Nocny lot

Wydawnictwo: Muza
Vol de nuit
8372009627
MAD_ABOUT_YOU

Autor, wykorzystując swoje doświadczenia w Aeroposta Argentina, opisuje pierwsze heroiczne lata lotnictwa cywilnego, kiedy człowiek, podejmując loty nocą, pokonał kolejny etap w panowaniu nad przestrzenią. Główny bohater, pilot Riviere, jest bezwzględny dla podwładnych i dla siebie. Przeżywa wątpliwości, zadaje sobie tragiczne, bo nierozwiązywalne pytania, próbując pogodzić wartość ludzkiego życia i szczęścia z nieugiętą wolą panowania w przestworzach.

źródło opisu: Muza, 2002

źródło okładki: http://merlin.pl/Nocny-lot_Antoine-Saint-Exupery-d...»

Paweł | 2017-06-18
Przeczytana: 18 czerwca 2017

Tematyka książki nawiązuje do czasów pierwszych, stałych i masowych lotniczych połączeń międzykontynentalnych z lat 20-tych i 30-tych ubiegłego wieku. „Nocny lot” opisuje jeden jedyny nocny rejs w przestworzach, którego podjęli się zaszczuci przez swoich zwierzchników piloci. Nie bacząc na warunki meteorologiczne i czynniki ogólne, mają oni zrealizować karkołomną misję do samego końca, który dla pilotów okaże się definitywny. Osnowa tego opowiadania mocno kojarzy mi się z aktualną, publiczną histerią pewnych środowisk i mitomanów fantastycznych teorii spiskowych, ale dość o tym. Opowiadanie, dzięki zawodowemu doświadczeniu autora „Małego Księcia”, który sam był pilotem, jest bardzo realistyczne. Piloci są przedstawieni jako romantyczni „błędni rycerze” przestworzy, zaś ich przełożony, jest uosobienie bezduszności systemowej machiny, wymagającej coraz to więcej i więcej bez oglądania się na konsekwencje, które zazwyczaj spadają na innych.

Zuba | 2017-02-15
Na półkach: Przeczytane, Audiobooki, 2017
Przeczytana: 13 lutego 2017

Wróciłam do "Nocnego lotu" w wersji słuchanej w celu odzyskania psychicznej równowagi po "Królu" Twardocha. W mojej najnowszej lekturze najgorszym przekleństwem w całym tekście jest "do licha". Już to jedno mi sie spodobało.

Ale nie chodzi przecież o wulgaryzmy lub ich brak. Chodzi o treść i jak rezonuje z tym co w człowieku siedzi.

"Nocny lot" w warstwie fabularnej mówi o jednej feralnej nocy, kiedy transportujący pocztę do Buenos Aires samolot wlatuje w ogromny obszar gwałtownej burzy, co kończy sie tragicznie dla pilotów. Historię śledzimy z dwóch perspektyw - pilota Fabienne lecącego w ciemnościach, bez łączności z ziemią, zawieszonego między życiem a śmiercią, skazanego na śmierć i przyjmującego ją z niesamowitym spokojem.
Drugi punkt widzenia to rozmyślania dyrektora firmy pocztowej, zwolennika nocnych lotów, wówczas bardzo niebezpiecznych, który czuje się pionierem, twórcą, rzeźbiarzem losów ludzkich i wydarzeń. Te rozważania irytowały mnie, zalatywały megalomanią i...

Woody | 2018-06-06
Przeczytana: 06 czerwca 2018

To zupełnie inny Exupery niż ten znany z "Małego Księcia". Opowiadanie przedstawia losy pilotów liniowych, transportujących pocztę z Europy do Ameryki Południowej.
Autor walnął od razu z wysokiego C, wszystko jest w bardzo poważnym tonie, może zbyt poważnym. Momentami odczuwałem przerost formy nad treścią. Książka na kolana nie powala, ale i nie rozczarowuje, dlatego też ocena 5*, połowa skali.

Jest to najpiękniejsza powieść o ODWADZE. Nie przeczytałam dotychczas piękniejszej.

Definicja odwagi, tak niejednoznaczna i nieokreślona, zawiera się w krótkich słowach: "Ale jeżeli życie ludzkie jest bezcenne, postępujemy zawsze tak, jakby istniało coś, co jest więcej warte niż życie ludzkie". To jest definicja odwagi, którą można przyjąć na wiarę lub też ją odrzucić. Bo każdy, w duchu, zapyta - tak jak zapytał Riviere - ale co?, w zamyśle, może być cenniejsze niż życie ludzkie?! Czy jest odpowiedź na to pytanie? Czy to pytanie w ogóle ma sens? Ja przyjmuję tak określoną definicję odwagi i uważam ją za niedoścignioną. Dlatego powieść jest dla mnie arcydziełem.

