rozwiń zwiń

Odyseja

Okładka książki Odyseja
Homer Wydawnictwo: Zielona Sowa klasyka
432 str. 7 godz. 12 min.
Kategoria:
klasyka
Tytuł oryginału:
Ὀδύσσεια
Wydawnictwo:
Zielona Sowa
Data wydania:
2010-02-27
Data 1. wyd. pol.:
2010-02-27
Liczba stron:
432
Czas czytania
7 godz. 12 min.
Język:
polski
ISBN:
9788376234823
Tłumacz:
Lucjan Siemieński
Tagi:
homer klasyka starożytna grecja odyseja odyseusz
Średnia ocen

                7,3 7,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki The Penguin Book of Oulipo: Queneau, Perec, Calvino and the Adventure of Form Gilbert Adair, Michèle Audin, Richard Beard, Valérie Beaudouin, Marcel Bénabou, Christian Bök, Jorge Luis Borges, Joe Brainard, Christine Brooke-Rose, Lee Ann Brown, Italo Calvino, François Caradec, Jacques Carelman, Lewis Carroll, Inger Cristensen, Robert Desnos, Frédéric Forte, Thieri Foulc, Paul Fournel, Aline Gagnaire, Anne Garréta, Michelle Grangaud, Paul Griffiths, Lyn Hejinian, George Herbert, Homer, Alfred Jarry, Tom Jenks, Jacques Jouet, François Le Lionnais, Hervé Le Tellier, Étienne Lécroart, Édouard Levé, Richard Long, Lukrecjusz, Jackson Mac Low, Matt Madden, Harry Mathews, Bernadette Mayer, Michèle Métail, Christopher Middleton, Ian Monk, Philippe Mouchès, Harryette Mullen, M. NourbeSe Philip, Alice Oswald, Jeremy Over, Oskar Pastior, Georges Perec, Raymond Queneau, François Rabelais, Dan Rhodes, Lily Robert-Foley, Jacques Roubaud, Raymond Roussel, Olivier Salon, Christopher Smart, Juliana Spahr, Jonathan Swift, Philip Terry, Stefan Themerson, René Van Valckenborch, Henry Vassall-Fox, Hugo Vernier, Yin Zhongkan
Ocena 0,0
The Penguin Bo... Gilbert Adair, Mich...
Okładka książki Pure Pagan:  Seven Centuries of Greek Poems and Fragments Alkajos, Archiloch, Arystofanes, Homer, Meleager z Gadary, Burton Raffel, Safona, Sofokles, Symonides z Keos
Ocena 0,0
Pure Pagan: S... Alkajos, Archiloch,...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,3 / 10
663 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
343
242

Na półkach: ,

Dla jakichś tajemnych przyczyn „Odyseja” podoba mi się bardziej od „Iliady”. Być może rzecz tkwi w pełnym frazeologicznych skarbów tłumaczeniu Siemieńskiego, znakomitym mimo niepotrzebnych rusycyzmów. Może ujęła mnie starogrecka zasada gościnności, tak pięknie ukazana w praktyce. A może po prostu, choć to przecież właściwość całego świata starożytnego, nie samej „Odysei”, tak silnie przemawia do mnie, jako kryptoromantyka, wizja życia, którego bóstwa są oczywistym, codziennym elementem i co rusz objawiają się poprzez działanie, a nie milczą jak dziś, tak że mało kto już w nie wierzy.
Przyznam też z niejakim wstydem, że pozwoliłem sobie na lekturę powierzchowną i nakierowaną na ordynarną przyjemność, bez dokopywania się do archetypów, których odbicie można znaleźć w niemal całej późniejszej literaturze. W tym odczytaniu nawet motyw życia jako podróży zyskuje u Homera dość dosłowną egzemplifikację, skoro podróż trwa tego życia istotny kawał.
Idąc dalej w tym duchu, muszę konsekwentnie dojść do wniosku, że Odyseusz nie powinien tak bardzo uskarżać się na swój los, skoro był podejmowany z honorami przez największych władców swej epoki, mógł liczyć na ciągłe wsparcie z pewnością nie najpośledniejszej spośród mieszkanek Olimpu, a w końcu, co może nawet najistotniejsze, robił za seksualnego niewolnika nimfom i boginiom. Potrafię przedstawić sobie dwie lub trzy osoby – zarówno z historii świata realnego, jak i literatury – które chętnie by się z nim zamieniły.
I choć daleki jestem zarówno od idealizowania starożytnych, jak i uważania „Odysei” za wierny opis życia sprzed dwudziestu ośmiu wieków, pozostaję z wrażeniem, że jednak panowało wówczas ciut więcej sprawiedliwości, a ciut mniej hipokryzji, którą uosabia współcześnie szpetna nowomowa i nazywanie gówna czekoladą. W tamtych realiach jawi się kłamczuch Odys i jego środki do zdobycia sławy oraz zaszczytów jako wyjątek, nie reguła.
Ale przekonanie o wyższości poprzedzających epok nad obecną charakterystyczne jest, o dziwo, dla wszystkich epok i musi być wobec tego postrzegane jako mocno naiwne. Czego innego można się jednak spodziewać po gościu, który próbuje czytać „Odyseję” dosłownie?

Dla jakichś tajemnych przyczyn „Odyseja” podoba mi się bardziej od „Iliady”. Być może rzecz tkwi w pełnym frazeologicznych skarbów tłumaczeniu Siemieńskiego, znakomitym mimo niepotrzebnych rusycyzmów. Może ujęła mnie starogrecka zasada gościnności, tak pięknie ukazana w praktyce. A może po prostu, choć to przecież właściwość całego świata starożytnego, nie samej „Odysei”,...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    5 593
  • Chcę przeczytać
    2 055
  • Posiadam
    943
  • Lektury
    152
  • Klasyka
    116
  • Ulubione
    92
  • Teraz czytam
    55
  • Lektury szkolne
    48
  • Chcę w prezencie
    35
  • Starożytność
    20

Cytaty

Więcej
Homer Odyseja Zobacz więcej
Homer Odyseja Zobacz więcej
Homer Odyseja Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także