Anna In w grobowcach świata

Okładka książki Anna In w grobowcach świata
Olga Tokarczuk Wydawnictwo: Znak Seria: Mity literatura piękna
222 str. 3 godz. 42 min.
Kategoria:
literatura piękna
Seria:
Mity
Wydawnictwo:
Znak
Data wydania:
2006-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2006-01-01
Liczba stron:
222
Czas czytania
3 godz. 42 min.
Język:
polski
ISBN:
8324007393
Tagi:
mity Inanna reinterpretacja
Średnia ocen

                6,5 6,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Znak nr 827 / 2024 Maciej Bobula, Diana Dąbrowska, Olga Drenda, Olga Gitkiewicz, Weronika Gogola, Jerzy Illg, Michał Jędrzejek, Maria Karpińska, Aleksandra Kasprzak, Karol Kleczka, Dominika Kozłowska, Zbigniew Łagosz, Małgorzata Lebda, Anna Marchewka, Eliza Mórawska-Kmita, Piotr Oczko, Janusz Poniewierski, Redakcja miesięcznika Znak, Tomasz Stawiszyński, George Steiner, Ola Szmida, Tomasz P. Terlikowski, Olga Tokarczuk
Ocena 7,0
Znak nr 827 / ... Maciej Bobula, Dian...
Okładka książki Notatnik Literacki Nr 1 (1) / 2023 Zuzanna Bartoszek, Joanna Bednarek, Ewa Dąbrowska, Julia Fiedorczuk, Jerzy Franczak, Weronika Gogola, Irek Grin, Ewa Jarocka, Tymoteusz Karpowicz, Emilia Konwerska, Patryk Kosenda, Dorota Kotas, Dawid Kujawa, Karolina Macios, Paweł Mackiewicz, Filip Matwiejczuk, Oskar Meller, Łukasz Musiał, Joanna Oparek, Emil Pasierski, Jacek Paśnik, Redakcja pisma Notatnik Literacki, Maciej Robert, Barbara Sadurska, Jakub Skurtys, Paweł Sołtys, Olga Tokarczuk, Agnieszka Waligóra, Rafał Wawrzyńczyk, Agnieszka Wolny-Hamkało
Ocena 8,0
Notatnik Liter... Zuzanna Bartoszek, ...
Okładka książki Książki. Magazyn do czytania nr 3 (60) / 2023 Izabella Adamczewska, Edgar Bąk, Marek Bieńczyk, Anna Bikont, Bora Chung, Paweł Goźliński, Maciej Jakubowiak, Maciej Jarkowiec, Ignacy Karpowicz, Aldona Kopkiewicz, Renata Lis, Paulina Małochleb, Artur Międzyrzecki, Weronika Murek, Małgorzata I. Niemczyńska, Michał Nogaś, Dariusz Nowacki, Piotr Paziński, Jacek Podsiadło, Redakcja magazynu Książki, Janusz Rudnicki, Katarzyna Sawicka-Mierzyńska, Marcin Sendecki, Rebecca Solnit, Agnieszka Sowińska, Magdalena Środa, Justyna Suchecka, Karolina Sulej, Katarzyna Surmiak-Domańska, Joanna Szczęsna, Natalia Szostak, Olga Tokarczuk, Katarzyna Wężyk, Olga Wróbel
Ocena 6,8
Książki. Magaz... Izabella Adamczewsk...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,5 / 10
887 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
497
88

Na półkach:

