rozwińzwiń

Gdzie twój dom, Telemachu?

Okładka książki Gdzie twój dom, Telemachu? Adam Bahdaj
Okładka książki Gdzie twój dom, Telemachu?
Adam Bahdaj Wydawnictwo: Wydawnictwo Literatura Seria: Plus Minus 16 literatura dziecięca
352 str. 5 godz. 52 min.
Kategoria:
literatura dziecięca
Seria:
Plus Minus 16
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Literatura
Data wydania:
2011-11-24
Data 1. wyd. pol.:
1982-01-01
Liczba stron:
352
Czas czytania
5 godz. 52 min.
Język:
polski
ISBN:
9788376721576
Średnia ocen

6,8 6,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Poczytaj mi, mamo. Księga piąta Wiera Badalska, Adam Bahdaj, Wanda Chotomska, Barbara Lewandowska, Małgorzata Musierowicz, Ewa Skarżyńska, Julian Tuwim
Ocena 7,9
Poczytaj mi, m... Wiera Badalska, Ada...
Okładka książki Moje książeczki. Księga druga Adam Bahdaj, Czesław Janczarski, Hanna Januszewska, Maria Krüger, Lucyna Krzemieniecka, Jan Edward Kucharski, Irena Tuwim
Ocena 8,3
Moje książeczk... Adam Bahdaj, Czesła...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,8 / 10
327 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
2909
2819

Na półkach:

Przygodówka podszyta psychologicznymi treściami - o dorastaniu, szukaniu siebie, o Przyjaźni, rodzicielstwie.
Bohater nieodparcie kojarzy się z Odyseuszem - podróżnikiem.
Ciekawa propozycja dla nastolatków lubiących wartką akcję i dość sprawnie czytających (350 stron).
Piękny obraz Bieszczad, niezły język literacki.

Przygodówka podszyta psychologicznymi treściami - o dorastaniu, szukaniu siebie, o Przyjaźni, rodzicielstwie.
Bohater nieodparcie kojarzy się z Odyseuszem - podróżnikiem.
Ciekawa propozycja dla nastolatków lubiących wartką akcję i dość sprawnie czytających (350 stron).
Piękny obraz Bieszczad, niezły język literacki.

Pokaż mimo to

avatar
119
24

Na półkach: ,

Adam Bahdaj pod koniec swojej twórczości częściowo powrócił do korzeni. Umieścił część akcji książki pt. "Gdzie twój dom Telemachu?" w swoich ukochanych górach. Całość czyta się z niezwykłą lekkością i zainteresowaniem. Ciągle coś się dzieje. Pierwsza część książki zawiera motyw zaczerpnięty z legendarnej pozycji "Stawiam na Tolka Banana". Ponownie mamy do czynienia z młodym chłopakiem, którego celem jest ratowanie młodzieży przed degeneracją. Tym razem jednak jego działania są bardziej jawne.

Książka zawiera w sobie bardzo dużo zróżnicowanych zjawisk społecznych i psychologicznych. Prezentuje oblicze toksycznej kobiety, która wiecznymi żalami i pretensjami rozsiewa tony chemikalii wokół siebie, oraz mężczyzny, dla którego najważniejsze było ustatkować się w czyimś dobrobycie oraz popijać piwo siedząc przed telewizorem. Do tego kolejny obraz rozpieszczonego do granic wytrzymałości dzieciaka, który nie zna innych wartości ponad wartości materialne. Prezentuje sobą życie na pokaz, znane tak bardzo ze współczesnego lansowania się młodych osób w Internecie. Mamy też obraz wykolejonej młodzieży, która o dziwo nie załatwia swoich spraw siłowo. W dalszej części książki przekonujemy się, że wśród małych społeczności ważne jest pochodzenie (on jest nasz, bo jest stąd). Boleśnie przekonujemy się również, że wystarczy jedna plotka, by przyszyć komuś jakąś łatkę. Pomiędzy tym wszytskim musi balansować główny bohater, czyli Maciej, który nadal odczuwa skutki braku posiadania prawdziwego domu rodzinnego.

