śmierć z wyboru w Japonii

Okładka książki śmierć z wyboru w Japonii M. Pinguet
Okładka książki śmierć z wyboru w Japonii
M. Pinguet Wydawnictwo: Universitas powieść historyczna
powieść historyczna
Universitas
8324207633
Mai Kubiak Ho-Chi

"Śmierć z wyboru w Japonii" to książka specyficzna, traktująca o czymś dla człowieka niepojętym i do pojęcia wręcz niemożliwym. Wiem, to straszny frazes pisać w ten sposób o śmierci, ale prawda jest taka, że czymkolwiek śmierć jest bez wyjątku wszyscy się jej boimy - choć trochę. Nikt nigdy nie wrócił z "zaświatów" i nie opowiedział czy historie, którymi nasze umysły wypełniane są przez przekonania religijne to prawda. I tak zatem dla jednych śmierć to tylko początek kolejnej drogi jaką przyjdzie nam przebyć, dla drugich to ostateczny koniec, ciemność nie do rozświetlenia. Skoro nie wiemy co nas czeka po śmierci traktujemy życie jako największe dobro. I tu kolejny frazes - boski dar. Samobójstwa zatem przerażają nas, dziwią i zmuszają do zastanowienia się nad tym co i tak jest nieuniknione. Oczywiście w naszej kulturze europejskiej.

Pinguet stara się zrozumieć - analizując historie tego kraju, jego kulturę - podłoże fenomenu śmierci z wyboru pod białym sztandarem ze słonecznym dyskiem. Samobójstwo w Japonii stało się wręcz sztuką. Temat kontrowersyjny i bardzo ciekawy przez autora potraktowany został kompleksowo tak, by pokazać całe spektrum problemu samobójstwa i ludzi kończących w ten sposób swoje życie. Prześledzona zostaje zatem historia rytualnych samobójstw w Kraju Kwitnącej Wiśni. Od samobójstw popełnionych w utworach literackich po te znane z historii także tej najnowszej. Wszystko poparte fragmentami tekstów literackich i przykładami chociażby z historii najnowszej.

Francuz opowiada o japońskiej sztuce żegnania się z Najlepszym ze Światów. Podlewając swa opowieść miejscami, iście po francusku, ciężką do strawienia ilością patosu i ciągnionych w tych rejestrach wywodów. Jakby sama procedura nie była już statutowo, wystarczająco patetyczna. Trudno byłoby zresztą o inne rozwiązania w kraju gdzie prawidłowe zaparzenie herbaty jest bardziej skomplikowane niż instrukcja pilotażu statku powietrznego.
Nie jestem zatem pewien, czy jak chciałby Pan autor, jest to znak Prawdziwego Wyzwolenia. Choć z pewnością niejedno serce uwieść może japońska bajka o rzeczach ważniejszych niż przyszłoroczny urlop w tropikach.

95 / 2017

95 / 2017

• Japonia
  • Oddane/sprzedane/zamienione
  • Azja Wschodnia
  • Kraj Kwitnącej Wiśni
  • Japonia - Szukam

Dodaj cytat z książki śmierć z wyboru w Japonii