Olga Tokarczuk to jedna z najbardziej znanych i cenionych polskich pisarek. Laureatka nagrody Nike, zadebiutowała w 1979 roku. Dzisiaj, mieszkając w Sudetach, oddaje się pisarstwu. Na Uniwersytecie Jagiellońskim prowadzi zajęcia prozatorskie, a studenci polonistyki zmagają się z "Prawiekiem i innymi czasami" jako lekturą obowiązkową.
"Anna In w grobowcach świata" to efekt projektu Mity, międzynarodowej akcji, która właściwie przeszła bez większego echa. Jednak niezbyt obszerne dzieło Tokarczuk weszło na stałe do pozycji obowiązkowych w polskiej literaturze.
Pisarka do napisania tej książki, sięgnęła do mitów sumeryjskich, właściwie nieznanych większemu gronu odbiorców. Inanna to bogini wojny i miłości. Tokarczuk wykorzystuje jej historię i umiejscawia w świecie, noszącym znamiona realnego. Absurdalny, gdzie windy przemieszczają się w każdym kierunki, drapacze chmur są mieszkaniem bogów, a walizka ma własną osobowość, staje się osnową dla wydarzeń opisanych w mitologii.
Inanna oraz jej pomocnica Nina, rozpoczynają podróż do jej siostry - bogini podziemi. Bliźniaczki, o których losie zadecydowała kolejność narodzin, to osobowości silne, ale zupełnie od siebie odmienne. Niewątpliwie na ich życie wpłynęło otoczenie. Inanna stała się boginią niezwykle aktywną, dla której nie ma rzeczy niemożliwych. Jej siostra z kolei jest uosobieniem zła i niesprawiedliwości. Nie ma ona też litości dla swej krewnej - skazuje ją na śmierć. Śmierć, która ma być odwetem za wyznaczony los.
W tym momencie narrację przejmuje Nina. Czekając na swoją panią przez trzy dni, w końcu musi udać się z prośbą o pomoc do najwyższych ojców. Kobieta, wykonując swoją misję, demaskuje nie tylko fałszywą naturę bogów, ale też zapoznaje się z dziejami świata oraz poznaje opinie, jakie krążą na temat chwalonej niegdyś Inanny.
Olga Tokarczuk wykorzystując sumeryjski mit, porusza sprawę przyjaźni i miłości, sprawiedliwości i zakłamania świata. Dotąd pewna siebie i swoich przyjaciół Inanna, musi pogodzić się z faktem, że dla innych jest tylko interesem. Sama bogini okazuje się "niesforną" istotą, która wykorzystuje swoich przyjaciół, męczy ich swoją osobą. Także ojcowie, dotąd obawiający się wyrażać swoje opinie, po śmierci swej córki bez zahamowań wyrażają niepochlebne słowa. Wszystko to rysuje niezwykle zaplątaną sieć nieszczerych relacji i uczuć. Zmuszona do wyboru Inanna, bez wahania poświęca tych, których niegdyś zapewniała o swej miłości i przywiązaniu...
"Anna In w grobowcach świata" to książka, która może się podobać. Szybka akcja, pradawne wątki połączone z obrazem współczesnego świata i barwni bohaterowie - to sposób na udane dzieło. Czyta się je także niezwykle szybko, na co wpływ ma niewątpliwie mały format i niewielka liczba stron.
Jednakże ja mam co do niej mieszane uczucia. Oczywiście, "Anna In..." to książka posiadająca własny styl, perfekcyjna pod względem językowym. Nie przekonuje mnie jednak sama historia. Męczy też niby-filozoficzna wymowa, która tak naprawdę nie jest niczym nowym. Nie sposób oczywiście odmówić Oldze Tokarczuk ogromu pracy, jaki włożyła w swoją książkę. Zagłębienie się w niepoznaną do końca mitologię wymagało sporo wysiłku, który niewątpliwie należy docenić;
"Anna In w grobowcach świata" jest więc chyba książką dla miłośników tematyki oraz fanów twórczości samej autorki.

Olga Tokarczuk to jedna z najbardziej znanych i cenionych polskich pisarek. Laureatka nagrody Nike, zadebiutowała w 1979 roku. Dzisiaj, mieszkając w Sudetach, oddaje się pisarstwu. Na Uniwersytecie Jagiellońskim prowadzi zajęcia prozatorskie, a studenci polonistyki zmagają się z "Prawiekiem i innymi czasami" jako lekturą obowiązkową.
"Anna In w grobowcach świata" to efekt...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    2 722
  • Chcę przeczytać
    1 007
  • Posiadam
    487
  • Ulubione
    82
  • Literatura polska
    47
  • Teraz czytam
    36
  • 2019
    30
  • 2020
    27
  • Chcę w prezencie
    21
  • 2020
    21

Cytaty

Więcej
Olga Tokarczuk Anna In w grobowcach świata Zobacz więcej
Olga Tokarczuk Anna In w grobowcach świata Zobacz więcej
Olga Tokarczuk Anna In w grobowcach świata Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także