"Gdzie twój dom Telemachu" to zatem książka przygodowa, obyczajowa i psychologiczna w jednym. Bardzo cenna lektura. Wraz z "Telemachem w dżinsach" stanowi podwójny obraz młodej osoby, która boleśnie doświadczyła braku rodzicielstwa. Na szczęście całość kończy się względnym happy endem. I to jest najważniejsze.

Gorąco polecam. Warto przeczytać, by uświadomić sobie, że nikt z nas nie zasługuje na taki los, jaki spotkał Maćka.

Adam Bahdaj pod koniec swojej twórczości częściowo powrócił do korzeni. Umieścił część akcji książki pt. "Gdzie twój dom Telemachu?" w swoich ukochanych górach. Całość czyta się z niezwykłą lekkością i zainteresowaniem. Ciągle coś się dzieje. Pierwsza część książki zawiera motyw zaczerpnięty z legendarnej pozycji "Stawiam na Tolka Banana". Ponownie mamy do czynienia z...

więcej Pokaż mimo to

avatar
830
548

Na półkach: , ,

Powieść to drugi tom przygód piętnastoletniego Macieja Łańko, który wyruszył w podróż, by odnaleźć ojca. Chłopak stracił matkę, nie zna ojca i jest pozbawiony rodzinnego ciepła, miłości i wsparcia najbliższych podobnie jak mitologiczny Telemach. Chłopak trafia do domu wuja i ciotki, pomimo wspaniałego domu i wielu wygód nastolatek nie czuje się tam dobrze, a kiedy zostaje niesłusznie oskarżony o kradzież ponownie wyrusza w podróż. Najlepszy przyjaciel Maćka Pan JoJo wyruszył w podróż w Bieszczady i nastolatek postanawia do niego dołączyć. Podróż nie obywa się bez wielu trudności, nowych przygód i poznania wartościowych ludzi.
Czy Maciek odnajdzie w końcu swoje miejsce na ziemi? Czy każdy człowiek potrzebuje stałego miejsca zamieszkania? Czy chłopak odnajdzie miłość, bliskość i swój własny ciepły kąt?
Powieść Adama Bahdaja jest kontynuacją losów nastolatka poznanego w pierwszej części. Chłopak w dalszym ciągu szuka bliskich mu osób i swojego miejsca na ziemi. Autor opowiada o nastoletnich przygodach, szczęściu, sile prawdziwej przyjaźni i odnajdywaniu swojego miejsca na ziemi. Książkę polecam każdemu, kto lubi powieści przygodowe z wartką akcją, w których dużo się dzieje.

Powieść to drugi tom przygód piętnastoletniego Macieja Łańko, który wyruszył w podróż, by odnaleźć ojca. Chłopak stracił matkę, nie zna ojca i jest pozbawiony rodzinnego ciepła, miłości i wsparcia najbliższych podobnie jak mitologiczny Telemach. Chłopak trafia do domu wuja i ciotki, pomimo wspaniałego domu i wielu wygód nastolatek nie czuje się tam dobrze, a kiedy zostaje...

więcej Pokaż mimo to

avatar
782
197

Na półkach: , ,

Drugi tom przygód Maćka Łańki, chłopca poszukującego rodziny i swojego miejsca na ziemi, o wiele mniej mnie porwał niż tom pierwszy.
Drugi tom składa się z dwóch części. Obie z nich przenoszą czytelnika w czasy PRL-u. I o ile część 1 czytałam z ciekawością, nostalgią i uśmiechem na twarzy, tak część 2 była dla mnie drogą przez mękę. Opisy bieszczadzkich przygód, przede wszystkim kłusowniczych jakoś nie wpisały się w mój gust.
Jest to na pewno bardzo mądra książka dla młodzieży, napisana rewelacyjnym językiem (zarówno dla młodszego pokolenia, jak i tego starszego),pełna prawd o życiu i o tym czym się powinniśmy w nim kierować.

