Boski kompas. Jak chwile, gdy Bóg mruga, wyznaczają kierunek życia

Okładka książki Boski kompas. Jak chwile, gdy Bóg mruga, wyznaczają kierunek życia Squire Rushnell
Squire Rushnell Wydawnictwo: Illuminatio ezoteryka, senniki, horoskopy
ezoteryka, senniki, horoskopy
Divine Alignment: How Godwink Moments Guide Your Journey
Illuminatio
2014-06-30
2014-06-30
Ryszard Oślizło

Publikacja SQuire'a Rusnella, mimo takiego a nie innego tytułu - nie jest książką religijną. Jak sam autor podkreślił, jest to książka duchowa, mająca na celu zbliżenie nas zarówno do Boga, jak i do celów, które sami sobie wyznaczyliśmy. Rushnell bez zbędnego moralizowania, porównuje Boga do Nawigatora, do którego zawsze możemy zwrócić się z prośbą o wskazanie odpowiedniej drogi i pisze o tym, że każdy z nas, powinien w sobie odnaleźć, swój własny GPS.

Muszę przyznać, że raczej rzadko sięgam po tego typu publikacje, ale ta do mnie od początku przemawiała. Po skończeniu jej, nasunęło mi na myśl, że to książka idealna dla fanów Reginy Brett, ponieważ również sprowadza nas na lepszą, duchową ścieżkę. Cała publikacja podzielona jest na kilka części. SQuire wytycza nam siedem kroków, które przybliżą nas do upragnionego celu, oraz Stwórcy. Rozdziały są przejrzyste, a całość czyta się niezwykle lekko, ponieważ zamiast filozoficznej, męczącej tyrady, autor przygotował dla nas kilkanaście opowieści z życia różnych osób, w ten sposób, udowadniając, że tak zwane "Boskie mrugnięcia" przydarzają się każdemu z nas. Nienachalny, lekko uczący styl autora sprawia, że po każdej, kolejnej historii i poznaniu losów kolejnych ludzi, czytelnik ma ochotę zatrzymać czas i porozważać o tym, o czym właśnie przeczytał. Poza tym, żeby łatwiej było nam uwierzyć w autentyczność wszystkich przedstawionych opowieści i osób, autor przytacza dowody i argumenty, z którymi nawet ja, nie śmiałam się kłócić.

Myślę, że każdy z nas, kojarzy nazwisko Steve'a Jobsa - wizjonera, który był współzałożycielem firmy Apple. SQuire Rushnell choćby na jego przykładzie, a także wielu innych ludzi, udowadnia, że każdy z nas - choćby nie był tego świadom, doświadcza Boskiej obecności, Boskiej ingerencji w nasze życie. Zaprzecza tezie, że światem rządzi przypadek i pozwala nam zbliżyć - naprawdę się zbliżyć do Boga.

Ja osobiście, poczułam niesamowitą satysfakcję i motywację do działania, po przeczytaniu tej publikacji. Od razu zapragnęłam wcielić w życie siedem kroków, mających poprawić mój kontakt ze Stwórcą, a tym samym ułatwić mi życie.

Nie twierdzę, że wy wszyscy, doznacie jakiejś duchowej przemiany po zaznajomieniu się z tym tytułem, jednakże, myślę że warto się z nim zaznajomić i przekonać się na własne oczy, że codziennie doświadczamy kolejnych cudów, choć nie jesteśmy ich w pełni świadomi. Każde spotkanie, każda nowo poznana osoba, nie pojawia się bowiem w naszym życiu przypadkowo. A modlitwa ZAWSZE jest wysłuchiwana. I Bóg zawsze na nią odpowiada. Tyle, że nieraz nie od razu. A dlaczego tak jest? Odpowiedź na to pytanie, znajdziecie właśnie w "Boskim kompasie".

Nie wierzycie? W takim razie, zachęcam do poznania publikacji SQuire'a Rushnella. Nie bójcie się nastawić swoich własnych GPS'ów, na drogę szczęścia i spełnienia.

