Gdzie twój dom, Telemachu?

Seria: Plus Minus 16
Wydawnictwo: Literatura

Nastoletni Maciej Łańko, pozbawiony rodzinnego ciepła, podobnie jak mitologiczny Telemach rusza w świat. Z internatu przeprowadza się do domu wuja i ciotki. Jednak niesłusznie oskarżony o kradzież musi wyruszyć w kolejną podróż po Polsce w poszukiwaniu szczęścia, przygody i swojego miejsca w życiu. Czy, mimo wielu trudności, odnajdzie je w Bieszczadach u boku swojego przyjaciela Joja – poszukiwacza piątej strony świata?

źródło opisu: www.wyd-literatura.com.pl

źródło okładki: www.wyd-literatura.com.pl

Przeczytałem. Przeczytałem i żałuję.... Że tak szybko się skończyła. Chwyciła mnie ta książka za serce, czasem ścisnęła za gardło. Na pewno dała do myślenia. Jeden fragment zapadł mi bardzo w pamięć:
"A ciotka to mi już tak zaszła za skórę, że wolałbym suchy chleb niż jej jajecznicę na szynce. Że w tym domu wychuchanym, wyczyszczonym na połysk czuję się jak w psiej budzie, bo to nie dom rodzinny tylko miejsce do spania, jedzenia i nie wiadomo jeszcze czego."
Ale żeby w pełni zrozumieć znaczenie tego fragmentu trzeba przeczytać całość. Ja, stary 40-letni koń, polecam ją wszystkim, małym, dużym, dzieciom, zwłaszcza rodzicom, wszystkim. Nie sposób nie polubić Maćka i nie kibicować mu w poszukiwaniach domu. Żałuję, że to nie trylogia. Chciałem jeszcze powiedzieć, że Bahdaj jest uniwersalny. Jego dzieła nie zestarzały się wcale. Bo są pełne dobrych emocji, empatii, koleżeństwa i takiej zwykłej ludzkiej życzliwości i sympatii. Uczą też tego, że nigdy nie należy się poddawać. Teraz już...

PABLOPAN | 2012-07-28

Sympatyczna książka, lepsza niż druga część. Polecam.

LifeOnMars | 2017-01-19
Przeczytana: 19 stycznia 2017

Bieszczady, piękne Bieszczady... Miło było podczas warszawskiego smogu poczytać o górskim powietrzu.

Książka piękna. Pełna emocji, nie zawsze dobrych. Kilka elementów nie zostało wyjaśnionych, albo ja nie umiem się domyślić (np. o jeleniu). Ale najważniejsze, że Telemach odnajduje swoje miejsce na ziemi...

"Najgorsze są pożegnania. To tak, jakby ci kawałek serca
wycinali, a na miejsce żywej tkanki transplantowali kawałek
plastyku."

syl | 2018-07-03
Na półkach: 2018, Przeczytane, Posiadam

Drugi tom przygód Maćka Łańki, chłopca poszukującego rodziny i swojego miejsca na ziemi, o wiele mniej mnie porwał niż tom pierwszy.
Drugi tom składa się z dwóch części. Obie z nich przenoszą czytelnika w czasy PRL-u. I o ile część 1 czytałam z ciekawością, nostalgią i uśmiechem na twarzy, tak część 2 była dla mnie drogą przez mękę. Opisy bieszczadzkich przygód, przede wszystkim kłusowniczych jakoś nie wpisały się w mój gust.
Jest to na pewno bardzo mądra książka dla młodzieży, napisana rewelacyjnym językiem (zarówno dla młodszego pokolenia, jak i tego starszego), pełna prawd o życiu i o tym czym się powinniśmy w nim kierować.

biedronka826 | 2011-06-19
Przeczytana: 17 czerwca 2011

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Maciek Łańko nieugięty w swych życiowych zasadach poszukuje "piątej strony świata" po śmierci matki poszukuje ojca lecz natyka się na stryja-luzaka, który odprawia go z kwitkiem i gdy Maćkowi wydaje się że już nie ma nadziei na lepszy los ponieważ jakby mu było mało nieszczęść to jego najlepszy przyjaciel Pan Jojo wyjeżdża w Bieszczady, przyjeżdża stryj i zabiera go. Czyni tak, ponieważ ustatkował się, ożenił i pragnie wziąć Maćka do siebie. Na miejscu okazuje się że mimo wspaniałego domu, wszelkich wygód, jakich do tej pory nie zaznał, czeka na niego niemały orzech do zgryzienia.
Mimo ciekawej fabuły o perypetiach Maćka, dla którego nie było pisane ciepłe gniazdko u stryja i który następnie trafia w Bieszczady - jest to książka o wielu wartościach moralnych. Maciek kieruje się swoimi zasadami, mimo wielu przeciwności losu nie uchyla karku nawet w sytuacjach podbramkowych. Wykazuje się odwagą narażając życie aby pomóc przyjacielowi.
Czy przy okazji znajdzie swoją "piątą stronę...

NullnFull | 2016-11-16
Przeczytana: 16 listopada 2016

Przeczytałam tą książkę z perspektywy dorosłego, który chce kupić ją dziecku na prezent. Bardzo ciekawy eksperyment zakończony sukcesem! Książka, pomimo upływu lat, broni się porządnym językiem, dopracowaną akcją i ciekawym tematem dorastania, relacji nastolatek-dorosły oraz kształtowania tożsamości. Dla dorosłych realia PRL-u będą dodatkową ciekawostką. Można spokojnie kupować od 14 lat w górę.

Piotrek316 | 2018-01-01
Przeczytana: 2008 rok

Bardzo fajna książka młodzieżowa :) czytałem pierwszą jak i drugą część jeszcze w czasach gimnazjum. Szczerze mówiąc za wiele z niej nie pamiętam ale pamiętam to, że świetnie się ją czytało, polecam.

Beata | 2012-01-03
Przeczytana: grudzień 2011

Pierwsza częśc książki bardzo dobra, druga już trochę słabsza, mimo wszystko polecam.

MichałMałysa | 2014-08-11
Przeczytana: 10 kwietnia 2014

"Gdzie twój dom, Telemachu?" to nie jest wprawdzie sci-fi jak lubię, ale jest to bardzo wciągająca książka. Jedną z jej zalet jest to, że "Maciek Łańko" sam opowiada o swoich przygodach. Niektóre książki niosą jakieś przesłanie i, myślę, że i ta książka je posiada. Moim zdaniem jest nim usamodzielnianie się, co odnosi się także do pierwszej części.