Rzymski list poetycki. Próba opisania gatunku

Okładka książki Rzymski list poetycki. Próba opisania gatunku Anna Maria Wasyl
Okładka książki Rzymski list poetycki. Próba opisania gatunku
Anna Maria Wasyl Wydawnictwo: Księgarnia Akademicka językoznawstwo, nauka o literaturze
252 str. 4 godz. 12 min.
Kategoria:
językoznawstwo, nauka o literaturze
Wydawnictwo:
Księgarnia Akademicka
Data wydania:
2002-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2002-01-01
Liczba stron:
252
Czas czytania
4 godz. 12 min.
Język:
polski
ISBN:
8371885547
Tagi:
Literatura antyczna Literatura rzymska List poetycki Epistolografia Owidiusz Horacy Auzoniusz Paulin z Noli
Średnia ocen

10,0 10,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Classica Cracoviensia. Volume XIV. Studies of Greek and Roman Literature and Culture. Essays in Honour of Józef Korpanty (2011) Antoni Bobrowski, Dariusz Brodka, Bogdan Burliga, Michał Czerenkiewicz, Agnieszka Fulińska, Joanna Janik, Damian Kalitan, Joanna Komorowska (filologia klasyczna), Józef Korpanty, Kazimierz Korus, Maria Maślanka-Soro, Justyna Migdał, Janusz A. Ostrowski, Jakub Pigoń, Tomasz Polański, Joachim Śliwa, Stanisław Śnieżewski, Sławomir Sprawski, Stanisław Stabryła, Jerzy Styka, Marian Szarmach, Anna Maria Wasyl, Elżbieta Wesołowska, Hubert Wolanin, Anna Wołek
Ocena 0,0
Classica Craco... Antoni Bobrowski, D...
Okładka książki Classica Cracoviensia. Volume XII. Studies of the Ancient Literature and Culture (2008) Dariusz Brodka, Marek Hermann, Joanna Komorowska (filologia klasyczna), Józef Korpanty, Kazimierz Korus, Sławomir Miozga, Rafał Rosół, Stanisław Śnieżewski, Stanisław Stabryła, Jerzy Styka, Anna Maria Wasyl
Ocena 0,0
Classica Craco... Dariusz Brodka, Mar...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
10,0 / 10
1 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
1273
1372

Na półkach: , , , , , , , , , ,

Współcześnie listów właściwie nie piszemy. Co dopiero listów poetyckich. Tymczasem epistolografia rzymska bardzo chętnie sięgała zarówno po prozę i poezję. Niniejsza monografia Anny Wasyl jest próbą opisania gatunku, jakim był rzymski list poetycki, na przestrzeni dziejów: od satyryka Lucyliusza (II w. p.n.e.) po późnoantycznych autorów Auzoniusza i Paulina z Noli (IV w. n.e.). Praca ma charakter wyraźnie naukowy i skierowana jest do osób dobrze znających literaturę antyczną, oraz jej język.

Książka składa się z czterech rozdziałów. W pierwszym z nich Autorka przedstawia zróżnicowanie tematyczne oraz metryczne rzymskich listów poetyckich. W drugim omawia ich formalne wyznaczniki oraz ich znaczenie dla treści. Rozdział trzeci omawia cel pisania tego typu listów, natomiast ostatni czwarty skupia się na osobie adresata. Poważna naukowa analiza omawianych utworów Katullusa, Horacego, Owidiusza, Stacjusza, Klaudiana, Auzoniusza i Paulina z Noli, prowadzi do uporządkowania naszej wiedzy o tytułowym gatunku. Uwypuklone zostały najważniejsze cechy listu poetyckiego i jego funkcja łącząca w sobie komunikację z przedstawieniem wewnętrznego stanu nadawcy. Autorka umiejętnie przedstawiła bardzo zróżnicowany gatunek, który tworzą na gruncie rzymskim utwory diametralnie różne: zaproszenia na ucztę, skargi wygnańca, filozoficzne protreptyki, wyrzuty opuszczonego przyjaciela. Lektura tej monografii pozwala lepiej zrozumieć łacińską poezję oraz jej twórców – dotyczy to zwłaszcza Horacego i Owidiusza, którym poświęcono najwięcej miejsca. Czytelnik dostrzeże też, jak zaskakująco potrafią powrócić do życia pewne literackie pomysły, np. cechujące środowisko neoteryckie w I w. p.n.e. kunsztowne wierszyki-zaproszenia ożywają po kilkuset latach w IV-wiecznej Galii.

Poziom merytoryczny pracy jest wysoki, a erudycję Autorki potwierdzają bardzo liczne przypisy do literatury przedmiotu. Dodatkowo podkreślić należy godną pochwały klarowność wywodu – pracę czyta się naprawdę dobrze, choć oczywiście dla nieznającego łaciny czytelnika barierą mogą okazać się podane jedynie w oryginale fragmenty omawianych utworów. Intertekstualność i aluzyjność analizowanych listów poetyckich pozwala dostrzec wyrafinowanie ówczesnej kultury literackiej i zetknąć się z niezwykle piękną formą literatury. Myślę, że dla osób zainteresowanych łacińską poezją powinna to być pozycja absolutnie obowiązkowa.

Tomasz Babnis

Współcześnie listów właściwie nie piszemy. Co dopiero listów poetyckich. Tymczasem epistolografia rzymska bardzo chętnie sięgała zarówno po prozę i poezję. Niniejsza monografia Anny Wasyl jest próbą opisania gatunku, jakim był rzymski list poetycki, na przestrzeni dziejów: od satyryka Lucyliusza (II w. p.n.e.) po późnoantycznych autorów Auzoniusza i Paulina z Noli (IV w....

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    6
  • Przeczytane
    2
  • Posiadam
    2
  • Starożytność
    1
  • Ulubione
    1
  • Z dedykacją lub autografem
    1
  • Owidiusz
    1
  • Filologia klasyczna
    1
  • Republika Rzymska
    1
  • Cesarstwo Rzymskie
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Rzymski list poetycki. Próba opisania gatunku


Podobne książki

Przeczytaj także