Drugi tom przygód Maćka Łańki, chłopca poszukującego rodziny i swojego miejsca na ziemi, o wiele mniej mnie porwał niż tom pierwszy.
Drugi tom składa się z dwóch części. Obie z nich przenoszą czytelnika w czasy PRL-u. I o ile część 1 czytałam z ciekawością, nostalgią i uśmiechem na twarzy, tak część 2 była dla mnie drogą przez mękę. Opisy bieszczadzkich przygód, przede...

więcej Pokaż mimo to

avatar
752
225

Na półkach: , , , , , ,

Przeczytałem. Przeczytałem i żałuję.... Że tak szybko się skończyła. Chwyciła mnie ta książka za serce, czasem ścisnęła za gardło. Na pewno dała do myślenia. Jeden fragment zapadł mi bardzo w pamięć:
"A ciotka to mi już tak zaszła za skórę, że wolałbym suchy chleb niż jej jajecznicę na szynce. Że w tym domu wychuchanym, wyczyszczonym na połysk czuję się jak w psiej budzie, bo to nie dom rodzinny tylko miejsce do spania, jedzenia i nie wiadomo jeszcze czego."
Ale żeby w pełni zrozumieć znaczenie tego fragmentu trzeba przeczytać całość. Ja, stary 40-letni koń, polecam ją wszystkim, małym, dużym, dzieciom, zwłaszcza rodzicom, wszystkim. Nie sposób nie polubić Maćka i nie kibicować mu w poszukiwaniach domu. Żałuję, że to nie trylogia. Chciałem jeszcze powiedzieć, że Bahdaj jest uniwersalny. Jego dzieła nie zestarzały się wcale. Bo są pełne dobrych emocji, empatii, koleżeństwa i takiej zwykłej ludzkiej życzliwości i sympatii. Uczą też tego, że nigdy nie należy się poddawać. Teraz już trzecią jego książkę czyta mój syn, 12-letni fanatyk gier, telewizji, X-boxa, smartfonów i innych elektronicznych "wywabiaczy duszy i emocji". I mówi, że książki Adama Bahdaja to najlepsze książki, jakie czytał w życiu.
Panie Adamie, wielki szacunek do Pana, gdziekolwiek Pan jest, za to jak Pan pisał dla dzieci i młodzieży :)

Przeczytałem. Przeczytałem i żałuję.... Że tak szybko się skończyła. Chwyciła mnie ta książka za serce, czasem ścisnęła za gardło. Na pewno dała do myślenia. Jeden fragment zapadł mi bardzo w pamięć:
"A ciotka to mi już tak zaszła za skórę, że wolałbym suchy chleb niż jej jajecznicę na szynce. Że w tym domu wychuchanym, wyczyszczonym na połysk czuję się jak w psiej budzie,...

więcej Pokaż mimo to

avatar
25
6

Na półkach: ,

Bardzo fajna książka młodzieżowa :) czytałem pierwszą jak i drugą część jeszcze w czasach gimnazjum. Szczerze mówiąc za wiele z niej nie pamiętam ale pamiętam to, że świetnie się ją czytało, polecam.

Bardzo fajna książka młodzieżowa :) czytałem pierwszą jak i drugą część jeszcze w czasach gimnazjum. Szczerze mówiąc za wiele z niej nie pamiętam ale pamiętam to, że świetnie się ją czytało, polecam.

Pokaż mimo to

avatar
233
224

Na półkach:

Bieszczady, piękne Bieszczady... Miło było podczas warszawskiego smogu poczytać o górskim powietrzu.

Książka piękna. Pełna emocji, nie zawsze dobrych. Kilka elementów nie zostało wyjaśnionych, albo ja nie umiem się domyślić (np. o jeleniu). Ale najważniejsze, że Telemach odnajduje swoje miejsce na ziemi...

