Zgłosuj na książki roku 2017

Salamandra

Wydawnictwo: Code Red
zajeckicajec

"Salamandra" to wydana po raz pierwszy w 1924 roku powieść. Jej główny bohater wplątany zostaje w okultystyczny pojedynek między uwodzicielską czarodziejką a potężnym magiem. Kto wyjdzie z niego zwycięsko i komu należy ufać?

źródło opisu: bookrage.org

źródło okładki: bookrage.org/

anika | 2016-04-10
Na półkach: Przeczytane, Ebook, 2016
Przeczytana: 10 kwietnia 2016

Czarna magia, szatański sabat, oniryczny klimat i piękny, jak zwykle u Grabińskiego, język to główne atuty tej krótkiej powieści. Muszę jednak przyznać, że mimo niewielkiej objętości i ciekawych wątków czytanie momentami mi się dłużyło, pewne fragmenty były zbyt rozciągnięte, mimo, że nieistotne dla fabuły.

| 2016-01-09
Na półkach: Przeczytane, 2016, 2016.01
Przeczytana: 09 stycznia 2016

Pierwsza powieść w dorobku mistrza krótkich form i od razu widać, że Grabiński posila się opowiadaniami, ponieważ "Salamandra" podzielona jest na części, które po drobnych przeróbkach mogłyby zaistnieć samodzielnie. Książka jest przepełniona magią, okultyzmem, czarami, nadprzyrodzonymi zdolnościami. Nieostrożny bohater pozwala uwieść się demonicznej kobiecie, lecz gdy jego narzeczona znajdzie się w niebezpieczeństwie spowodowanym jego lekkomyślnością, zacznie o nią walczyć. Nie wiem, czy autor nie umieścił w książce zbyt wielu teoretycznych opisów (jeśli tak mogę się wyrazić) z zakresu magii, jeden z rozdziałów w całości poświęcony jest oddziaływaniu przez nakłuwanie woskowej kukły. Gdyby trochę uszczuplić tekst, powstałoby dłuższe opowiadanie. Fabuła nieco swobodnie przechodzi z wydarzenia w wydarzenie, ale kto widział przygodowe filmy takie jak "Pająki" Fritza Langa (1919/1920) lub "Grobowiec indyjski" Joe Maya (1921), ten wie, że taki sposób narracji był wówczas typowy. Wracając...

Gothabella | 2017-12-13
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 13 grudnia 2017

"Salamandra" może okazać się zupełnie atrakcyjną ciekawostką dla fanów motywów okultystycznych w literaturze fantastycznej, pod bezwzględnym (!) warunkiem braku alergii na kurz - powieść jest ewidentnie sprzedstuletnia, archaizmy sypią się gęsto, a fabuła bezpardonowo roztacza stęchłe zapaszki z każdym kolejnym akapitem. Jednak bywa i tak, że niektórym odbiorcom archaiczny język przynosi specyficzną przyjemność z miłą nutką perwersji (zgłaszam się na ochotniczego reprezentanta grupy) a głębokie początki literatury grozy po prostu warto poznać, jeśli jest się miłośnikiem poe-izmów i ich wariacji. Mnie się w każdym razie to krótkie dziełko bardzo przyjemnie czytało ze względu na poetycki język, napęczniały zapomnianymi dziś słowami, no i tematykę - nota bene magia, okultyzm i satanizm były podobno bardzo w modzie na początku ubiegłego wieku. Miło było poznać rodzime strony tej mody, zresztą rodzime bezkompromisowo: bohaterami powieści są czarownica Kama i mag Andrzej. No i dobrze....

Stilgar | 2014-08-06
Przeczytana: 06 sierpnia 2014

Polski sabat czarownic. Mimo rzucających się w oczy zwrotów już dziś nieużywanych książkę czyta się dość łatwo. Autor nie robi wprowadzenia tylko od razu wprowadza nas w świat pełen magii, czarów i tajemnic. My współcześnie jesteśmy przyzwyczajeni do innego opisywania świata mimo to warto sięgnąć po książki tego autora.