Czy zdarzało Ci się w niektórych sytuacjach wykrzyknąć: "Co za zbieg okoliczności! Co za przypadek... że spotkałam Cię/ że coś się wydarzyło...!"? Zapewne nieraz. Znaczy to, że doświadczyłeś/doświadczyłaś mocy Boskiego kompasu, który pomaga w realizacji planów, wskazując odpowiedni kierunek działania. Według Autora w takich chwilach Bóg do nas "mruga" - te Boskie mrugnięcia okiem otwierają przed nami nowe możliwości. Oczywiście, nie zawsze przypisujemy je sile wyższej... Książka "Boski kompas" ma za zadanie ukazać nam, że nic nie dzieje się bez przyczyny. Może przy okazji zachęci nas do refleksji nad własnym życiem?

Publikacja ta zachęca nas do modlitwy. Bardzo przypadło mi do gustu podejście Squire'a Rushnella do tej kwestii. Autor nie traktuje modlitwy jak skostniałej regułki, którą codziennie należy "wyklepać" przed świętym obrazkiem, aby zostać wysłuchanym. To ma być rozmowa z Nawigatorem (czyli Bogiem),ale rozmowa przypominająca tę z rodzicami lub dziadkami przy wspólnym śniadaniu (zdaję sobie sprawę, że nie jest to normą w każdej rodzinie, ale popatrzmy stereotypowo albo przypomnijmy sobie, jak wyglądają niektóre reklamy w TV). Rushnell podaje świetny przykład - pomyśl, jak czułaby się Twoja mama, gdybyś dzwoniąc do niej za każdym razem posługiwał/a się tym samym pozdrowieniem, zamiast z nią normalnie porozmawiać. Mogłoby się jej wydawać, że rozmawia z jakimś automatem...

Lektura wciągnęła mnie z prostego powodu - nie znajduje się w niej dużo pseudofilozoficznych rozważań o Bogu (jak to ma miejsce w niektórych amerykańskich książkach o wierze, religii),za to znajdziecie tam mnóstwo historii z życia ludzi, do których Bóg mrugał okiem - o tak ;-). Te przykłady są po to, by uświadomić, że do nas też kierowane są takie mrugnięcia, jednak nie zawsze chcemy albo potrafimy je dostrzec. Z czego to wynika? Z naszej, ograniczonej, perspektywy. Wyobraź sobie, drogi czytelniku, że modlisz się o... nową pracę. Modlisz się i chcesz, żeby dostać ją zaraz, teraz. Ale Bóg widzi to z szerszej perspektywy i wie, że jeśli "przemęczysz" się w obecnej pracy jeszcze rok, to wtedy nadejdzie oferta takiego zatrudnienia, o którym nawet nie marzyłeś. Jesteśmy jak... mrówki, a Bóg widzi nasze mrowisko z góry i choć nam pewne wydarzenia mogą wydawać się bezcelowe, Bóg wie, do czego one prowadzą, bo ma po prostu szerszy ogląd na sprawę. Proste, prawda? Podoba mi się to podejście do tematu, bo zaczynam wreszcie rozumieć, dlaczego moje modlitwy bardzo często zostają wysłuchane dopiero po jakimś czasie. Aha, autor zaznacza też, że musimy uzbroić się w cierpliwość, bo na wysłuchanie pewnych modlitw niektórzy bohaterowie zaprezentowani w tej publikacji musieli czekać.... wiele lat.

Squire Rushnell w swojej książce posługuje się zgrabną metaforą - Boga nazywa Nawigatorem, z którym.... trzeba rozmawiać. Błądzimy, więc co jakiś czas warto ponownie zwrócić się do swojego GPS-a, aby ponownie wyznaczył nam kierunek, w którym mamy podążać. Jednak niezwykle istotne jest to, by z wiarą podchodzić do modlitwy - po prostu wierzyć, że ona działa. Wierzyć,

że otrzymasz jedną z trzech odpowiedzi: "tak, "nie" lub "nie teraz". Bóg słyszy każdą modlitwę. (s. 164)

Autor daje nam pewne wskazówki, podpowiada, co należy uczynić, aby odczuć boskie dostrojenie. Jednym z takich czynników, jest tzw. pozbycie się bagażu, czyli np. uporządkowanie pewnych spraw, które być może odciągają Twoją uwagę od tego, co istotne. Inna wskazówka została wymieniona powyżej - trzeba wierzyć i nie wątpić, że dotrze się do celu. Przy tym jednocześnie warto ciągle rozmawiać z Nawigatorem, programując swój GPS. Kiedy już odkryjemy swój unikalny wewnętrzny kompas, stworzymy mapę, musimy wyruszyć w drogę, pilnując jednak 'znaków' (jak na autostradzie czy zwykłej drodze).

