Prowansja od A do Z

Tłumaczenie: Teresa Komłosz
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
Provence A - Z
978-83-7469-547-3

Obfitujące w informacje i czytelnicze przyjemności źródło wiedzy na temat Prowansji autorstwa pisarza, który wybrał życie w tej części świata. Nie jest to, broń Boże, encyklopedia - Peter Mayle w ponad 170 hasłach opisuje to, co podczas niemal dwudziestoletniego mieszkania w Prowansji uuznał za najbardziej interesujące czy zabawne. Pisze o architekturze, zingue-zingue-zoun, emigrantach,...

Pisze o architekturze, zingue-zingue-zoun, emigrantach, Aix-en-Provance, prowansalskim charakterze, legendach, osobliwościach językowych, muzeum Legii Cudzoziemskiej, "Marsyliance", frywolnej Fanny i mnóstwie innych rzeczy. Oczywiście o jedzeniu i piciu też: vin rose, truflach, oliwie, melonach, bouillabaisse, serze, który zabił rzymskiego cezara, a nawet o lekarstwie na niestrawnośc. "Prowansja od A do Z" jest doskonałym uzupełnieniem każdego przewodnika po Prowansji.

źródło opisu: Prószyński i S-ka, 2007

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/Prowansja_od_A_do_Z-p-29644-.html

Muminka | 2015-11-22
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 25 października 2015

Lekkie w odbiorze subiektywne kompendium wiedzy o prowqancsji, od strony tkultury, języka, kuchni i tamtejszych zwyczajów pisane z perspektywy Anglika zakochanego w regionie, zaznajomionego z Francuzami i ich specyficznymi zachowaniami. Szkoda, że hasła są podawane w oryginale bez tłumaczenia bo osoba nieznająca francuskiego ma czasem niezłą zagwozdkę gdy autor namiętnie wplata urywki francuskie, nie zawsze zrozumiale z kontekstu. Najciekawsze wpisy koncentrują się na języku, potrawach jak anchoiade, ważnej obecności aioli w kuchni prowansalskiej, którym to odorem wszyscy są przesiąknięci, o deserze o nazwie trzynastka, pastis, ziołach prowansalskich itp. Pokazuje obrazowoścćjęzyka, idiomy związane z jedzeniem, tyrudny dialekt prowansalski. Autor rozwodzi się nad zdobyczami cywilizacji i kultury które powstały w tym regionie, przedstawia anegdoty z życia prowansalskich artystów ( malarzy, pisarzy i rzeźbiarzy)
Opisuje polowanie na trufle przy udziale psów bo świnie niechętnie...

Książka niezastąpiona w podróży po Prowansji. Dla mnie to coś w rodzaju pamiętnika, z najznakomitszymi radami przeznaczonymi tylko dla wybranych,gdy chce się naprawdę poczuć urok Prowansji. Pozycja obowiązkowa dla wszystkich zakochanych w lawendowych klimatach :)

Matacz | 2015-04-09
Przeczytana: 08 kwietnia 2015

Mam problem z oceną tej książki. Z jednej strony to subiektywne prowansalskie abecadło doprawione angielskim humorem i czosnkiem (tam wszystko doprawione jest czosnkiem) jest czymś skrajnie innym od typowych książek o przeprowadzkach Anglików do krajów śródziemnomorskich - i liczę to na plus. Z drugiej jednak strony jest to leksykon Prowansji bez żadnej fabuły, a jak wiadomo słowniki nie są najlepszą lekturą. Taka forma jest dobra, bo do książki można wrócić w dowolnym momencie lub otworzyć na którejkolwiek stronie i przeczytać jakiekolwiek hasło by poprawić sobie humor, jednak przez brak spójności ciężko się wciągnąć w treść… Moje mieszane uczucia przekładają się na uśrednioną ocenę – co nie oznacza, że taka forma nie znajdzie swoich zwolenników.

kudybcia | 2012-12-28

dobry cytat na każdej stronie

Rena | 2013-02-08
Przeczytana: 08 stycznia 2013

Baaardzo sympatyczna "encyklopedia" wiedzy o Prowansji. Podana - jak zwykle u P. Mayla - z humorem. Poznawanie prawdziwej Prowansji, rzeczy o których nie napisano w przewodnikach.

Tomasz | 2016-10-08
Przeczytana: 08 października 2016

Chyba jednak trochę zbyt encyklopedyczna wyszła. Niektóre hasła mocno zbędne i nudne. Ale poza tym to jednak skarbnica wiedzy o Prowansji.

Kinia | 2012-01-13
Przeczytana: 13 stycznia 2012