rozwińzwiń

Indie. Uciśnione narody. Opowieść pełna chwały

Okładka książki Indie. Uciśnione narody. Opowieść pełna chwały Riley K. Smith
Okładka książki Indie. Uciśnione narody. Opowieść pełna chwały
Riley K. Smith Wydawnictwo: reportaż
113 str. 1 godz. 53 min.
Kategoria:
reportaż
Tytuł oryginału:
Restricted Natoins. India
Wydawnictwo:
Data wydania:
2011-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2011-01-01
Liczba stron:
113
Czas czytania
1 godz. 53 min.
Język:
polski
ISBN:
9788392384571
Tłumacz:
Maciej Wilkosz
Średnia ocen

4,0 4,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
4,0 / 10
1 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
567
443

Na półkach: , ,

"Wierzę, że Bóg zamieni moje problemy w narzędzie, które przyniesie Mu chwałę" (Ranjan Kumar Dangua w 2005 schwytany i pobity przez hinduskich ekstremistów próbujących zmusić go do zaparcia się wiary w Chrystusa)


Maleńka książeczka, zaledwie sto jedenaście stron, a na nich skrócona historia Indii w kontekście historii chrześcijan w Indiach, z naciskiem na przeżywane tam przez nich prześladowania. Temat mnie bardzo zaciekawił, forma przedstawienia swoją emfazą, egzaltacją i lekceważącą postawą wobec innych religii rozdrażniła. Miałam też chwilami wątpliwości co do wiarygodności w przedstawieniu niektórych faktów, a to podważało we mnie zaufanie do całości. Np wg mnie fakt zastosowania w armii brytyjskiej nabojów, których ładowanie wymagało odgryzania nasmarowanej krowim i świńskim tłuszczem końcówki, przedstawia się tu jako plotkę, która stała się impulsem do wybuchu powstania oburzonych sipajów (indyjskich żołnierzy na służbie brytyjskiej) – muzułmanów indyjskich oburzyła konieczność dotyku ustami nieczystej wieprzowiny, hinduskich użycie tłuszczu świętych krów. Gniewały mnie zwroty, w których padały słowa: "w tym ciemnym kraju", w których hinduizm nazywano "zabobonną religią" – mimo zabobonności wielu hindusów nie zabobon, obecny także w życiu chrześcijan - jest wg mnie istotą hinduizmu. Nie podobała mi się tendencyjność interpretacji, np w opisie misjonarzy, którzy uciekając przed zagrożeniem prześladowaniami ze strony sipajów podczas postania w 1857 roku pozostawiają swoich nawróconych na chrześcijaństwo Indusów na pastwę losu - misjonarze są opisywani słowami "bardziej martwili się o nich niż o siebie." Fakty przeczą interpretacji. Nie lubię generalizacji "plądrowali każde miasto, zabili wszystkich" itd

Niemniej temat mnie zaciekawił, dowiedziałam się dzięki niemu o ustawach wymierzonych w konwersję, o przymuszaniu nawróconych na chrześcijaństwo do powrotu do hinduizmu przez ekstremistów hinduskich z BJP, RSS, Bajrang Dal i Vishva Hindu Parishad.

Z ciekawością czytałam o wątpiącym św Tomaszu, który zgodnie z legendą opierał się wysłaniu go po śmierci Chrystusa na ewangelizację do Indii i został przez Boga wysłany tam w charakterze człowieka sprzedanego do niewoli. Zgodnie z tradycją apostoł Indii zginął z ręki bramina w miejscu, gdzie dziś znajduje się stolica Tamil Nadu, Chennai. Spełniły się wówczas słowa, które kiedyś powiedział: "Pójdziemy i my, aby z Nim umrzeć" ( J1, 16)

W książce przedstawiono liczne historie konkretnych osób, które pozostały wierne wybranej wierze i pragnieniu przekazania jej innym, czasem aż po śmierć –