I jeszcze jedna ważna rzecz - okazywanie wdzięczności. Zastanów się, jak często modlisz się "o coś", a jak często dziękujesz Nawigatorowi "za coś". Hmmm?

Możecie mi wierzyć lub nie, ale sama w ciągu ostatniego tygodnia dostrzegłam co najmniej dwa "boskie mrugnięcia okiem" w moim życiu...

Świetna książka. Napisana w zgrabnym stylu, zrozumiałym dla każdego językiem. Bardzo żałuję, że polskie podejście do wiary jest odmienne, bardziej skostniałe i ortodoksyjne. Dzięki autorowi "Boskiego kompasu" stałam się bardziej wyczulona na "zbiegi okoliczności". Muszę jednak popracować nad ciągłą rozmową z Nawigatorem - w natłoku codziennych spraw, problemów i trosk czasem bardzo ciężko skupić się na modlitwie. Życzę Wam, żebyście również zaczęli dostrzegać Boskie mrugnięcia okiem.

To książka dla poszukujących - resztę dopowiedzcie sobie sami...

SQuire Rushnell jest autorem książki „Boski kompas”. Pozycja ta królowała na listach bestsellerów „New York Timesa”. W Polsce ukazała się w 2014 roku dzięki Illuminatio.
Boski kompas jest jak GPS. Kieruje nas na odpowiednie tory. Z boskimi nawigatorami można nawiązać kontakt poprzez modlitwę. Nie jest to jednak klepanie zdrowasiek. Jest to duchowe porozumienie się z bóstwem. Samo słowo „modlitwa” łączy się z wiarą – nie tylko religijną, ale wierzeniem w to, co się robi. To bardziej forma rozmowy, w której możemy porozmawiać o wszystkim z naszymi boskimi przewodnikami. Każda prośba może zostać spełniona, jeśli tylko bardzo tego chcemy. Tak jak w każdej rozmowie, należy słuchać, być cierpliwym i otwartym. Powinniśmy ufać naszym przewodnikom i słuchać wewnętrznego głosu. Musimy spełnić kilka warunków, by móc w pełni cieszyć się z boskich podpowiedzi – musimy określić, czego oczekujemy od swojej przyszłości, powinniśmy pozbyć się urazów, złych umów, nawet bałaganu. Musimy też wierzyć i zacząć odczytywać znaki. Dzięki siedmiu krokom możemy osiągnąć cele do harmonijnego i udanego życia.
Książka ma niezwykłą budowę – poza treściami czysto teoretycznymi, których nie jest zbyt dużo, znajdziemy tu wiele opowieści związanych z kontaktem z boskimi przewodnikami. Podane są przykłady osób znanych i całkiem zwykłych, które korzystały z boskiego kompasu. Boski nawigator dba o to, by wszystko co w życiu robimy, miało swoje znaczenie i cel. Modlitwa i wiara pomogły m.in. Carol Burnett czy Coltonowi Burpo (na podstawie jego historii nakręcono film „Niebo... istnieje naprawdę”).
Historie opisano ładnym, plastycznym językiem. Czyta się je szybko i przyjemnie, obrazują kolejne kroki, które powinniśmy przebyć według autora. Dzięki tym opowieścią czytelnik zaczyna wierzyć, ze wszystko, co go w życiu spotyka, ma swój cel i kierowane jest przez boskiego przewodnika.
Książka jest dobrze przygotowana – ma wiele przypisów, każdy rozdział kończy się złotą myślą. Na górze strony znalazł się tytuł każdego rozdziału. Poza tym czcionki są podzielone w odpowiedni sposób – inne dla rozdziałów, inne dla podrozdziałów. Tekst to nie tylko narracja, to też dialogi, punkty i cytaty. Dodatkowo zlazło się tu kilka prostych grafik, które ozdabiają książkę.
Ogólnie książka jest dość ciekawa, choć trudno mi o niej pisać. Trzeba samemu przeczytać historie, które są tu zawarte, by zrozumieć, że wszystko, co spotykamy na swej drodze, ma sens. Niekiedy pozornie nieznaczące spotkania czy rozmowy otwierają nam nowe drogi, możliwości. To wszystko jest zaplanowane przez Boga. Możemy kontaktować się z tym boskim kompasem, jeśli tylko wierzymy i słuchamy. Nie jest to trudne do osiągnięcia.
Polecam tym, którzy chcą się przekonać, że w ich życiu jest jakiś boski plan. To ciekawa pozycja, podparta wieloma historiami, które zostały dobrze dobrane. Myślę, że książka ta spodoba się nie tylko osobom wierzącym, ale też tym, którzy pragną zmienić coś w swoim życiu i szukają na to sposobu. To dobrze napisana pozycja, warto zajrzeć.

