100 Gwiazd i planet

Okładka książki 100 Gwiazd i planet praca zbiorowa
Okładka książki 100 Gwiazd i planet
praca zbiorowa Wydawnictwo: Bellona Seria: Na ścieżkach wiedzy. Encyklopedia astronomia, astrofizyka
astronomia, astrofizyka
Na ścieżkach wiedzy. Encyklopedia
Amazing illustrated infopaedium 100 Stars & Planets
Bellona
2013-01-01
2013-01-01
Urszula Ruzik-Kulińska
Urszula Ruzik-Kulińska planety gwiazdy układ słoneczny galaktyka kosmos

Nie jest to dobra książka. Można wręcz stwierdzić, że wcale mi się nie podobała. Gdyby nie temat Astronomii, który mnie interesuje, byłbym skłonny dać jeszcze niższą ocenę. Co wpływa na moją opinię? Po pierwsze - ta książka zdecydowanie nie jest dla dzieci, na co wskazuje jej język. Zapytajcie statystycznego dziesięciolatka co to znaczy, że gwiazda X jest na poziomie widzialności określonym jako np. 4,3m (magnitudo) czy o to jaka to odległość 1,8 j.a (jednostki astronomicznej) oraz że obiekt należy to typu widmowego B7V czy A0 lub K1, G1V. Podkreślam, że książka używa takiego języka bez kompletnego wyjaśnienia o co w tym chodzi. Po 2. jest zdecydowanie NUDNA i MONOTONNA. Mamy w niej wykaz 100 obiektów astronomicznych (gwiazd i planet) i wszystko na jedno kopyto - masa, odległość od Ziemi lub Słońca, próg jasności, temperatura i jakaś wzięta "od czapy" ciekawostka, która jest najczęściej powtórzeniem wyżej wymienionych cech. Książkę momentami czyta się jak (przepraszam za określenie) różaniec lub mantrę. To jest NUDNE, a dla dzieci w szczególności nudne. Po 3. zdjęcia użyte w książce są fatalne. Dla przykładu - czytamy o gwieździe np. Epsilon Indi - a tam zdjęcie jakiejś skalistej planety nie wiadomo skąd. Reasumując - ta książka jest fatalna. Nie polecajcie jej dzieciom - no chyba, że chcecie im obrzydzić temat Astronomii to wtedy jak najbardziej. Sądzę, że na rynku jest wiele pozycji książkowych stukrotnie lepszych na początki dziecka z Astronomią. Ta książka nie rozbudza ciekawości, nie zachęca do zgłębiania tematu. Jest po prostu suchym przedstawieniem faktów.

2047
1983

Książka „100 Gwiazd i planet. Na ścieżkach wiedzy” to ciekawa praca zbiorowa, w której czytelnik znajdzie najpotrzebniejsze rzeczy.
Każda gwiazda i planeta posiada:
krótki opis,
zdjęcia,
podstawowe dane (nazwa, odległość od słońca, masa, jasność świecenia, temperatura),
co warto wiedzieć,
pytania i odpowiedzi.
Książka pięknie ilustrowana, w twardej oprawie.
Wiele ciekawostek typu:
*Najjaśniejsza gwiazda LBV 1806-20 świeci 40 milionów razy mocniej od Słońca,
*gwiazda Teegardena jest 111 tysięcy razy bledsza od Słońca,
*Wega to gwiazda szybko rokująca (jeden obrót trwa 12,5h).
Polecam.

Każda gwiazda i planeta posiada:
krótki opis,
zdjęcia,
co warto wiedzieć,
pytania i odpowiedzi.
Książka pięknie ilustrowana, w twardej oprawie.
Wiele...

Bardzo cieniutka książka, ale dla kilku latka, który zaczyna interesować się kosmosem, jest idealna

• Gabrysiowe :)
  • Samuraj