazu.
10 rocznica dramatu w Biesłanie

Biesłan – małe miasteczko u podnóży gór Kaukazu. Rozpoczęcie roku szkolnego zawsze było tu radosnym świętem. W 2004 roku stało się inaczej. Do szkoły wtargnęli zamaskowani i doskonale przygotowani bojownicy. Zginęły 334 osoby, w tym połowa to dzieci. Do dzisiaj był to największy i najokrutniejszy zamach terrorystyczny w Europie. Miasto pękło i podzieliło się na tych, którzy stracili wszystko, i na tych, którzy nigdy ich nie zrozumieją.

Zbigniew Pawlak był w Biesłanie kilka dni po tych tragicznych wydarzeniach. Odwiedził ponad setkę osetyjskich rodzin. Mieszkał w ich domach, słuchał ich historii. Po 10 latach wrócił, by zobaczyć, jak zmieniło się ich życie.

Pęknięte miasto opowiada o tragedii, która dotknęła jego mieszkańców. O bezradności rodziców, którzy nie mogli pomóc swoim dzieciom. O odwecie i nienawiści bojowników, którzy wcześniej stracili swoich bliskich. O odwadze tych, którzy na własne życzenie pozostali z dziećmi w szkole.

Ta poruszająca historia nie pozwala zapomnieć o tym, że w każdej wojnie, po obu stronach barykady są ludzie. Pozwala też zrozumieć Kaukaz – nieokiełznany, barwny, ale od wielu lat rozszarpywany przez krwawe konflikty.

źródło opisu: http://www.znak.com.pl/

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/

Janina Stasiak | 2014-09-28

P O L E C A M prawdziwa historia XXI wieku,gdzie życie przepełnione jest strachem,
terrorem . miłością i poszukiwaniem prawdy,

ifka3 | 2015-05-03

Reportaż niełatwy w czytaniu, ale wart tego, aby mówić o nim ku przestrodze. Tragedia pojedynczych ludzi i całej społeczności

kismetka | 2016-03-25
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 27 stycznia 2016

„Niespodzianki są dobre dla dzieci. Ta myśl brzmiała dzisiaj wyjątkowo fałszywie.”
I ta myśl nie opuszcza mnie, za każdym razem kiedy rozmawiam o tej książce, powraca jak bumerang.

Niesamowita książka. Wywarła na mnie ogromne wrażenie. Przepięknie napisany reportaż, ujął mnie język, styl i naturalnie sama historia.
Po lekturze tej książki mam w głowie tysiące myśli. Nawet nie wiem, od czego zacząć pisać, bo od razu chciałabym poruszyć kilka wątków. Właściwie to w tym przypadku wolałabym usiąść sobie z Wami i opowiedzieć Wam co mam w głowie, niż pisać opinię. Jest tych myśli tak dużo, że pisząc trudniej będzie mi to ogarnąć i na pewno powstanie chaos. Ale naprawdę, naprawdę, dawno żadna książka tak mnie nie poruszyła.
Akceptując fakt, że chaos będzie, spróbuję Wam powiedzieć co w „Pękniętym mieście” tak bardzo zrobiło na mnie wrażenie.

Zbigniew Pawlak, bardzo z Kaukazem związany, mieszkający tam przez wiele lat, był w Biesłanie kilka dni po tragicznym 1 września 2004 roku....

AlpenGold | 2017-09-13
Przeczytana: 28 września 2016

„Książka jest niezwykle poruszająca, nie wiem, czy da się ją przeczytać bez chociażby ściśniętego gardła. Przed jej przeczytaniem nie wiedziałam właściwie nic o Biesłanie – oprócz tego, że był zamach, w którym zginęło dużo dzieci. Ta publikacja świetnie pokazuje to, jak mieszkańcy Biesłanu radzili sobie zaraz po ataku (jeden z autorów był tam kilka dni po ataku) oraz to, jak radzą sobie teraz, po dziesięciu latach (książka została wydana w 2014 roku). To opowieści ludzi, którzy bezpośrednio zetknęli się z atakiem – bardzo osobiste, wzruszające”.

Cała recenzja: http://bohater-fikcyjny.blogspot.com/2016/11/89-90-91-w-trzech-sowach-literatura.html

mosk | 2017-11-21

Smutna, ale niezwykle piękna opowieść. To nie tylko wspomnienie tego, co wydarzyło się w szkole, ale bardzo ciekawy przewodnik po kulturze i zwyczajach, który zagląda nie tylko do domów, ale również do serc ludzi tam mieszkających.

Kasia | 2015-07-22
Przeczytana: 2014 rok

Historia sciskajaca za gardlo. Mozna wylac morze lez czytajac jak losy miasteczka zmienily sie po tej tragedii. Bardzo dobrze napisana ksiazka, ale przez kaliber i wage historii bardzo smutna. Ludzie ludziom ten los zgotowali

Piotr | 2016-07-01
Na półkach: Przeczytane, Historia, fakt

Dobry reportaż na mocny temat

gizelle | 2014-09-17
Przeczytana: 17 września 2014

Bardzo pięknie podana wiedza o Kaukazie - wzruszająca, wstrząsająca książka o tragedii w Biesłanie.

psubrat | 2015-01-07
Przeczytana: 07 listopada 2014

Początkowy bezdech reportażu ustępuje miejsca spokojnej i szerokiej analizie sytuacji.

Elirena | 2017-07-14

Bardzo, bardzo mocna ksiazka o bardzo, bardzo niewygodnym temacie.