Ksiądz Jan Twardowski pisał, że „Jeśli ktoś się modli, Pan Bóg w nim oddycha”. O sile modlitwy przekonało się wiele osób, którzy zawierzyli Bogu, w którego ręce złożyli swoje losy. Modlitwa jest bowiem uniwersalną formą komunikacji z Panem, nie potrzebujemy specjalnego miejsca, specjalnej okazji, by rozpocząć tę głęboko oczyszczającą rozmowę. Mając świadomość, że Bóg zawsze nas wysłucha, że jest cierpliwym Ojcem, nigdy już nie będziemy samotni, opuszczeni. Nawet, jeśli mamy wrażenie, że nasze prośby nie docierają do Pana, to warto uzbroić się w cierpliwość – być może to, o co prosimy, wcale nie jest dla nas najlepszym rozwiązaniem? A może po prostu trzeba czasu, by Bóg poukładał niczym puzzle fragmenty naszego przyszłego życia, zmieniając tory innych osób, osadzając ich we właściwym dla nas miejscu i czasie?
O tym, co może nam dać modlitwa, o poszukiwaniu swojej drogi dzięki rozmowie z Boskim Nawigatorem, o sile tej konwersacji i jej sprawczej mocy, możemy przekonać się podczas lektury książki „Boski Kompas. Jak chwile, kiedy Bóg mruga, wyznaczają kierunek życia”. Autorem tego opublikowanego nakładem wydawnictwa Illuminatio nietypowego poradnika, jest Squire Rushnell, twórca serii popularnych programów „Schoolhouse Rock!”. Dzięki temu, że nie mamy do czynienia z kaznodzieją, otrzymujemy świeckie spojrzenie na Boga. Spojrzenie o tyle inspirujące, że odkrywa przed nami głębie rozmów, w obrazowy (a nawet nieco żartobliwy) sposób, tłumacząc naturę tych kontaktów i ich skutki. Otrzymujemy tym samym książkę o zabarwieniu nie religijnym, a duchowym, pozycje skłaniającą do przemyśleń, a także do wkroczenia na drogę szczęścia i łaski.
Jeśli kiedykolwiek zadałeś sobie pytanie, dlaczego znalazłeś się w danym miejscu i czasie, jeśli kiedykolwiek doświadczyłeś zdarzenia określanego mianem „cudu”, sięgniesz po książkę, by zrozumieć zjawisko Boskiego dostrojenia. Również wtedy, kiedy sceptycznie podchodzisz do kwestii modlitwy, kiedy nie wierzysz w jej sprawczą moc, powinieneś zajrzeć do poradnika, by dowiedzieć się (i rozumieć),w jaki sposób niewidzialne nici splatają twoje życie z życiem innych. Życiem, w którym nie ma miejsca na przypadek, ale na Boską Interwencję.
...

Pełen tekst recenzji dostępny na stronie: http://qulturaslowa.blogspot.com/

• Dominika
  • PozaToCoWidać - chcę przeczytać
  • 2015
  • Poradniki/ styl życia
  • 2017
  • Przeczytane (2014r.)

Dodaj cytat z książki Boski kompas. Jak chwile, gdy Bóg mruga, wyznaczają kierunek życia