* czterech franciszkanów z czternastego wieku ściętych przez władcę muzułmańskiego
* bramin Polada, który mimo rozpaczy rodziny i szyderstw innych hindusów, zaczął życie chrześcijanina we wspólnocie jezuitów

* w 1693 ścięty za nawrócenie królewskiego krewnego w księstwie Marawy Portugalczyk Jan de Britto

* radża U borsing na Wzgórzach Khasi, w północno-wschodnich Indiach wyrzekł się władzy królewskiej woląc pozostać chrześcijaninem, nawrócony z hinduizmu na chrześcijaństwo

* ofiary powstania sipajów (1857)

* współcześnie osoby, które zginęły prześladowane przez hindutwę:

- w 1999 roku w stanie Orisa Graham Staines, lekarz, który pomagając trędowatym również ewangelizował, został wraz z 9-letnim i 7-letnim synem, Filipem i Tymoteuszem spalony w aucie

- w sierpniu 2008 roku, mimo że do zabójstwa lidera skrajnie hinduskiej VHP swamiego Laxmanananda Saraswati przyznali się maoiści, śmierć tę uczyniono pretekstem do pogromu w Orisie (zabito 100 chrześcijan, spalono cztery i pół tysiąca domów, zmuszono do ucieczki do dżungli 70 tysięcy chrześcijan)

Chrześcijanie nadal spotykają się z atakami hindutwy, ekstremistów hinduskich uważających że w Indiach miejsce jest przede wszystkim dla ludzi wyznających hinduizm. Miejsca modlitw chrześcijan i biblie są palone, im samym golą głowy, szydzą z nich, biją. Przemocy towarzyszą zabiegi legalizowania antykonwersyjnych ustaw. Autorka wyjaśnia tę gorliwość faktem, że nawracanie dalitów i adiwasi (to ci, którzy są na dole systemu społecznego przechodzą w Indiach przeważnie na chrześcijaństwo) zagraża oficjalnie zabronionemu systemowi kastowemu. W książce mapa Indii, na której zaznaczono stany, które stanowią w tej kwestii miejsca zapalne:

- Karnataka, Maharasztra, Andhra Pradesh, Bihar, Uttar Pradesh

i te w których wbrew konstytucyjnie zapewnionym prawu do wolności w wyborze religii wprowadzono ustawy antykonwersyjne:

- Gudżarat, Radżastan, Madhya Pradesh, Chattisgarh, Orisa, Himachal Pradesh i Arunaćal Pradesh.

W książce fragmenty listów osób zabitych za fakt bycia chrześcijaninem, świadectwa (m.in. nawróconego na chrześcijaństwo Narayana Gowdy, dawnego bojownika skrajnie hinduskiej organizacji RSS, prześladowcy chrześcijan),słowa niewidomego Lullu, któremu błąkając w głodzie po dżungli, udało się przeżyć mimo prześladowań chrześcijan podczas powstania sipajów: "W dukh (bólu) i w sukh (radości) Chrystus jest zawsze taki sam. Blisko mnie."

"Wierzę, że Bóg zamieni moje problemy w narzędzie, które przyniesie Mu chwałę" (Ranjan Kumar Dangua w 2005 schwytany i pobity przez hinduskich ekstremistów próbujących zmusić go do zaparcia się wiary w Chrystusa)


Maleńka książeczka, zaledwie sto jedenaście stron, a na nich skrócona historia Indii w kontekście historii chrześcijan w Indiach, z naciskiem na przeżywane tam...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    5
  • Przeczytane
    3
  • 15. Literatura piękna
    1
  • Indie 🇳🇪 💕
    1
  • Indie
    1
  • Chcę w prezencie
    1
  • Posiadam
    1

Cytaty

Więcej
Riley K. Smith Indie. Uciśnione narody. Opowieść pełna chwały Zobacz więcej
Riley K. Smith Indie. Uciśnione narody. Opowieść pełna chwały Zobacz więcej
Riley K. Smith Indie. Uciśnione narody. Opowieść pełna chwały Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także