KL Warschau w świetle dokumentów. Raport dla Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, na potrzeby szkół i budowy Pomnika Ofiar Obozu KL Warschau

Wydawnictwo: POLWEN
wojna, obóz, Warszawa, mord
literatura faktu

23 sierpnia l939 roku został podpisany „pakt przyjaźni” – Pakt Ribbentrop-Mołotow pomiędzy hitlerowskimi Niemcami a bolszewicką Rosją, na podstawie którego Polska miała przestać istnieć. Dwie cywilizacje śmierci chciały unicestwić naród polski, bezwzględnie próbując doprowadzić nasz kraj do zagłady. Warszawa i jej mieszkańcy w pierwszej kolejności miała zostać zgładzona. Rozkazem Himmlera na terenie Warszawy powstał obóz zagłady KL Warschau, który pochłonął dziesiątki tysięcy istnień ludzkich.
Nasza Warszawa ciągle krwawi. Do dziś dnia nie powstał na tej umęczonej ziemi żaden znak pamięci upamiętniający tę potworną zbrodnię. ... Niech w tej naszej doczesnej drodze będzie nam dane złożyć dowody pamięci pod Pomnikiem upamiętniającym ich ofiarę.

źródło opisu: Polskie Wydawnictwo Encyklopedyczne, 2007

źródło okładki: http://www.polwen.pl/

kinkiet | 2013-05-31
Na półkach: Przeczytane, Historyczne
Przeczytana: czerwiec 2013

Druga praca M. Trzcińskiej, w której prezentuje materiały na temat Konzetrationslager Warschau, zebrane w toku jej 30 leteniego śledztwa. Warto poznać tę nieznaną część historii naszego narodu. Wiedzieliście, że w ciągu ulicy Bema najprawdopodobniej gazowano ludzi? Mieliście świadomość tego, że obóz w centrum Warszawy w Niemczech uznany został za jeden z dwudziestu trzech obozów głównych (Hauptlager)? Byli więźniowie pobierali rentę u naszego zachodniego sąsiada, z tytułu uszczerbków na zdrowiu poniesionych w KL Warschau, a w RP nikt nawet o nim nie słyszał. I pewnie długo nie usłyszy, bo Hania Gronkiewicz-Waltz po raz drugi zablokowała budowę pomnika. A z tym obozem jest trochę jak z Titatnikiem. Gdy zatonął słynny transatlantyk powszechnie nie wierzono w teorię ocalałych, iż statek przełamał się na pół. Dopiero odkrycie wraku przez R. Ballarda w 1985 r. dowiodło słuszności wspomnień rozbitków. A jednak 704 osób się nie myliło. Tu jest podobnie. Wspomnienia byłych więźniów są...

MartaZacharjsiewicz | 2016-08-22
Stylen | 2016-06-05