Noc wyroczni

Tłumaczenie: Wojsław Brydak
Wydawnictwo: Rebis
Oracle Night

W kilka miesięcy po opuszczeniu szpitala, w którym zmagał się ze śmiercią, trzydziestoczteroletni powieściopisarz Sidney Orr wstępuje do sklepu papierniczego przy Cobble Hill na Brooklynie. Kupuje tam niebieski zeszyt. Jest 18 września 1982 roku. Odtąd Orr, za sprawą niezwykłego zeszytu, spędzi dziewięć dni we władzy magii, uwięźnie, jak w pułapce, w kręgu przedziwnych przestróg i zdumiewających zajść zagrażających rozbiciem małżeństwa i podkopujących wiarę w świat rzeczywisty.

jatymyoni | 2014-12-03
Przeczytana: grudzień 2014

Książka przeciętna. Nie było w niej nic, co by mnie urzekło. Książka jest opowieścią, rodzajem pamiętnika z życia bohatera, rozgrywającym się między 18 września, a 1 października. Bohater uznaje te dni, jako przełomowe dla siebie. Ciekawy jest opis tworzenia książki przez autora, gdzie fikcja literacka przez niego stwarzana przenika rzeczywistość i na odwrót. Książka zawiera w sobie dwie książki i dużą liczbę odsyłaczy, które opowiadają wydarzenia wcześniejsze. Książka mnie rozczarowała,

Wojciech Gołębiewski | 2014-01-19
Przeczytana: 18 stycznia 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Niestety niewypał. No cóż, każdemu autorowi się zdarza, tylko po co wydawca to wydaje. Ostatnio pisałem o tym opiniując "Opętanych" Gombrowicza. Szkoda, bo to autor nie tylko "Trylogii nowojorskiej", lecz i mojego ukochanego "Timbukte". Zawiodła i forma, i treść. Czytelnika męczą superdługie i superliczne przypisy, w których toczy się uzupełniająca akcja, a potrójna akcja powoduje w głowie czytelnika "kociokwik", tym bardziej, że wszyscy i wszędzie są pisarzami, którzy piszą.... itd
Nie polecam.

Mamerkus | 2012-10-26
Przeczytana: 31 lipca 2012

Znakomita lektura! Od początku do końca panowanie nad materią powieści, poruszanie istotnych kwestii w didaskaliach, by na końcu dowalić emocjonującą końcówkę. A to wszystko rozgrywa się głównie w umyśle głównego bohatera, w pisanej przez niego powieści oraz w dialogach.
Historia jest wciągająca i przejmująca, choć przyznam się, w ramach subiektywnego drobiazgu, że inaczej bym rozwiązał końcówkę (biorąc pod uwagę, to co zrobiła bohaterowi żona). Długotrwałego okłamywania i zdradzania nie można tak prostu wybaczyć, zwłaszcza, że pomimo w zasadzie permanentnego dialogu wewnętrznego nie dowiadujemy się, dlaczego nasz antagonista tak bardzo kochał żonę, poza banalnym, romansowym faktem, że "zakochał się od pierwszego wejrzenia". Tutaj jest jedyny dla mnie zgrzyt i dlatego nie daję maksymalnej oceny. Cała reszta na piątkę.

| 2012-09-27
Przeczytana: 26 września 2012

Zawiodłam się na tej książce.

Jako że znam kilka innych książek Paula Austera ("Trylogia Nowojorska", "Niewidzialne" o której to książce pisałam tutaj: http://anhelli-anhelli.blogspot.com/2012/09/niewidzialne-paul-auster-pisarstwo-nie.html) - miałam więc niejakie rozeznanie w stylu tego pisarza.

