Testuj oprogramowanie jak Google. Metody automatyzacji

Okładka książki Testuj oprogramowanie jak Google. Metody automatyzacji Jason Arbon, Jeff Carollo, James Whittaker
Okładka książki Testuj oprogramowanie jak Google. Metody automatyzacji
2014-05-23
2014-05-23
Julia Szajkowska
programowanie Google automatyzacja

Okładka książki How Google Tests Software Jason Arbon, Jeff Carollo, James Whittaker
How Google Tes... Jason Arbon, Jeff C...

"Testuj oprogramowanie jak Google. Metody automatyzacji" autorstwa Jasona Arbona i Jeffa Carollo to esencjonalny przewodnik dla profesjonalistów zajmujących się testowaniem oprogramowania. Książka ta nie tylko ukazuje metodykę testowania stosowaną w jednej z największych firm technologicznych na świecie, ale także dostarcza praktycznych wskazówek dotyczących automatyzacji testów.

Autorzy bazują na swoim doświadczeniu w Google, prezentując podejście, które pozwala utrzymać wysoki poziom jakości oprogramowania przy szybkim tempie rozwoju. Książka skupia się na metodach automatyzacji, ukazując, jak skutecznie wdrażać testy automatyczne, aby zwiększyć efektywność procesu testowania.

Dla mnie osobiście, "Testuj oprogramowanie jak Google" było źródłem cennych spostrzeżeń na temat strategii testowania w dynamicznym środowisku rozwoju oprogramowania. Autorzy nie tylko prezentują narzędzia i techniki, ale również kładą nacisk na kulturę testowania, współpracę zespołową i ciągłe doskonalenie.

Jason Arbon i Jeff Carollo dostarczają praktycznych wskazówek, które można bezpośrednio zastosować w codziennej pracy zespołu QA. Książka ta jest nieocenionym źródłem informacji dla wszystkich, którzy chcą podnieść jakość testów i efektywność procesu testowania w swoich projektach. Polecam ją zarówno doświadczonym testerom, jak i osobom rozpoczynającym swoją przygodę z automatyzacją testów oprogramowania.

Książki tak naprawdę nie przeczytałem, bo dość szybko zorientowałem się, że nie jestem w stanie tego zrobić -- jest to pozycja zbyt hermetyczna. Jeśli tworzymy Google-bis, albo chcemy zatrudnić się w Google, to wtedy lektura od deski do deski będzie obowiązkowa, ale w pozostałych przypadkach wydaje mi się, że lepiej książkę przewertować i wybrać te fragmenty, które są albo już stosowalne, albo jesteśmy od nich o krok. Po pewnym czasie warto do niej wrócić i dokonać "aktualizacji" i tak iteracyjnie czytać coraz więcej.

Na książkę składają się zarówno opisy organizacji pracy, filozofii testów (a także zatrudniania do pracy testerów),jak i wywiady z pracownikami Google'a. Zastrzegam, że o ile po prostu kocham książki podlane "war-stories" lub też czysto dokumentalne pozycje (jak np. "E-mailem z Doliny Krzemowej"),to niniejszy tytuł do takich się nie zalicza -- nie znalazłem tu zbyt wielu fajerwerków, czy iskrzenia, raczej "przyszedłem, sprawdziłem, napisałem, skompilowałem...", czyli de facto coś co mam i znam z każdego dnia mojej pracy.

Książka ani nie zwala z nóg w sensie pozytywnym, ani nie rozczarowuje, jest po prostu OK. Choć nie pogardziłbym bardziej stosowalnym, gotowym do użycia materiałem, a nie tak mocno specjalizowanym profilem. Nie rozumiem zupełnie czemu polski wydawca przekłamał tytuł oryginału, który brzmi "Jak testujemy oprogramowanie w Google", a nie "Testuj oprogramowanie jak Google", bo to drugie to niespełnialna obietnica.

Traktuję więc ten zakup jak i książkę jako źródło potencjalnych inspiracji, zakupu nie żałuję, mimo iż lektura jest suchawa. Na plus książce zaliczam brak konkurencji, a że wiedza w tym przypadku przychodzi nie tak gładko jak by się chciało, cóż...

• Nieprzeczytane
  • Kupione w 2017