Jetlag

Krytyka Polityczna
2014-07-04
2014-07-04
9788364682049
kobieta literatura polska mężczyzna poszukiwanie sensu życia poszukiwanie szczęścia samotność współczesność życie codzienne
Inne

Okładka książki Znak nr 809 (10/2022) Zuzanna Bartoszek, Wojciech Bonowicz, Diana Dąbrowska, Ewa Drygalska, Łukasz Fyderek, Olga Gitkiewicz, Dominika Kozłowska, Piotr Oczko, Janusz Poniewierski, Michał R. Wiśniewski, Dariusz Rosiak, Dominika Słowik, Filip Springer, Michał Tabaczyński, Henryk Woźniakowski, Redakcja Miesięcznika ZNAK, Michał Zabdyr-Jamróz
Znak nr 809 (1... Zuzanna Bartoszek, ...
Okładka książki Znak nr 797 Katarzyna Babis, Olga Drenda, Olga Gitkiewicz, Tomek Kaczor, Piotr Kosiewski, Michał Koza, Dominika Kozłowska, Anna Mateja, Małgorzata Nocuń, Janusz Poniewierski, Michał R. Wiśniewski, Redakcja miesięcznika Znak, Agata Sikora, Filip Springer, Natalka Suszczyńska, Monika Świerkosz, Ewa Woydyłło, Szymon J. Wróbel
Znak nr 797 Katarzyna Babis, Ol...
Okładka książki ZNAK nr 793 Dezydery Barłowski, Wojciech Bonowicz, Nicholas Carr, Maciej Dobosiewicz, Andrzej Franaszek, Olga Gitkiewicz, Michał Heller, Tomek Kaczor, Dominika Kozłowska, Zbigniew Mikołejko, Janusz Poniewierski, Michał R. Wiśniewski, Filip Springer, Antonina Tosiek, Redakcja Miesięcznika ZNAK
ZNAK nr 793 Dezydery Barłowski,...

Przez pierwsze 30 stron miałem ochotę ciepnąć tą książkę w kąt i więcej do niej nie wracać. Szła mi ta pozycja jak po grudzie. Ale "Hello World" tego samego autora mi się podobało, więc czytałem - bardzo pomału - dalej. I pomału, pomału mnie wciągnęło.
Przede wszystkim - do języka stosowanego przez autora trzeba się trochę przyzwyczaić. Na początku miałem wrażenie, że książka jest stylową wydmuszką o niczym, takie "Pokolenie Ikea" tylko bez seksu. Ale im dalej tym lepiej.
Zakończenie jest dziwne, zachowanie niektórych bohaterów - też, ale po zastanowieniu - ludzie faktycznie są dziwni, a ich zachowanie potrafi być zaskakujące nawet dla nich samych. Mimo trudnego startu - polecam.

Szmul wypisujesz bzdury panie kolego, akurat ostatnie co można zarzucić tej książce to to, że jest 'wtórna'! :-) Pod względem językowym książka jest na bardzo wysokim poziomie. Autor ma lekkie pióro i niewątpliwie jest dobrym obserwatorem. W zwięzły i dowcipny sposób opisuje życie i rozterki 30letnich korpoludków oraz to jak przecina się życie analogowe z cyberrzeczywistością :-) Szczerze mówiąc po pierwszych stronach sądziłem, że będzie mi się ją czytać bardzo szybko, ale wcale aż tak lekko nie było, bo chociaż język jest lekki to mamy w niej mnóstwo odwołań do popkultury i książka jednak zmusza do wartościowych przemyśleń.

Fabuły w niej praktycznie ZERO, ale styl autora spowodował, że bawiłem się przy niej przednio i gorąco ją wszystkim polecam :-) Warto!

Jeśli ktoś jest zainteresowany polecam przeczytać tę recenzję

Książka napisana ciekawym językiem a jej budowa (stosunkowo krótkie rozdziały - i pod rozdziały) sprawia że dość szybko się ją czyta. Jeżeli ktoś spytałby mnie natomiast o czym była książka nie potrafiłbym odpowiedzieć. Mam nadzieję że druga God Hates Poland ma lepiej zarysowaną fabułę.

Przyznam, że mam dość mieszane odczucia po przeczytaniu tej książki. Powieść, za sprawą świetnego języka oraz konstrukcji opartej na krótkich "sitcomowych" rozdziałach czyta się bardzo dobrze, jednak misternie budowana fabuła rozczarowuje nijakim i banalnym zwieńczeniem. Odnoszę również wrażenie, że pokolenie dwudziesto- i trzydziestoparolatków zostało w książce przedstawione mało wiarygodnie. Tematyka oraz styl rozmów bohaterów zbyt często razi bowiem banałem i naiwnością typowymi raczej dla nastolatków. Czytając dialogi odniosłem wrażenie, że widzę sam siebie i moich znajomych kilkanaście lat temu, na etapie licealnych czy wczesnostudenckich poszukiwań sensu życia podejmowanych podczas weekendowych wędrówek po klubach i pubach. Postacie fabuły nie są także, mimo przypominania czytelnikowi notorycznie o posiadanych przez nie iPhonach i iPadach, wiarygodnie osadzone we współczesnej popkulturze. Okazuje się bowiem, że ludzie dwudziesto-, trzydziestoletni słuchają muzyki dla czterdziesto- czy pięćdziesięciolatków - The Cure, Depeche Mode czy stare hity Whitney Houston. Być może autor pisząc Jetlag powinien bardziej zagłębić się we współczesne trendy, a nie ograniczyć się jedynie do dobrze mu znanych. Świat rozrywek i używek bohaterów książki jest w istocie bardzo ugrzeczniony, ogranicza się bowiem do gier komputerowych, seriali, klubów, drinków, piwa i papierosów. Trochę brakuje scen ostrzejszych i bliższych prawdziwemu życiu.
Podsumowując - dałem powieści 5 gwiazdek na 10. Czyta się ją wartko, jednak ja zauważyłem w niej sporo mankamentów, które jednak nie przekreślają całkowicie jej wartości, tym bardziej że jest to debiut.

Jetlag zmęczyłam. Bez przyjemności i z narzuconego sobie obowiązku, no bo skoro kupiłam, to marnotrawstwem byłoby nie skonsumować... Zachęcił mnie wywiad z pisarzem w Wysokich obcasach. Wydawało mi się, że skoro to ma być diagnoza stanu polskiej klasy średniej korporacyjnych wyrobników to będzie ciekawie. Ale ciekawie wcale nie jest. To historia która się jakoś toczy, ale wcale nie wciąga i nie ekscytuje czytelnika. Jestem zawiedziona bo czegoś innego spodziewałam się. O życiu korporacyjnym mam jednak zupełnie inne wyobrażenie. Korporacja to coś co wypełnia treścią i sensem dużą część życia "korpoludków", wciąga, pożera czas i siły życiowe. Korporacja to społeczna dżungla, co już jest fascynujące samo w sobie. Do tego dochodzą takie podniety jak poczucie prestiżu, władza, biurowe romanse. A w Jetlagu, które ma być opisem pokolenia 30-latków korporacji prawie nie widać, cała niemal akcja dzieje się w czasie wolnym od pracy i w oderwaniu od pracy. Bohaterowie snują się niemrawo, tocząc dyskusje o postaciach z kreskówek, przeplatane pseudointelektualnymi wywodami. Całą ta książka jest taka sztucznie wystylizowana, przerysowana, "nowszo-falowa". Oderwana od realiów końcówka tylko potęguje rozczarowanie.
Na plus na pewno styl i kilka fajnych słownych smaczków, ale to zdecydowanie za mało.

Tropienie popkulturowych nawiązań w tej książce było całkiem zabawne.

Tropienie popkulturowych nawiązań w tej książce było całkiem zabawne.

Ludzie młodzi pracujący w korporacjach, gdzie wyścig szczurów jest na porządku dziennym, są zagubieni, samotni trochę. Wartości moralne zatracają się. Żyją światem wirtualnym trochę.

Wtórne, pretensjonalne, językowo miałkie i przezroczyste. Przez całą książkę ma się odczucie, że autor próbuje zrobić na czytelniku wrażenie obcowania z czymś fajnym. Nieudolnie.

W pół roku przeczytałem 28% tej książki. Niestety…
Antropologom odkrywającym na nowo naszą cywilizację bardziej przydadzą się moje tweety niż ta książka.

W pół roku przeczytałem 28% tej książki. Niestety…

Nie wszyscy powinni pisać książki.

Nie wszyscy powinni pisać książki.

• Ebooki
  • Polska