9788364682049
joly_fh

Jet lag 1. [wym. dżet leg] «zmęczenie, ból głowy, problemy ze snem itp. po długiej podróży samolotem, wywołane zmianą stref czasowych» 2. «zespół objawów wynikających z nagłego znalezienia się w innej strefie okupacji kulturowej» Jetlag 1. [wym. dżet lag] «powieść, sitcom, pokolenie biurowej klasy średniej i fetyszystów, szukający sensu w bezsensie oraz miłości w czasach nienawiści, głos tych, którzy nie mają nic do powiedzenia, twoje zdanie, które nikogo nie obchodzi» 2. «to nie jest moja historia, to jest twoja historia»

źródło opisu: Wydawnictwo Krytyki Politycznej, 2014

źródło okładki: Wydawnictwo Krytyki Politycznej, 2014

Krzysztof Mroczko | 2014-12-05

Niewielka księgarnio-kawiarnia w centrum Wrocławia przeżywa prawdziwe oblężenie. Promocja pisma Rita Baum przyciągnęła wielu ludzi, w tym mnie. Na kanapie pisarz rozpoczyna swój wieczór autorski czytając rozdział piąty, bo lubi go najbardziej. Czyta chwilę, bo rozdział krótki. Potem mówi o tym, że dzisiejsze społeczności sieciowe mogą być przyrównane do rozmowy z kukiełkami. Nie mamy żadnej pewności, że ktoś żywy jest po drugiej stronie. Posłuchałbym dalej, ale dramatycznie kończy mi się czas. Nie potrafię już skoncentrować się dłużej niż kilka minut. Jestem idealnym czytelnikiem prozy autora siedzącego przede mną na kanapie.

Jetlag wedle definicji zamieszczonej na czwartej stronie okładki powieści nie jest jedynie chorobą podróżną. To także – a może nawet przede wszystkim – stan ducha. To opowieść o ludziach, którzy nie mają nikomu nic do powiedzenia, nic do przekazania. Ich historie są powtarzalne, zapętlone, przypadkowe. Nie mają początku, środka i końca, nie mają żadnego celu,...

Krzysztof | 2015-08-23
Przeczytana: 23 sierpnia 2015

Oto powieść na miarę wieku. Zwięzła i wypełniona treścią po brzegi. Jest jak update na facebooku albo obrazek z kwejka. [...] Jetlag jest gorzką satyrą na współczesne życie. Bezsensowna praca, prosta rozrywka (gry wideo, kino) byle zapełnić czymś pustkę, wszechogarniająca samotność, brak kontaktu z żywym człowiekiem, którego nie zastąpią znajomi z facebooka. Ludzie pozbawieni jakichkolwiek złudzeń. Miłość to puste słowo.

Więcej: http://libri-legebantur.blogspot.com/2015/08/jetlag.html

Kryanka | 2016-01-02
Na półkach: Przeczytane, Obyczajowe
Przeczytana: 02 stycznia 2016

Życie współczesnych trzydziestolatków to w pigułce: korpo, kredyt, seriale na pendrive’ach i mikrokawalerka na wynajem (wystrój ikeowy - szczyt upadku) oraz dojmujące poczucie, że zmarnowali 25 lat wolności. To jeszcze rozumiem, ale dalej się gubię.

Osobniki tego pokolenia (które to: igrek, zet, źet?) komunikują się mieszaniną zdrobnień, zapożyczeń z angielskiego i cytatów z piosenek i reklam: papaski, impreski, starbuniu, eat shit, you know what I mean. Żyją hejtowaniem na forach, blogaskiem, wściekłym ptakiem i czekaniem na przelew za freelancerkę. Dla niech nie ma kobiet, tylko korpo-laski z „krótkim terminem do spożycia” i z drugiej strony weganki i feministki (czy one golą pachy?). Taka jest rzeczywistość głównego bohatera, smutnie konstatowana na firmowych paintballach z darmowym piwem. Na szczęście bohaterowi udaje się wyrwać z szarej rzeczywistości, dostając się do ekskluzywnego klubu fetyszystów futerkowych przebrań. Tu pojawia się kolejny problem - czy aby przypadkiem...

Hubert Igliński | 2014-07-22
Przeczytana: 21 lipca 2014

Krótka opowieść w mini odsłonach (bardzo krótkie rozdziały - niewątpliwie przyspieszają czytanie) o pustym życiu korposzczurków.
Miejscami ciekawie, miejscami sentymentalnie (np. bohaterowie grają w bombermana :)), napisane niezłym językiem, ale jednak powierzchownie o życiu współczesnych 30-latków, bez większej głębi. Całość rozczarowuje.

książek: 1971
Tinkerbelle | 2014-12-10
Przeczytana: 10 grudnia 2014

Książka napisana z użyciem dość nietypowej stylistyki, która nie do końca trafiła w mój gust. Nie było jednak aż tak źle, bo mimo to losy Wiktora, Weroniki czy Zuzy zainteresowały mnie. Koniec dziwny.
Na pewno był duży potencjał.
Sądzę, że szybko zapomnę o tej powieści.

Mała Kwiatkowska | 2014-08-05
Przeczytana: 04 sierpnia 2014

Bardzo lekko i przewrotnie napisana opowiastka o współczesnych trzydziestolatkach. Czasem na poważnie, czasem ironicznie. Niestety końcówka nie prowadzi do niczego sensownego, tak samo jak historia głównych bohaterów co jest pewnego rodzaju rozczarowaniem, ale być może celowym. Zdecydowany plus za język i dowcip. Miła lektura na lato. Szkoda, że nic więcej choć był potencjał.

Irena | 2017-06-24

Ludzie młodzi pracujący w korporacjach, gdzie wyścig szczurów jest na porządku dziennym, są zagubieni, samotni trochę. Wartości moralne zatracają się. Żyją światem wirtualnym trochę.

bnch | 2016-02-08
Przeczytana: 23 stycznia 2016

"Jetlag" czytałem w okresie, gdy na świat przychodziła moja córka, więc ta lektura towarzyszyła mi w bardzo ważnym momencie życia i pozwalała zrelaksować się zaraz przed i tuż po emocjonujących chwilach. Wiśniewski napisał książkę lekką, ale na pewno nie płytką. A że frazę ma dobrą i ma poczucie humoru, to "Jetlag" stanowi dobrą rozrywką, która przy tym wiele mówi o naszej współczesnej, wielkomiejskiej rzeczywistości. Książkę miałem wypożyczoną z biblioteki, ale postanowiłem, że ją kupię, by za 20 lat przeczytać o tym, jak wyglądał świat w pierwszej dekadzie XXI wieku.

satanowski | 2014-08-27
Przeczytana: 26 sierpnia 2014

Forma na plus, treść na minus. Końcówka rozczarowuje.

Aleksander | 2014-09-04
Przeczytana: 03 września 2014

Portrety ludzi w przyspieszającej rzeczywistości. Przyjemnie się czyta - nie oświeca, ale też nie zostawia kaca.