BookBasset | 2017-01-23
Przeczytana: 23 stycznia 2017

Jeśli Stefan Grabiński to dla Ciebie autor nieznany czas najwyższy to zmienić ! Czy skorzystać w tym celu ze "Salamandra" ? Niekoniecznie.

Powieść jest na swój sposób fascynująca. Okultystyczny mroczny świat sprzed I wojny światowej wciąga czytelnika od pierwszej strony. Choć momentami książka wydaje się być suchym podręcznikiem czarnej magii prąd wydarzeń nie zwalnia i zmierza nieubłaganie ku finałowi.

Dlaczego, więc na początku recenzji stwierdziłem, że zaczynając przygodę z tym autorem nie warto sięgnąć po tę powieść ? Z tej prostej przyczyny, że jego zbiory opowiadań jak np. "Demony ruchu" zwalają z nóg. Nie znaczy to bynajmniej, że niniejsza książka jest kiepska, nie jest po prostu najlepszą w jego dorobku.

Co mogę stwierdzić podsumowując? Jest to powieść niezwykle klimatyczna i to nie tylko z powodu czasów w jakich została napisana i związanego z tym stylu. Bieg wydarzeń jest nieszablonowy i czytelnik naprawdę nie ma pojęcia co go czeka. Każdy kto z błogim uśmiechem...

PiotrP | 2014-11-06
Na półkach: Przeczytane, Grabiński

Historia odrobinę lepsza i nie tak poszatkowana jak "Cień Bafometa", jednak widać wyraźnie, że mistrzem długiej formy Grabiński nie był. Pomysł bowiem, choć ciekawy, okazuje się niewystarczający na powieść, która, rozciągnięta dość sztucznie, bardzo szybko robi się przewidująca. Zaś końcowy twist fabularny zdaje się podważać integralność całej opowiedzianej wcześniej historii. Oczywiście u Grabińskiego nie jest to zabieg nowy, ale... Można było to jakoś ładniej przedstawić.

Alan S | 2015-03-02
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 02 marca 2015

Momentami przeciągnięta, momentami naiwna, w gruncie rzeczy przewidywalna historia o magicznym pojedynku dobra ze złem. W polskim wydaniu. Jednak jako krótka forma literacka w dawnym stylu jak najbardziej w porządku.

KBKBKB | 2014-07-08

Powtórzę co już gdzieś napisałem...

Mam z Grabińskim pewien problem, bo często się łapię na "to już było!", ale to prędzej Grabiński był tym prekursorem :)

Powieść średnia. Styl, jak to u Grabińskiego, też. A może ja po prostu tego stylu nie potrafię docenić? W końcu to 1924 rok...

olaf2009 | 2017-05-06
Przeczytana: 01 maja 2017

Horror o czarnej magii, czarownicach, okultyzmie, kulcie Bafometa itp. Napisany w 1922 roku dobrze wpisuje się w nastroje przełomu XIX i XX wieku. Swoją wymową bardzo mroczny, upiorny i straszny. Osobiście nie polecam...

mimbla5 | 2017-07-14
Przeczytana: 02 lipca 2017

Trochę ramotka, ale kto by się tam czepiał. Polecam wielbicielom gatunku.

Pociąg do grozy, czyli rzecz o Stefanie Grabińskim

12 listopada mija 81. rocznica śmierci Stefana Grabińskiego, nazywanego polskim Poem czy też polskim Lovecraftem. I choć od ponad 10 lat jego opowieści niesamowite są w domenie publicznej, to wydawcy sięgają po nie rzadko i Grabińskiego nadal czytają jedynie nieliczni. Pozwólcie zatem, że przybliżymy Wam pokrótce sylwetkę tego polskiego pisarza, który nie powinien pozostawać w zapomnieniu.

10 najstraszniejszych książek na Halloween

Według dawnych wierzeń, wywodzących się z tradycji celtyckich, w wigilię Wszystkich Świętych zmarli pod postacią duchów nawiedzają świat żywych. 31 października to świetna okazja, żeby sięgnąć po coś tematycznie wpasowującego się w elektryzującą aurę zachodnich tradycji.