rozwińzwiń

Jan Olbracht

Okładka książki Jan Olbracht Papée Fryderyk
Okładka książki Jan Olbracht
Papée Fryderyk Wydawnictwo: Universitas Seria: Władcy Polscy historia
243 str. 4 godz. 3 min.
Kategoria:
historia
Seria:
Władcy Polscy
Tytuł oryginału:
Jan Olbracht
Wydawnictwo:
Universitas
Data wydania:
1999-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1999-01-01
Liczba stron:
243
Czas czytania
4 godz. 3 min.
Język:
polski
ISBN:
9788370523497
Tagi:
wojskowość staropolska
Średnia ocen

6,9 6,9 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,9 / 10
12 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
180
170

Na półkach:

Fryderyk Pappee w swojej monografii przedstawia czytelnikowi panowanie Jana Olbrachta. Skupia się głównie na sprawach politycznych, opisuje zjazdy sejmu i jego postanowienia, konflikty w które angażował się władca. Nie porusza sfery kulturalnej i w minimalnym stopniu społeczną i religijną. Pierwsze wydanie książki miało miejsce w 1929 r. i czasami nieco archaiczny styl sprawiał mi kłopoty. Mimo tego lekkiego dyskomfortu pozycję odnajduję jako bardzo wartościową.

Fryderyk Pappee w swojej monografii przedstawia czytelnikowi panowanie Jana Olbrachta. Skupia się głównie na sprawach politycznych, opisuje zjazdy sejmu i jego postanowienia, konflikty w które angażował się władca. Nie porusza sfery kulturalnej i w minimalnym stopniu społeczną i religijną. Pierwsze wydanie książki miało miejsce w 1929 r. i czasami nieco archaiczny styl...

więcej Pokaż mimo to

avatar
46
38

Na półkach:

Książka Fryderyka Pappee traktuje o życiu i rządach Jana Olbrachta, jednego z synów Kazimierza Jagiellończyka, który zresztą po jego śmierci zasiadł na tronie polskim. Losy króla Jana zostały omówione od narodzin i wychowania pod bacznym okiem Jana Długosza, poprzez warcholską wyprawę w okolice Koszyc i wreszcie wybór przez radę królewską zgromadzoną na Wawelu na tron polski. Potem książka skupia się na nakreśleniu linii politycznej wytyczonej przez Jana Olbrachta, przede wszystkim względem nominacji na urzędy i polityki zagranicznej, gdzie najsilniej zaakcentowano jej południowy kierunek. Skrupulatnie omówiono szczególnie problematykę scalania Mazowsza z Polską, zaznaczając prawne podstawy działań unifikacyjnych. To za Olbrachta nastąpiło w końcu wcielenie do Korony ziemi płockiej, tego ,,klucza Mazowsza”, wchodzącego klinem między jedne i drugie Prusy. Na kartach książki przewijają się także ówczesne związki polsko-litewskie, zdawałoby się nieco rozluźnione po śmierci Kazimierza Jagiellończyka, a jednak wciąż żywe na podłożu współdziałania dyplomatycznego i militarnego zaś uwieńczone zawiązaniem unii w 1499. Omówiona została geneza i sam przebieg niefortunnej wyprawy bukowińskiej, z której bohater biografii jest powszechnie znany. Dowiadujemy się, w jaki sposób funkcjonował system bezpieczeństwa ziem kresowych, poprzedzający wdrożenie obrony potocznej i z jakimi problemami się mierzył. Autor nie omieszkał także przedstawić relacji, jakie łączyły polskiego monarchę z jego braćmi na tronach Litwy, Czech i Węgier, biskupstwa gnieźnieńskiego oraz z szukającym dla siebie apanażu Zygmuntem (późniejszym królem Polski 1506-1548). Reasumując, książka warta jest polecenia z powodu rzucenia światła na dość przygaszoną w historii popularnej postać z pocztu władców Królestwa Polskiego.

Książka Fryderyka Pappee traktuje o życiu i rządach Jana Olbrachta, jednego z synów Kazimierza Jagiellończyka, który zresztą po jego śmierci zasiadł na tronie polskim. Losy króla Jana zostały omówione od narodzin i wychowania pod bacznym okiem Jana Długosza, poprzez warcholską wyprawę w okolice Koszyc i wreszcie wybór przez radę królewską zgromadzoną na Wawelu na tron...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    18
  • Chcę przeczytać
    12
  • Posiadam
    8
  • Historia
    4
  • Biografie
    2
  • Wojny i wojskowość staropolska w XVI-XVII-XVIII wieku
    1
  • 09.Biografie
    1
  • 19 Historia Polski
    1
  • Biografie, wspomnienia
    1
  • 09 Historia: XV w.
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Jan Olbracht


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne