Blackdown

Okładka książki Blackdown D.M. Mitchell
Okładka książki Blackdown
D.M. Mitchell Wydawnictwo: Amazon, CreateSpace Independent Publishing Platform kryminał, sensacja, thriller
Blackdown
Amazon, CreateSpace Independent Publishing Platform
2013-12-31
2013-12-31

D. M. Mitchell, Anglik pochodzący z górniczego Yorkshire, miał dwie opcje. Mógł zostać górnikiem albo policjantem. Sęk w tym, że cierpiał na klaustrofobię i bał się ciemności, a na dodatek uchodził za chuderlaka. Dlatego właśnie zdecydował się na karierę pisarską i przez długie lata dorabiał jako magazynier, operator projektora kinowego i przedstawiciel handlowy. Jednocześnie pisał i pisał. Jak dotąd napisał już ponad dwadzieścia książek. Żadna z nich nie została wydana w Polsce i również Blackdown nie został przetłumaczony na nasz piękny język. A szkoda – to nie jest zła literatura.

Blackdown to kryminał, którego akcja rozpoczyna się tuż po klęsce Napoleona pod Waterloo. Jeden z żołnierzy otrzymuje list od swojego brata, którego nie widział od kilkunastu lat. Brat prosi go o pilny powrót do domu, co mężczyźnie nie bardzo się uśmiecha. Jako nastolatek zwędził broń ojcu i… zastrzelił swoją matkę. Oczywiście to był wypadek, ale papa oświadczył, że nie chce go już nigdy widzieć. Dlatego właśnie chłopak trafił do armii i przez długie lata nocował pod gwiazdami, dbając jedynie o to, żeby mu proch nie zamókł. Czy to możliwe, żeby ojciec mu wybaczył? I dlaczego brat, którego bohater pamięta jako dziecko, nagle żąda jego powrotu?

Okazuje się, że w rodzinnych stronach sporo się dzieje. Ojciec stracił większość majątku na walce z oskarżeniami o szpiegostwo na rzecz Francji. Brat z kolei nie żyje i wszystko wskazuje na to, że został zagryziony przez grasującą w okolicy tajemniczą bestię. Bohater postanawia przyjrzeć się bliżej sprawie i rozpoczyna prywatne śledztwo, które szybko doprowadzi go na ślad pewnego spisku o całkiem sporych rozmiarach. Czeka go również pojedynek na ringu z cyrkowym osiłkiem, parę kolejnych trupów i związany z tym pobyt w więzieniu.

Blackdown nie jest trudną lekturą. To prosty angielski, sprawnie wykorzystany do opisania ciekawych wydarzeń. Niezłe opisy, wiarygodne dialogi, barwny świat niewielkiego miasteczka z początków XIX wieku – podobnych powieści na polskim rynku nie ma wiele. Nie ma też i Blackdowna; pozostaje więc angielski oryginał bądź e-book dostępny chociażby na Amazonie…

Więcej recenzji:

• TSK: Historical & Political