Zawsze, kiedy czegoś się boję, wystarczy, że przypomnę sobie o tej krótkiej powieści. I ma to ten skutek, że podnoszę głowę i przezwyciężam strach. Naprawdę:)

Warstewka kurzu na drążku sterowniczym i kropla drążąca skalę spływająca po spotniałym czole. Fabiene jest pilotem samolotu pocztowego leci z Patagonii do Buenos Aires. Podczas nocnego lotu wlatuje w orkan i nie może się przebić. Riviere jest jego zwierzchnikiem i oczekuje go na lotnisku. Jako pięćdziesięcioletni weteran gani swoich pilotów by na pierwszym miejscu postawili obowiązek, zaś na kolejnym rodzinę i życie prywatne. "Ale jeżeli nawet życie ludzkie jest bezcenne- mówi Riviere- postępujemy zawsze tak, jak gdyby istniało coś, co jest więcej warte niż życie ludzkie." W książce opisane są przeżycia pilotów, którzy żyją na granicy życia i śmierci. Ich jedynym wyjściem jest nie oglądając się wstecz przeć na przód po glorię chwały w postaci poklepania po ramieniu i usłyszeniu dobra robota stary. Zobaczyć szacunek w oczach ukochanych żon i poczucia stabilizacji na ich "prywatnym skrawku wszechświata". Giną ludzie, spadają samoloty, a poczta nadal jest przekazywana z kontynent...

charu | 2014-09-26

Antoine de Saint–Exupéry swoje pierwsze lata lotnictwa i doświadczenia związane z tym okresem zawarł właśnie w "Nocnym locie". Heroiczne wysiłki związane z lotami nocą, które podejmował wraz z towarzyszami, by pokonać siebie, swój własny strach i lęk, panowanie nad maszyną i przestrzenią. Głównym bohaterem książki jest tu Riviere (pierwowzorem był Didier Daurat) - energiczny dyrektor linii lotniczych, człowiek zdyscyplinowany, wymagający od innych tego samego. Uczył, że najważniejsza jest poczta i obowiązek ten powinien górować nawet nad lękiem przed śmiercią. Człowiek był dla niego gliną, którą należało uformować tak, aby stała się twarda.

"Kocham tych ludzi i zmagam się nie z nimi, lecz z tym, co w sobie noszą."

Poruszająca w swej prostocie.

marcin | 2014-03-29

W tym wypadku autor jest najlepszą rekomendacją. Dla miłośników Małego księcia lektura obowiązkowa :)

lbadura | 2017-05-12
Przeczytana: 05 maja 2017

Książkę czytałem dwadzieścia lat temu. Postanowiłem powrócić do niej po tak długiej przerwie.

Czytając po raz drugi po tylu latach zastanawiałem się nad tym o czym jest ta książka, jakie jest głęsze przesłanie tej książki. Na pierwszy rzut oka książka jest o bezwzględnym dyrektorze, pilocie i innych pracownikach awiacji sumiennie wykonujących swoje zadania. Jednak tak jak każdemu człowiekowi i bohaterom tej opowieści przydarzają się błędy.

To w jako sposób podchodzimy do błędów ma kolosalne znaczenie. Czy uczymy się na swoich błędach? Czy wyciągamy z nich wnioski? Czy uparcie powtarzamy ten sam błąd? Co powoduje, że nie zmieniamy własnego zachowania i ciągle popełniamy te same błędy?
Dyrektor opisany w tej opowieści był despotą mocno wykorzystywał swoją pozycje i nie akceptował innego zdania niż swoje. A przecież człowiek nie jest w stanie wszystkiego wiedzieć. Tym bardziej z perspektywy czasu jest to ewidentne, akcja książki toczy się w roku 1930 gdzie loty samolotami miały...

Linda | 2014-04-08
Przeczytana: kwiecień 2014

Nowelka małych rozmiarów ale głębokiej treści. Kawał poezji o lataniu i sensie lotnictwa. Romantyczne rozmyślenia o ziemi i niebie. Można szybko się rozmarzyć i zdziwić wszystko zależy od punktu widzenia.

Agata_Adelajda | 2012-08-10

Ostatnie dni lipca 1944 roku były upalne. Słońce złotymi refleksami oślepiało pilotów maszyn zwiadowczych. Saint-Exupéry miał się udać na kolejny, rutynowy lot. Nigdy jednak z niego nie wrócił. Jego samolot został zestrzelony. Kochał latać. Kochał tę samotność, wolność i niezmierzone przestworza. I za tę miłość oddał życie.
Antoine de Saint-Exupéry szerokiej publiczności znany jest przede wszystkim z filozoficznej przypowiastki Mały Książę. Ale największą sławę przyniosło mu opowiadanie Nocny Lot. Opisuje w nim jedna noc z życia jednostki ekspediującej pocztę na trasie z Europy do Ameryki Południowej i z powrotem. Kanwą opowieści są wspomnienia pilotów liniowych. Strach, samotność, odpowiedzialność są bohaterami tej powieści na równi z młodym pilotem, czy szefem portu lotniczego. Książa jest niewielka, ot, mieści się w damskiej torebce: ponad osiemdziesiąt stron i mały format. Ale ile w niej emocji! Ile pragnień! Nadziei! Daje się wyczuć starą szkołę pisania opowiadań. Styl...