"Najgorsze są pożegnania. To tak, jakby ci kawałek serca
wycinali, a na miejsce żywej tkanki transplantowali kawałek
plastyku."

Bieszczady, piękne Bieszczady... Miło było podczas warszawskiego smogu poczytać o górskim powietrzu.

Książka piękna. Pełna emocji, nie zawsze dobrych. Kilka elementów nie zostało wyjaśnionych, albo ja nie umiem się domyślić (np. o jeleniu). Ale najważniejsze, że Telemach odnajduje swoje miejsce na ziemi...

"Najgorsze są pożegnania. To tak, jakby ci kawałek...

więcej Pokaż mimo to

avatar
292
193

Na półkach: ,

Bardzo dobra książka, zresztą jak poprzednia część. Polecam!

Bardzo dobra książka, zresztą jak poprzednia część. Polecam!

Pokaż mimo to

avatar
65
63

Na półkach:

Przeczytałam tą książkę z perspektywy dorosłego, który chce kupić ją dziecku na prezent. Bardzo ciekawy eksperyment zakończony sukcesem! Książka, pomimo upływu lat, broni się porządnym językiem, dopracowaną akcją i ciekawym tematem dorastania, relacji nastolatek-dorosły oraz kształtowania tożsamości. Dla dorosłych realia PRL-u będą dodatkową ciekawostką. Można spokojnie kupować od 14 lat w górę.

Przeczytałam tą książkę z perspektywy dorosłego, który chce kupić ją dziecku na prezent. Bardzo ciekawy eksperyment zakończony sukcesem! Książka, pomimo upływu lat, broni się porządnym językiem, dopracowaną akcją i ciekawym tematem dorastania, relacji nastolatek-dorosły oraz kształtowania tożsamości. Dla dorosłych realia PRL-u będą dodatkową ciekawostką. Można spokojnie...

więcej Pokaż mimo to

avatar
250
58

Na półkach: ,

"Gdzie twój dom, Telemachu?" to nie jest wprawdzie sci-fi jak lubię, ale jest to bardzo wciągająca książka. Jedną z jej zalet jest to, że "Maciek Łańko" sam opowiada o swoich przygodach. Niektóre książki niosą jakieś przesłanie i, myślę, że i ta książka je posiada. Moim zdaniem jest nim usamodzielnianie się, co odnosi się także do pierwszej części.

"Gdzie twój dom, Telemachu?" to nie jest wprawdzie sci-fi jak lubię, ale jest to bardzo wciągająca książka. Jedną z jej zalet jest to, że "Maciek Łańko" sam opowiada o swoich przygodach. Niektóre książki niosą jakieś przesłanie i, myślę, że i ta książka je posiada. Moim zdaniem jest nim usamodzielnianie się, co odnosi się także do pierwszej części.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    568
  • Chcę przeczytać
    172
  • Posiadam
    113
  • Ulubione
    11
  • Dzieciństwo
    10
  • Teraz czytam
    6
  • Literatura polska
    5
  • Z dzieciństwa
    5
  • Młodzieżowe
    5
  • Dla dzieci i młodzieży
    5

Cytaty

Więcej
Adam Bahdaj Gdzie twój dom, Telemachu? Zobacz więcej
Adam Bahdaj Gdzie twój dom, Telemachu? Zobacz więcej
Adam Bahdaj Gdzie twój dom, Telemachu? Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Okładka książki Pani wiatru Lisa Aisato, Maja Lunde
Ocena 7,5
Pani wiatru Lisa Aisato, Maja L...
Okładka książki Książka o górach Patricija Bliuj-Stodulska, Robb Maciąg
Ocena 8,5
Książka o górach Patricija Bliuj-Sto...
Okładka książki Flora szuka skarbów Gabriela Rzepecka-Weiss, Maciej Szymanowicz
Ocena 10,0
Flora szuka sk... Gabriela Rzepecka-W...

Przeczytaj także