Podoba mi się jego swobodny tok prowadzenia narracji, którą umiejętnie wplata w fabułę, wprawiając czytelnika w stan zawieszenia pomiędzy niebem a ziemią. Taka swobodna paplanina, coś w stylu Woody Allena, tyle że na łagodniejszą, nostalgiczno-romantyczną nutę. Niestety atuty Austera, które doceniłam w innych jego książkach, a więc rozbudowane zdania, dogłębna analiza postaci, szczegółowy opis ich życiorysów, poglądów, odczuć, w tej konkretnej książce wydały mi się płaskie, nijakie, wręcz naciągane. Autor potraktował przypisy jako odrębną część książki, rozpraszając niepotrzebnie uwagę zbyt częstymi dygresjami. Także trafne i błyskotliwe poczucie humoru, wplatane do fabuły w poprzednich...

ekneou | 2013-02-18
Przeczytana: 11 stycznia 2013

Wszystko tak poplątane, że ostatecznie nie wiem do końca o co w tej książce chodzi. Spójność fabuły szczególnie jest zaburzana przez długie przypisy, które czasem ciągną się na trzy strony. Nie lepiej było już po prostu opisać to ciągiem w samej książce? Nie polecam

ukaszsie | 2012-09-30

powieść w powieści, o tym jak myśl zamienia się w słowo, wybiega nam na przeciw i staje się ciałem. pochłaniająca zdolność narracyjna.

julek | 2015-03-02
Przeczytana: grudzień 2014

Książkę czytałem po polsku, ale przy którymś z "intymnych" dialogów skapitulowałem, zaczęło mi być wstyd przed samym sobą, że to czytam. To jest trochę tak, jakby ktoś w twojej obecności dobierał się do młodej pandy.

Przerzuciłem się na wersję angielską i tu czekało mnie kolejne rozczarowanie: to wciąż ta sama książka. Książka napisana przez pisarza o pisarzu piszącym o pisarzu, który - tu ciekawa odmiana - nie może pisać, bo się zablokował. Ten drugi tez się zresztą zablokował, ale w schronie przeciwatomowym. Albo to było na odwrót.

W całej tej schizofrenii, gdzie rzeczywistość rywalizuje z równoległą rzeczywistością, przypis rywalizuje z tekstem głównym, wersja angielska z wersją polską, pisarz z pisarzem, a Paul z Austerem, szczególnie rozczulająco wypadają:

- tragedia Auschwitz zobrazowana jako permanentny brak dobrej wyżerki
- nieznający angielskiego świeżutki imigrant z Chin, który nie opanował konstrukcji zdania, za to bezbłędnie posługuje się przedimkami, słowami...

zinaida | 2016-08-10
Na półkach: 2016, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 10 sierpnia 2016

Powieść w powieści, w tej powieści jeszcze kilka powieści - "Noc wyroczni" to prawdziwa postmodernistyczna powieść szkatułkowa. Można w niej nawet zauważyć echo "Podróży po skryptorium". Jedna część wynika z drugiej, ta z kolei daje różne możliwości i otwiera kolejną historię. I na odbiór wcale nie wpływa negatywnie fakt, że jedna historia jest wyjaśniona od początku do końca, a druga urywa się w połowie. Wręcz przeciwnie - ten zabieg daje czytelnikowi możliwość "napisania" własnego zakończenia. Jak powiedział bohater powieści, John, do swojego przyjaciela: "Myśli są rzeczywistością. Słowa są rzeczywistością. Wszystko, co ludzkie, jest rzeczywistością; czasami wiemy, że coś się wydarzy, nawet jeśli nie uświadamiamy sobie swojej wiedzy. Żyjemy w teraźniejszości, ale przez cały czas tkwi w nas przyszłość. Może o tym opowiada całe pisarstwo, Sid. Nie opisuje zdarzeń z przeszłości, lecz prowokuje zdarzenia, które dopiero zajdą".

Pikipama | 2014-07-22
Przeczytana: 22 lipca 2014

"Przeciekawa". Nie wiem, jak inaczej określić dzieło Paula Austera. Nie do końca zrozumiała i dość tajemnicza, aczkolwiek napisana świetnym językiem i ze smakiem. Zdecydowanie przekonała mnie do Pana Austera i właśnie pędzę do biblioteki po jego kolejne książki.

Karolina Chwałek | 2010-08-08
Przeczytana: maj 2010

Książka ta została mi polecona jako bardzo dobra, ale okazała się mierna. Nic ciekwego się nie działo, ogolnie nudy.